Rezumat Bundesliga etapa 17

Bundesliga etapa 17: Dortmund si Leipzig incheie anul cu inca un pas gresit

Bayern Munchen incheie anul cu un avans suficient de mare incat sa viseze deja la al zecelea titlu consecutiv in Bundesliga. Asta deoarece Dortmund, principala sa contracandidata, a obosit pe acest final de 2021. De asemenea, Leipzig nu se simte nici ea asa bine, aflandu-se destul de jos in clasament. Poate insa ca va urca in 2022. Ce rezultate s-au inregistrat in weekend aflati dintr-un rezumat Bundesliga etapa 17. Tot aici vom descoperi cand se va relua campionatul.

Rezumat Bundesliga etapa 17 – Echipe favorite care au castigat

Bayern Munchen – Wolfsburg: 4-0

Bavarezii se afla la a cincea victorie la rand in campionat, interval in care au marcat 15 goluri, primind 3. In schimb, Wolfsburg sufera a cincea infrangere la rand in Bundesliga, interval in care marca 3 goluri, primind 15.

Rezumat Bundesliga etapa 17 – Surprize

Leipzig – Bielefeld: 0-2

Bielefeld a avut 4 ocazii de gol in acest meci, toate fiind suturi pe poarta. De asemenea, Leipzig a expediat tot 4 suturi pe poarta. Scorul era deschis in minutul 57, autorul golului fiind Serra. Cu 20 minute inainte de final oaspetii ramaneau in inferiortate numerica, cel eliminat fiind Klos, care intra in minutul 58. Cu toate acestea, Bielefeld mai puncta o data cu un sfert de ora inainte de final, autorul golului fiind Okugawa.

Este a doua victorie la rand pentru Bielefeld, care runda trecuta o invingea cu acelasi scor pe teren propriu pe Bochum. De partea cealalta, Leipzig a comis al cincilea pas gresit din precedentele 6 etape de Bundesliga. In acest interval mai era invinsa de Hoffenheim, Leverkusen si Union Berlin, remizand cu Augsburg.

Hertha Berlin – Dortmund: 3-2

Gazdele puteau deschide scorul aici inca din minutul 15, insa golul marcat de Maolida era anulat dupa consultarea VAR. In schimb, scorul era deschis in minutul 31 de Brandt, care o aducea pe Dortmund in avantaj la pauza. Egalarea venea la 6 minute dupa pauza, autorul golului find Belfodil. Marco Richter o aducea in avantaj pe Hertha in minutul 57, dupa un sut senzational din afara careului. Acelasi Richter ducea scorul la 3-1 in minutul 69. Intrat in minutul 81, Tigges reducea din handicap doua minute mai tarziu.

Hertha se afla la a doua victorie din precedentele 3 runde. Precedenta victorie o obtinea tot pe teren propriu, adversara fiind Bielefeld. Etapa trecuta berlinezii erau invinsi in deplasare de Mainz cu 0-4. De partea cealalta, o victorie, o remiza si o infrangere este bilantul Borussiei in ultimele 3 etape. Remiza venea in deplasare cu Bochum.

Rezumat Bundesliga etapa 17 – Meciuri spectaculoase

Hoffenheim – Monchengladbach: 1-1

Opt suturi pe poarta expedia Hoffenheim in aceasta partida, fata de cele 5 ale oaspetilor. Monchengladbach conducea la pauza, dupa golul marcat de Embolo in minutul 35. Gazdele egalau in primul minut de prelungire al partidei, autorul golului fiind Akpoguma.

Este a doua remiza la rand inregistrata de Hoffenheim, rezultate precedate de 4 victorii, printre care una cu Leipzig, una cu Frankfurt si alta cu Freiburg. Runda trecuta remiza in deplasare cu Leverkusen. In schimb, pentru Monchengladbach acesta este primul punct din precedentele 5 etape. Runda trecuta era invinsa cu 2-3 pe teren propriu de Frankurt. Celelalte echipe care o invingeau erau Leipzig, Freiburg si Koln.

Noua suturi pe poarta expediau bavarezii in acest meci, fata de cele doua ale oaspetilor. Muller deschidea scorul in minutul 7, stabilind scorul pauzei. Upamecano dubla diferenta in minutul 57, Sane punctand si el doua minute mai tarziu. Scorul final il stabilea Lewandowski, polonezul marcand in minutul 87.

Freiburg – Leverkusen: 2-1

1-0: Grifo (33); 1-1: Aranguiz (45+1); 2-1: Schade (84)

Koln – Stuttgart: 1-0

Gol anulat VAR (Koln, 10); 1-0: Modeste (88)

Clasament dupa etapa 17

Bayern Munchen se distanteaza in fruntea clasamentului, aflandu-se la 9 puncte de Dortmund, ocupanta pozitiei secunde. Locul 3 este ocupat de Freiburg, situata la 5 puncte in spatele Borussiei Dortmund si la 1 punct in fata lui Leverkusen si Hoffenheim, urmatoarele doua clasate. La un punct in spatele celor doua le gasim pe Frankfurt si Union Berlin. Leipzig ocupa abia primul loc din cea de-a doua jumatate a clasamentului. Bayern Munchen are cea mai buna ofensiva, cu 56 goluri marcate. Apararea cea mai solida le revine celor de la Freiburg si Bayern Munchen, fiecare primind 16 goluri.

Locurile 12 si 13 sunt ocupate de Bochum si Wolfsburg, care au 20 puncte. Monchengladbach se situeaza pe 14, la un punct in spatele celor doua si la 1 punct in fata lui Augsburg. Pozitia care duce la baraj este ocupata in acest moment de Stuttgart, care are 1 punct in spatele lui Augsburg. Pe ultimele doua pozitii le gasim pe Bielefeld si Greuther Furth. Bielefeld are 16 puncte, iar “lanterna rosie” 5 puncte. De asemenea, Greuther Furth detine atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta defensiva, cu 13 goluri marcate si 49 primite.

Lewandowski (Bayern Munchen) a mai doborat un record, devenind jucatorul ce are cele mai multe goluri intr-un an calendaristic in Bundesliga. Polonezul a inscris in ultima runda, ajungand la 43 reusite, devansandu-l pe Gerd Muller. Lewandowski are 19 goluri in acest sezon de Bundesliga, 3 mai multe decat ocupantul pozitiei secunde. Este vorba de Patrik Schick (Leverkusen). Podiumul este completat de Haaland, jucatorul lui Dortmund marcand de 13 ori. Il urmeaza Modeste (Koln), cu 11 reusite.

Program etapa 18

Prima runda din 2022 va avea loc in intervalul 7-9 ianuarie. Anul va fi deschis de Bayern Munchen, care va primi vizita lui Monchengladbach. Leverkusen va primi vizita lui Union Berlin, Leipzig pe cea a lui Mainz, derbyul rundei avand loc intre Frankfurt si Dortmund.