Rezumat Bundesliga etapa 14

Bundesliga etapa 14: Bavarezii se impun in derby-ul spectaculos cu Dortmund

Meciul dintre Bielefeld si Koln a fost singurul din aceasta runda in care se marcau mai putin de 3 goluri. In total, in aceasta runda am vazut nu mai putin de 41 goluri. In ce partida s-a inscris cel mai mult aflati din acest rezumat Bundesliga etapa 14. Desi am avut parte de atatea goluri, in nicio partida echipa care conducea la pauza nu pierdea la final.

Rezumat Bundesliga etapa 14 – Echipe favorite care au castigat

Leverkusen – Greuther Furth: 7-1

Este a treia victorie la rand in campionat pentru Leverkusen. Runda trecuta o invingea in deplasare pe Leipzig cu 3-1. In schimb, pentru Greuther Furth este infrangerea cu numarul 12 la rand.

Rezumat Bundesliga etapa 14 – Surprize

Monchengladbach – Freiburg: 0-6

Oaspetii veneau dupa 3 infrangeri, adversare fiind pe teren propriu Frankfurt, iar in deplasare Bayern Munchen si Bochum. De partea cealalta, pentru Monchengladbach este a doua infrangere consecutiva, runda trecuta fiind invinsa cu 1-4 in deplasare de Koln.

Rezumat Bundesliga etapa 14 – Meciuri spectaculoase

Augsburg – Bochum: 2-3

Augsburg si Bochum produceau cel mai spectaculos meci al etapei, daca ne referim la numarul de ocazii. Aici se marcau 5 goluri si se expediau 13 suturi pe poarta. Sapte erau reusite de gazde si sase de oaspeti. La pauza oaspetii conduceau deja cu 3-0. Scorul era deschis in minutul 23 de Polter. Diferenta o dubla Holtmann in minutul 40, scorul pauzei find stabilit tot de Polter, in al doilea minut de prelungire.  Golurile gazdelor din cea de-a doua repriza erau inscrise in minutele 57 si 86. Marcau Gregoritsch, respectiv Caligiuri din penalty.

Este a treia victorie din precedentele 4 runde pentru Bochum. Celelalte erau reusite pe teren propriu cu Hoffenheim (2-0) si Freiburg (2-1). Infrangerea o suferea in deplasare cu Leverkusen, scor 0-1. De cealalta parte, Augsburg are o remiza, suferind doua infrangeri in precedentele 4 etape. In mod ironic, victoria din acest interval venea pe teren propriu cu Bayern Munchen, scor 2-1.

Desi se inscriau nu mai putin de 8 goluri in acest meci, se expediau 11 suturi pe poarta. Opt dintre ele erau reusite de Leverkusen si trei de oaspeti. Scorul era deschis de Adli in minutul 12. Cinci minute mai tarziu Tapsoba dubla diferenta. O raza de speranta se intrezarea in tabara oaspetilor in minutul 33, cand Dudziak reducea din handicap. Asta nu dura mult insa, Hincapie restabilind diferenta de doua goluri in minutul 45. Greuther Furth ceda complet in repriza secunda. Toate cele 4 goluri din a doua parte erau marcate de Patrik Schick.

Stuttgart – Hertha Berlin: 2-2

Opt suturi pe poarta expediau oaspetii in aceasta partida, fata de cele 3 ale gazdelor. Marmoush deschidea scorul pentru Stuttgart la finalul primului sfert de ora, Forster dubland diferenta in minutul 19. Oaspetii puteau reduce din handicap in minutul 34, insa golul marcat de Belfodil era anulat dupa vizionarea VAR. Pana la urma, Jovetic reducea din handicap cu 5 minute inainte de pauza. Golul egalizator era inscris de acelasi Jovetic, in minutul 76.

Pentru Hertha Berlin este a treia remiza din precedentele 4 etape. Infrangerea din acest interval o suferea in deplasare in derbyul local cu Union Berlin. Una dintre remize o inregistra acasa cu Leverkusen. De cealalta parte, Stuttgart ramane cu o singura victorie in precedentele 7 etape. O obtinea chiar etapa trecuta, invingand-o cu 2-1 pe teren propriu pe Mainz.

Dortmund – Bayern Munchen: 2-3

Se marcau 5 goluri in aceasta partida, expediindu-se de doua ori mai multe suturi pe poarta. Bavarezii reuseau 6, iar Dortmund 4. Scorul il deschideau gazdele, Brandt marcand in minutul 5. Peste doar 4 minute Lewandowski egala, Kingsley Coman aducand-o in avantaj pe Bayern Munchen in minutul 44. Haaland egala cu un sut spectaculos la 3 minute dupa pauza. Lewandowski era cel ce stabilea scorul final si aducea cele 3 puncte bavarezilor, polonezul marcand in minutul 77.

Pentru Bayern Munchen este a sasea victorie din ultimele 7 etape de Bundesliga. Infrangerea din acest interval o suferea in deplasare cu Augsburg, scor 1-2. De partea cealalta, pentru Dortmund este al doilea esec din ultimele 4 runde de campionat. Precedentul il suferea in deplasare cu Leipzig, scor 1-2.

Sapte suturi pe poarta expedia Freiburg in aceasta partida, fata de cele trei ale gazdelor. Va vine sau nu sa credeti, scorul final era stabilit inca din prima repriza. Mai mult, toate cele 10 suturi pe poarta erau expediate in primele 45 minute. Balul il deschidea Eggestein, care marca inca din minutul 2. Doar trei minute mai tarziu Schade dubla diferenta. Lienhart ducea scorul la 3-0 in minutul 12, pentru ca in minutul 19 tabela sa arate deja scorul de 4-0. Autorul golului era Hofler. Al cincilea gol al oaspetilor era inscris de aceasta data de Holer, in minutul 25. Tabela era inchisa in minutul 37 de Schlotterbeck.

Rezumat Bundesliga etapa 14 – Alte rezultate

Union Berlin – Leipzig: 2-1

1-0: Awonyi (6); 1-1: Nkunku (13); 2-1: Baumgartl (57)

Mainz – Wolfsburg: 3-0

1-0: Burkardt (2); 2-0: Stach (4); 3-0: Lacroix (autogol, 90)

Hoffenheim – Frankfurt: 3-2

0-1: Borre (15); 1-1: Geiger (24); 2-1: Rutter (30); 3-1: Samassekou (59); 3-2: Paciencia (72, intrat in min.58)

Bielefeld – Koln: 1-1

0-1: Ozcan (17); 1-1: Lasme (59, intrat in min. 57)

Clasament dupa etapa 14

Bayern Munchen se distanteaza in fruntea clasamentului la 4 puncte de Borussia Dortmund, ocupanta pozitiei secunde. Podiumul este completat de Leverkusen, aflata la 3 puncte in spatele lui Dortmund si la doua puncte in fata lui Freiburg, clasata pe 4. Urmeaza Hoffenheim si Union Berlin, la doua puncte in spatele lui Freiburg. Bayern Munchen are cea mai buna ofensiva, cu 45 goluri marcate. Cea mai solida aparare ii revine lui Freiburg, care a primit 13 goluri.

Hertha Berlin si Stuttgart au remizat in meciul direct din aceasta etapa, astfel ca pastreaza diferenta de 1 punct intre ele. Hertha se afla pe locul 14, iar Stuttgart pe 15. La un punct in spatele lui Stuttgart o gasim pe Augsburg. Ultimele doua clasate sunt Bielefeld si Greuther Furth. Diferenta dintre Augsburg si Bielefeld este de 3 puncte, iar dintre ea si Greuther Furth, care a acumulat 1 punct pana acum, este de 12 puncte.

Lewandowski (Bayern Munchen) continua sa conduca in clasamentul golgheterilor, acesta avand 16 reusite. Schick (Leverkusen) se afla pe locul secund, cu 12 goluri, unul mai mult decat Haaland (Dortmund).

Program etapa 15

Runda cu numarul 15 din Bundesliga va avea loc intre 10 si 12 decembrie. Aici Bayern Munchen va primi vizita lui Mainz, iar Dortmund se va deplasa pentru partida cu Bochum. Leipzig o va infrunta pe teren propriu pe Monchengladbach, runda incheindu-se cu meciul dintre Frankfurt si Leverkusen.