Rezumat Bundesliga etapa 13

Bundesliga etapa 13: O runda foarte spectaculoasa, in care s-a inregistrat scorul campionatului

Daca runda trecuta bavarezii au pierdut surprinzator in fata lui Augsburg, in aceasta runda au castigat destul de greu in fata Arminiei Bielefeld. Aici ne referim la scorul de pe tabela, nu neaparat la desfasurarea jocului. In ciuda numeroaselor indisponibilitati, Dortmund a invins, desi era condusa inca dn startul partidei de Wolfsburg. Performera etapei este insa Hoffenheim, care marca 6 goluri in deplasare. Este adevarat, adversara se numea Greuther Furth, ultima clasata. Ce alte rezultate si meciuri spectaculoase au mai avut loc in weekend veti afla dintr-un rezumat Bundesliga etapa 13. Tot de aici descoperiti superderby-ul care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Bundesliga etapa 13 – Echipe favorite care au castigat

Bayern Munchen – Bielefeld: 1-0

Desi au expediat 9 suturi pe poarta, iar adversara niciunul, bavarezii castigau la o diferenta de doar un gol aici. Singurul gol al partidei era inscris de Sane, in minutul 71. Bayern Munchen a avut o posesie de 70%, 7 dintre cele 9 suturi pe poarta fiind expediate in prima repriza.

A fost a cincea victorie pentru bavarezi din precedentele 6 meciuri de campionat. Infrangerea din acest interval o sufereau runda trecuta, in deplasare cu Augsburg. De cealalta parte, Bielefeld are 3 infrangeri in precedentele 5 etape. Celelalte doua erau suferite pe teren propriu cu Mainz si Dortmund.

Rezumat Bundesliga etapa 13 – Meciuri spectaculoase

Furth – Hoffenheim: 3-6

A fost o partida pe care nu o vom uita prea curand, cu nu mai putin de 9 goluri si 18 suturi pe poarta. Oaspetii expediau 11, iar gazdele 7. Scorul il deschidea ultima clasata, Lewelling marcand in minutul 22. Zece minute mai tarziu Bebou restabilea egalitatea, Rutter aducandu-i pe oaspeti in avantaj cu 5 minute inainte de pauza.

Tillman egala pentru Greuther Furth la cateva secunde de la startul partii a doua. Rutter o aducea din nou pe Hoffenheim in avantaj in minutul 57. Bebou inscria si el al doilea sau gol in minutul 62. Patru minute mai tarziu Meyerhofer inscria in proprie poarta, ducand avantajul oaspetilor la 3 goluri. In minutul imediat urmator Hrgota reducea handicapul la doua goluri. Scorul final era stabilit in minutul 80 de catre Bebou, care realiza un hat-trick.

Este a treia victorie din precedentele 4 runde pentru Hoffenheim, infrangerea din acest interval suferind-o in deplasare cu Bochum, scor 0-2. Cu acelasi scor obtinea si celelalte doua victorii, pe teren propriu cu Hertha Berlin si Leipzig. In schimb, Greuther Furth se afla la infrangerea cu numarul 11 la rand.

Bochum – Freiburg: 2-1

Formatia oaspete expedia 11 suturi pe poarta, fata de cele 5 ale gazdelor. Toate cele 3 goluri se marcau in repriza secunda. Lienhart deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 51, Polter egaland 3 minute mai tarziu. Bochum obtinea toate cele 3 puncte cu ajutorul lui Pantovic, care marca in minutul 82.

Pentru Bochum a fost a patra victorie din ultimele 6 runde. Infrangerile din aceasta perioada le suferea in deplasare cu Monchengladbach si Leverkusen, ambele la o diferenta de un gol. De cealalta parte, Freiburg se afla la cea de-a treia infrangere la rand in campionat. Pe celelalte le suferea in deplasare cu Bayern Munchen si pe teren propriu cu Frankfurt.

Wolfsburg – Dortmund: 1-3

Dortmund expedia 8 suturi pe poarta, iar Wolfsburg 7 in aceasta partida cu 4 goluri. Weghorst deschidea scorul pentru gazde inca din minutul 2, Emre Can egaland din penalty cu 10 minute inainte de pauza. La 10 minute dupa pauza Malen inscria, pentru a o aduce pe Dortmund in avantaj. Scorul final era stabilit de Haaland in minutul 81. Norvegianul, revenit dupa o accidentare, intra pe teren in minutul 73.

Este a sasea victorie a Borussiei Dortmund din precedentele 7 etape de Bundesliga. Infrangerea din acest interval venea in deplasare cu Leipzig, scor 1-2. De cealalta parte, pentru Wolfsburg este al doilea pas gresit la rand dupa ce runda trecuta remiza in deplasare cu Bielefeld. La finalul primei ore de joc gazdele conduceau cu 2-0, Wolfsburg marcand in minutele 62 si 63.

Koln – Monchengladbach: 4-1

Gazdele transformau in gol 4 din cele 9 suturi pe poarta in acest meci, in vreme ce Monchengladbach inscria o singura data din cele 5 suturi pe poarta avute. Toate cele 5 goluri veneau in repriza secunda. Dejan Ljubicic deschidea scorul pentru Koln in minutul 55. Egalarea venea in minutul 74, de la Hofmann. Trei minute mai tarziu Uth le readucea pe gazde in avantaj. Ondrej Duda majora diferenta in minutul imediat urmator. Monchengladbach putea reduce din handicap in minutul 88, insa golul marcat de Plea era anulat dupa vizionarea VAR. Scorul final era stabilit in al treilea minut de prelungire al partidei, autorul golului fiind Sebastian Andersson.

Koln a suferit o singura infrangere in ultimele 5 etape. Se intampla in deplasare cu Dortmund. In afara acestei victorii, mai obtinea 3 rezultate de egalitate. De partea cealalta, Monchengladbach mai are doua victorii si o remiza in ultimele 4 meciuri din Bundesliga. La acestea adaugam si victoria impresionanta cu 5-0 asupra lui Bayern Munchen, din Cupa Germaniei.

Hertha Berlin – Augsburg: 1-1

Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 4 ale Herthei. La pauza gazdele conduceau, dupa golul marcat de Marco Richter in minutul 40. Golul egalizator venea abia in al saptelea minut de prelungire, autorul sau fiind Gregoritsch.

Este al patrulea punct obtinut de Augsburg in ultimele doua etape, dupa ce runda trecuta trecea pe teren propriu de Bayern Munchen cu 2-1. De cealalta parte, este al doilea punct obtinut de Hertha Berlin in precedentele 4 runde. Pe celalalt il obtinea pe teren propriu cu Leverkusen, oaspetii egaland in minutul 90.

Rezumat Bundesliga etapa 13 – Alte rezultate

Stuttgart – Mainz: 2-1

1-0: H.Ito (21); 1-1: A.Hack (39); 2-1: B.Sosa (51)

Frankfurt – Union Berlin: 2-1

1-0: Sow (22); 1-1: Kruse (penalty, 62); 2-1: N’Dicka (90+5)

Leipzig – Leverkusen: 1-3

Gol anulat VAR (Leverkusen, 8); 0-1: Wirtz (21); 0-2: Diaby (34); 1-2: A.Silva (62) 1-3: Frimpong (64); Penalty ratat Szoboszlai (Leipzig, 88)

Clasament dupa etapa 13

Bayern Munchen se afla in fruntea clasamentului, la un punct in fata Borussiei Dortmund. Podiumul este completat de Leverkusen, aflata la 6 puncte in spatele lui Dortmund si la doua puncte in fata lui Freiburg. Cu o a patra infrangere la rand, Freiburg risca sa fie aruncata pe locul 7 etapa viitoare, urmatoarele 3 clasate aflandu-se la doua puncte in spatele ei. Vorbim de Hoffenheim, Union Berlin si Wolfsburg.

Lewandowski (Bayern Munchen) ramane golgheter detasat, polonezul avand 14 reusite. El este urmat de norvegianul Haaland (Dortmund), care a marcat de 10 ori. Avem apoi 3 jucatori cu 8 reusite fiecare. Este vorba de Awoniyi (Union Berlin), Modeste (Koln) si Schick (Leverkusen).

Program etapa 14

Runda cu numarul 14 din Bundesliga se va desfasura intre 3 si 5 decembrie. Etapa va incepe cu meciul dintre Union Berlin si Leipzig. Leverkusen va avea o misiune facila, primind vizita lui Greuther Furth. Wolfsburg o va intalni in deplasare pe Mainz, iar Freiburg tot in deplasare pe Monchengladbach. Derbyul rundei va avea loc intre Borussia Dortmund si Bayern Munchen.