Rezumat Bundesliga etapa 16

Bundesliga etapa 16: Leipzig continua sa se afunde, la fel ca Wolfsburg

In penultima runda a anului atat Bayern Munchen, cat si Borussia Dortmund s-au impus fara sa primeasca gol. Cele doua au fost singurele din top 5 care au castigat. In schimb, Leipzig si Wolfsburg, celelalte echipe care s-au calificat in grupele Champions League in acest sezon, au comis din nou pasi gresiti. Ce au facut acestea, dar si care a fost cel mai spectaculos meci aflati dintr-un rezumat Bundesliga etapa 16. Tot de aici descoperim si programul ultimei etape de Bundesliga in 2021.

Rezumat Bundesliga etapa 16 – Echipe favorite care au castigat

Stuttgart – Bayern Munchen: 0-5

Este a patra victorie la rand pentru bavarezi in Bundesliga, interval in care au marcat 11 goluri, primind 4. Runda trecuta o invingeau pe teren propriu pe Mainz cu 2-1, dupa ce la pauza erau condusi. De partea cealalta, pentru Stuttgart este prima infrangere din precedentele 4 etape. In acest interval le invingea pe teren propriu pe Mainz cu 2-1 si in deplasare pe Wolfsburg cu 2-0, remiza inregistrand-o acasa in fata Herthei Berlin.

Dortmund – Greuther Furth: 3-0

Gazdele puteau deschide scorul aici inca din minutul 21, insa golul marcat de Thorgan Hazard era anulat dupa vizionarea VAR. La pauza Dortmund conducea, totusi, cu 1-0, dupa golul marcat de Haaland din penalty, in minutul 33. Acelasi Haaland dubla avantajul cu 8 minute inainte de final. Intrat in minutul 75, Malen inscria si el in minutul 89.

A fost prima victorie din precedentele 3 runde de Bundesliga pentru Dortmund. Etapa trecuta remiza in deplasare cu Bochum, scor 1-1, acum doua runde pierzand acasa cu Bayern Munchen, scor 2-3. In schimb, Greuther Furth a suferit infrangerea cu numarul 13 din ultimele 14 etape. Victoria din acest interval o obtinea runda trecuta, cand o invingea acasa pe Union Berlin cu 1-0.

Rezumat Bundesliga etapa 16 – Surprize

Augsburg – Leipzig: 1-1

Oaspetii aveau o posesie de 69% in aceasta partida si 4 suturi pe poarta, fata de doua ale adversarei. Leipzig deschidea scorul in minutul 19, autorul golului fiind Andre Silva. Augsburg egala dintr-un penalty, transformat de Caligiuri cu 4 minute inainte de final.

Bilantul lui Augsburg din ultimele 5 etape este de doua victorii, doua remize si o infrangere. Pe teren propriu suferea infrangerea in fata lui Bochum, scor 2-3. Una dintre victorii o reusea acasa, impotriva lui Bayern Munchen, scor 2-1. De cealalta parte, pentru Leipzig este al patrulea pas gresit din precedentele 5 etape. Runda trecuta o invingea pe teren propriu pe Monchengladbach cu  scorul de 4-1. Cele 3 infrangeri din acest interval le suferea cu Union Berlin, Leverkusen si Hoffenheim.

Rezumat Bundesliga etapa 16 – Meciuri spectaculoase

Leverkusen – Hoffenheim: 2-2

Gazdele expediau 9 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 6 ale oaspetilor. Leverkusen conducea la pauza cu 1-0, dupa reusita lui Patrik Schick din minutul 37. Acelasi Schick dubla diferenta in minutul 63. Stiller reducea din handicap cu 10 minute inainte de final, pentru ca Dabbur sa egaleze in minutul 83. Leverkusen incheia in inferioritate numerica, Diaby fiind eliminat in cel de-al doilea minut al prelungirilor partidei.

Pentru Hoffenheim a fost primul pas gresit din ultimele 5 etape. In acest interval le invingea pe teren propriu pe Leipzig (2-0) si Frankfurt (3-2), iar in deplasare pe Greuther Furth (6-3) si Freiburg (2-1). In schimb, Leverkusen este la al doilea pas gresit la rand in campionat, etapa trecuta fiind invinsa cu 2-5 in deplasare de Frankfurt.

Monchengladbach – Frankfurt: 2-3

Gazdele expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, iar oaspetii 5. Neuhaus deschidea scorul pentru formatia gazda inca din minutul 6, Borre egaland in minutul 45. Lindstrom intorcea scorul, aducand-o pe Frankfurt in avantaj la 5 minute dupa pauza. In minutul 54 gazdele egalau, dupa ce Bensebaini transforma un penalty. La faza imediat urmatoare Frankfurt marca golul victoriei, autorul sau fiind Kamada. Frankfurt ramanea in inferioritate numerica, Tuta fiind eliminat.

Trei victorii si o infrangere este bilantul celor de la Frankfurt in precedentele 4 etape de Bundesliga. Esecul venea in deplasare cu Hoffenheim, scor 2-3. Runda trecuta Frankfurt o invingea pe teren propriu pe Leverkusen cu scorul de 5-2. In schimb, Monchengladbach a suferit a patra infrangere la rand, interval in care a primit 17 goluri.

Bavarezii nu au avut niciun fel de emotii in acest meci, Stuttgart expediind doar un sut pe poarta, ei expediind 12. La pauza bavarezii conduceau doar cu 1-0, dupa golul marcat de Gnabry in minutul 40. Acelasi Gnabry majora diferenta in minutul 53. Lewandowski marca si el de doua ori in minutele 69 si 72, ducand scorul la 4-0. Scorul final era stabilit de Gnabry, care reusea hat-trickul in minutul 74.

Mainz – Hertha Berlin: 4-0

Mainz domina categoric partida, expedind 11 suturi pe poarta, fata de doar unul al oaspetilor. Jae-Sung Lee deschidea scorul in minutul 19, Alexander Hack dubland diferenta in minutul 41. In repriza secunda se mai marcau doua goluri. Widmer marca in minutul 49. Intrat in minutul 63, Boetius stabilea scorul final in minutul 79.

Este a doua victorie pentru Mainz in ultimele 3 etape. Pe cealalta o obtinea pe teren propriu cu Wolfsburg, scor 3-0. Infrangerea o suferea runda trecuta in deplasare cu Bayern Munchen, scor 1-2. De cealalta parte, Hertha Berlin a suferit prima infrangere din ultimele 4 runde. Etapa trecuta o invingea cu 2-0 pe teren propriu pe Bielefeld, remizele inregistrandu-le cu Stuttgart si Augsburg.

Wolfsburg – Koln: 2-3

Oaspetii expediau aici 6 suturi pe poarta, fata de 5 ale gazdelor. Nmecha deschidea scorul pentru Wolfsburg in minutul 8, Modeste egaland in minutul 34. Gazdele preluau din nou conducerea in minutul 51, Weghorst fiind autorul golului. Intrat in minutul 72, Uth aducea egalarea pentru Koln in minutul 73. Victoria lui Koln se consemna in minutul 89, cand Modeste isi trecea din nou numele pe tabela marcatorilor.

Sapte puncte a acumulat Koln in precedentele 4 etape. Infrangerea din acest interval o suferea pe teren propriu cu Augsburg, scor 0-2. In schimb, Wolfsburg a suferit a patra infrangere la rand in campionat, interval in care primea 11 goluri. Celelalte formatii in fata carora era invinsa se numeau Dortmund, Mainz si Stuttgart.

Rezumat Bundesliga etapa 16 – Alte rezultate

Bielefeld – Bochum: 2-0

1-0: Okugawa (51); 2-0: Wimmer (69)

Union Berlin – Freiburg: 0-0

Clasament dupa etapa 16

Bayern Munchen si-a asigurat pozitia de lider la sfarsitul anului 2021, in acest moment avand 6 puncte peste Dortmund, ocupanta pozitiei secunde. La alte 6 puncte o gasim pe Leverkusen, care completeaza podiumul. La un punct in spatele lui Leverkusen se afla Hoffenheim, iar la doua puncte Freiburg. Leipzig si Wolfsburg, echipe care terminau pe loc de Champions League sezonul trecut, acum se afla pe locurile 9, respectiv 11. Cea mai buna ofensiva o are Bayern Munchen, care a marcat 52 goluri. Apararea cea mai solida o gasim la Freiburg, aceasta primind 15 goluri.

Dupa 4 infrangeri in campionat vine nu doar Wolfsburg, ci si Monchengladbach. Aceasta ocupa locul 13, la egalitate de puncte cu Hertha Berlin. La un punct in spatele celor doua le gasim pe Stuttgart si Augsburg. Penultima pozitie este ocupata de Bielefeld, aflata la 4 puncte in spatele celor de la Stuttgart si Augsburg. “Lanterna rosie” este Greuther Furth, care are 9 puncte in spatele lui Bielefeld. Ofensiva cea mai slaba o are Bielefeld, cu 12 goluri marcate. Cea mai proasta defensiva o gasim la Greuther Furth, care a primit 49 goluri.

Cu golurile din aceasta runda, Lewandowski (Bayern Munchen) a ajuns la 18 reusite, egaland recordul lui Gerd Muller pentru numarul de goluri marcat in Bundesliga intr-un an calendaristic. Locul secund in clasamentul golgheterilor este ocupat de Schick (Leverkusen), care are 16 goluri. Podiumul este completat de Haaland (Dortmund), cu 13 goluri.

Program etapa 17

Ultima etapa a anului va avea loc in intervalul 17-19 decembrie. In meciul de debut Bayern Munchen va primi vizita lui Wolfsburg. Dortmund o va infrunta in deplasare pe Hertha Berlin, iar Hoffenheim va primi vizita lui Monchengladbach. Derbyul etapei se va desfasura intre Leverkusen si Freiburg.