Rezumat Bundesliga etapa 15

Bundesliga etapa 15: Runda presarata cu multe surprize

Aproape jumatate din meciurile acestei runde de Bundesliga s-au incheiat cu o surpriza. Printre echipele care nu au invins in aceasta runda se numara Dortmund si Leverkusen, echipe clasate pe podium. Ce au facut acestea, dar si care au fost celelalte surprize din weekend veti descoperi intr-un rezumat Bundesliga etapa 15. Una dintre ele o are ca protagonista pe Greuther Furth, care a obtinut prima victorie din campionat.

Rezumat Bundesliga etapa 15 – Echipe favorite care au castigat

Bayern Munchen – Mainz: 2-1

Bavarezii se afla la a treia victorie la rand in campionat. Runda trecuta se impuneau cu 3-2 in deplasare in derbyul disputat cu Dortmund. Atunci tot adversara deschidea scorul. De cealalta parte, Mainz a suferit doar doua infrangeri in ultimele 7 runde. Cealalta venea in precedenta deplasare, cand era invinsa cu 1-2 de Stuttgart. Etapa trecuta Mainz o invingea cu 3-0 pe Wolfsburg.

Rezumat Bundesliga etapa 15 – Surprize

Koln – Augsburg: 0-2

Primul meci al etapei aducea si prima surpriza, Augsburg impunandu-se in deplasare in fata lui Koln. Deschiderea de scor se producea abia in minutul 72, autorul ei fiind Hahn. Diferenta era dublata de Dorsch, in minutul 88.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul lui Augsburg in ultimele 3 etape. Runda trecuta era invinsa cu 2-3 pe teren propriu de Bochum. De partea cealalta, Koln a suferit prima infrangere din precedentele 5 etape.

Wolfsburg – Stuttgart: 0-2

Oaspetii nu le lasau prea multe sanse aici celor de la Wolfsburg, impunandu-se cu 2-0. Mavropanos deschidea scorul in minutul 25, Forster dubland diferenta in minutul 63. Stuttgart avea ocazia unui 3-0, insa in minutul 79 Marmoush rata un penalty.

Stuttgart a acumulat 7 puncte din precedentele 3 etape. Cealalta victorie o obtinea pe teren propriu cu Mainz, scor 2-1, remiza cu 4 goluri venind pe teren propriu cu Hertha Berlin. In schimb, Wolfsburg se afla la a treia infrangere la rand in campionat. Celelalte le suferea pe teren propriu cu Dortmund (1-3) si in deplasare cu Mainz (0-3).

Bochum – Dortmund: 1-1

A fost al saptelea punct obtinut in precedentele 3 etape de Bochum. Runda trecuta o invingea in deplasare cu 3-2 pe Augsburg, in urma cu doua runde impunandu-se cu 2-1 pe teren propriu asupra lui Freiburg, care deschidea scorul. De cealalta parte, Dortmund este la al doilea pas gresit consecutiv in campionat, dupa ce etapa trecuta era invinsa pe teren propriu de Bayern Munchen cu scorul de 2-3.

Greuther Furth – Union Berlin: 1-0

Dupa cum era si normal, Union Berlin domina aceasta partida, insa nu reusea sa obtina nici macar un punct. Singurul gol al partidei era inscris in minutul 56 de Nielsen. A fost prima victorie din campionat a lui Greuther Furth, venita dupa 12 infrangeri. In precedentele doua runde Greuther Furth primea nu mai putin de 13 goluri, marcand 4, adversare fiind Leverkusen si Hoffenheim. De cealalta parte, Union Berlin a suferit doua infrangeri in precedentele 3 etape. Cealalta o suferea in deplasare cu Frankfurt, scor 1-2, cand primea golul decisiv in al cincilea minut de prelungire al partidei. Victoria din acest interval o obtinea pe teren propriu cu Leipzig, scor 2-1.

Rezumat Bundesliga etapa 15 – Meciuri spectaculoase

Leipzig – Monchengladbach: 4-1

Gazdele au expediat 10 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale oaspetilor. La pauza Leipzig conducea cu 2-0. Gvardiol deschidea scorul in minutul 21, Andre Silva dubland avantajul in minutul 33. Bensebaini reducea din handicap in minutul 88, gazdele marcand de doua ori in prelungirile partidei. Autorii golurilor erau Nkunku si Henrichs.

Leipzig venea dupa doua infrangeri in Bundesliga, pe teren propriu pierzand cu Leverkusen (1-3), iar in deplasare cu Union Berlin (1-2). De partea cealalta, pentru Monchengladbach este a treia infrangere la rand. In urma cu doua runde era invinsa in deplasare cu acelasi scor de Koln, etapa trecuta pierzand cu 0-6 pe teren propriu in fata lui Freiburg.

Freiburg – Hoffenheim: 1-2

Oaspetii expediau 8 suturi pe poarta, fata de cele 6 ale gazdelor. Hoffenheim deschidea scorul inca din minutul 3, autorul golului fiind Raum. La pauza scorul era egal, Schlotterbeck inscriind in minutul 21. Gazdele ratau sansa sa treaca la conducere, cand Girfo nu incria din penalty in minutul 61. In schimb, oaspetii se impuneau in al patrulea minut de prelungire, autorul golului fiind Richards.

A fost a patra victorie la rand pentru Hoffenheim, cea cu Leipzig de pe teren propriu fiind singura in care nu primea gol. Runda trecuta se impunea cu 3-2 acasa impotriva lui Frankfurt. In schimb, Freiburg a suferit 4 infrangeri din precedentele 5 etape, victoria din acest interval obtinand-o etapa trecuta, cand o invingea cu 6-0 in deplasare pe Monchengladbach, toate golurile fiind marcate in prima repriza.

Sapte suturi pe poarta expediau bavarezii, fata de 4 ale oaspetilor. Toate cele 4 le expediau in prima repriza, cand reuseau sa si inscrie. Golul venea in minutul 22, autorul sau fiind Onisiwo. Bayern Munchen intorcea rezultatul in a doua repriza. Kingsley Coman egala in minutul 53, Musiala inscriind golul victoriei in minutul 74.

Cu toate ca expedia 8 suturi pe poarta, iar adversara doar 3, Dortmund nu reusea sa se impuna aici. Gazdele conduceau la pauza, dupa ce Polter transfoma un penalty in minutul 40. Dortmund putea egala in minutul 54, insa golul marcat de Wolf era anulat dupa vizionarea VAR. Pana la urma, Brandt egala pentru oaspeti cu 5 minute inainte de final.

Frankfurt – Leverkusen: 5-2

Acest meci vedea nu mai putin de 7 goluri si 11 suturi pe poarta. Sapte erau expediate de gazde si patru de oaspeti. Leverkusen se vedea adjudecandu-si toate cele 3 puncte inca din prima jumatate a primei reprize, cand conducea cu 2-0. Ambele goluri erau marcate de Schick: primul in minutul 5 si al doilea in minutul 22 din penalty. De acolo a inceput insa dezastrul pentru oaspeti. Tuta inscria imediat dupa faza in care Schick marca din penalty, Lindstrom egaland la finalul primei jumatati de ora.
In a doua repriza oaspetii au cazut definitiv. N’Dicka o aducea pe Frankurt in avantaj in minutul 50. Jakic facea ca gazdele sa se distanteze la o diferenta de doua goluri in minutul 66. Scorul final era stabilit de Djibril Sow in minutul 76.

Este a patra victorie in precedentele 5 partide de campionat pentru Frankfurt. Infrangerea din acest interval o suferea runda trecuta, in deplasare cu Hoffenheim, scor 2-3. Atunci Eintracht deschidea scorul. De cealalta parte, Leverkusen a pierdut primele puncte din precedentele 4 etape. Runda trecuta o invingea pe teren propriu cu 7-1 pe Greuther Furth, acum doua etape trecand in deplasare de Leipzig cu scorul de 3-1.

Rezumat Bundesliga etapa 15 – Alte rezultate

Hertha Berlin – Bielefeld: 2-0

1-0: Jovetic (53); 2-0: Selke (90+5)

Clasament dupa etapa 15

Liderul Bayern Munchen s-a distantat la 6 puncte de Dortmund, a doua clasata. Pozitia a treia este ocupata de Leverkusen, aflata la 4 puncte in spatele lui Dortmund si la un punct in fata celor de la Hoffenheim, care vin dupa 4 victorii. Top 5 este incheiat de Freiburg, aflata la un punct in spatele lui Hoffenheim si la doua puncte in fata celor de la Union Berlin. Leipzig ocupa pozitia a saptea, aflandu-se la doua puncte in spatele lui Union Berlin si la egalitate de puncte cu alte doua echipe. Cu 47 goluri marcate, Bayern Munchen are cea mai buna ofensiva. Apararea cea mai buna o gasim la Freiburg, care a primit 15 goluri.

Locurile 13 si 14 sunt ocupate de Monchengladbach si Hertha Berlin, aflate la doar 3 puncte in spatele lui Leipzig. Pe urmatoarea pozitie o gasim pe Stuttgart, diferenta pana la Monchengladbach si Hertha Berlin fiind de 1 punct, la fel ca diferenta dintre ea si Augsburg, urmatoarea clasata. Penultimul loc este ocupat de Bielefeld, aflata la 6 puncte in spatele lui Augsburg si la 6 puncte in fata “lanternei rosii” Greuther Furth. Bielefeld are cea mai slaba ofensiva, cu 10 goluri marcate. Cea mai proasta aparare ii revine de departe lui Greuther Furth, care a primit 46 goluri.

Lewandowski (Bayern Munchen) continua sa fie pe primul loc in acest clasament, cu 16 reusite. Locul secund este ocupat de Schick (Leverkusen), care a marcat de 6 ori in precedentele doua etape, avand in total 14 reusite. Podiumul este completat de Haaland (Dortmund), care a inscris de 11 ori.

Program etapa 16

Runda cu numarul 16 din Bundesliga va avea loc intre 14 si 15 decembrie. Bayern Munchen va disputa meciul de deschidere in deplasare impotriva lui Stuttgart. Wolfsburg va primi vizita lui Koln, Dortmund pe cea a lui Greuther Furth, iar Leverkusen pe cea a lui Hoffenheim. Leipzig va juca in deplasare cu Augsburg, iar Freiburg tot in deplasare cu Union Berlin.