Rezumat Bundesliga etapa 11

Bundesliga etapa 11: Bavarezii se impun la limita pentru a se distanta in fruntea clasamentului

A fost o etapa in care Freiburg a pierdut, insa Dortmund nu a putut profita de asta. In derby-ul etapei Leipzig o invingea pe Dortmund, pentru a reveni in cursa pentru un loc in Champions League. Pe cat se situeaza ea, insa si ce meci a avut cele mai multe goluri veti descoperi intr-un rezumat Bundesliga etapa 11. Tot de aici aflati cum se prezinta situatia in subsolul clasamentului.

Rezumat Bundesliga etapa 11 – Echipe favorite care au invins

Bayern Munchen – Freiburg: 2-1

A fost a patra victorie la rand pentru bavarezi in campionat, insa cea mai chinuita. In celelalte trei partide marcau 14 goluri, primind 3. De cealalta parte, Freiburg se afla la prima infrangere in campionat. Cinci victorii a obtinut in ultimele 7 partide de campionat, celalalt pas gresit din acest interval comitandu-l pe teren propriu cu Leipzig.

Rezumat Bundesliga etapa 11 – Surprize

Stuttgart – Bielefeld: 0-1

Oaspetii aveau 38% posesie in aceasta partida si doar doua suturi pe poarta, insa plecau cu toate cele 3 puncte de pe Mercedes-Benz Arena. Singurul gol al partidei venea in minutul 19, autorul acestuia fiind Okugawa. Pentru Bielefeld aceasta este prima victorie din campionat. De partea cealalta, Stuttgart are doua remize si doua infrangeri in precedentele 4 etape. Remiza de acasa cu Union Berlin din acest interval o smulgea in prelungirile partidei.

Rezumat Bundesliga etapa 11 – Meciuri spectaculoase

Bavarezii expediau 11 suturi pe poarta aici, fata de cele 4 ale adversarilor. Bayern Munchen deschidea scorul la finalul primei jumatati de ora, autorul golului fiind Goretzka. Lewandowski marea diferenta cu un sfert de ora inainte de final. Din handicap reducea Haberer in al treilea minut de prelungire. De punctat ca Haberer intra pe teren in minutul 73.

Mainz – Monchengladbach: 1-1

Runda incepea cu un meci destul de spectaculos, in care am vazut 13 suturi pe poarta. Gazdele expediau 8, iar oaspetii 5. Intrat in minutul 28, Neuhaus deschidea scorul pentru Monchengladbach zece minute mai tarziu. Egalarea se producea in minutul 76, autorul ei fiind Widmer.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul lui Monchengladbach in precedentele 3 etape de Bundesliga. Victoria venea runda trecuta, pe teren propriu in fata lui Bochum, scor 2-1, infrangerea suferind-o in deplasare cu Hertha Berlin, scor 0-1. De cealalta parte, aceasta remiza vine dupa doua victorii pentru Mainz, obtinute pe teren propriu cu Augsburg, scor 4-1 si in deplasare cu Bielefeld, scor 2-1.

Rezumat Bundesliga etapa 11 – Alte rezultate

Wolfsburg – Augsburg: 1-0

1-0: Nmecha (14)

Bochum – Hoffenheim: 2-0

1-0: Novothny (66); Penalty ratat Riemann (Bochum, 76); 2-0: Pantovic (90+7)

Hertha – Leverkusen: 1-1

1-0: Jovetic (42); 1-1: Andrich (90)

Koln – Union Berlin: 2-2

1-0: Modeste (7); 1-1: Ryerson (9); 1-2: Promel (45+1); 2-2: Modeste (86)

Greuther Furth – Frankfurt: 1-2

0-1: Rode (75); 1-1: Itten (90+2); 1-2: Borre (90+4)

Clasament dupa etapa 11

Bayern Munchen s-a distantat la 4 puncte fata de Dortmund, ocupanta pozitiei secunde. Pe ultima pozitie a podiumului o gasim pe Freiburg, aflata la doua puncte in spatele Borussiei Dortmund. Apoi le vedem pe Wolfsburg si Leipzig, aflate la 3, respectiv 4 puncte in spatele lui Freiburg. La egalitate de puncte cu Leipzig o gasim pe Leverkusen, aflata la un punct in fata celor de la Mainz si Union Berlin. Cel mai bun atac il are de departe Bayern Munchen, care a marcat 40 goluri. Apararea cea mai solida le apartine celor de la Freiburg, care au primit 9 goluri.

Bochum are trei victorii din ultimele 4 partide, lucru care a ajutat-o sa urce mult in clasament. Aceasta se afla pe locul 12, acumuland 13 puncte. La egalitate de puncte cu ea o gasim pe Hertha Berlin. Frankfurt ocupa abia locul 14, cu 12 puncte. La doua puncte in spate se afla Stuttgart. Pe ultimele trei pozitii le gasim pe Augsburg, Bielefeld si Greuther Furth. Augsburg are 9 puncte, la un punct in fata lui Bielefeld. Ne este greu sa credem ca Greuther Furth nu va retrograda la finalul sezonului, aceasta acumuland pana acum un singur punct. Bielefeld are cel mai slab atac, cu 7 goluri marcate, in vreme ce Greuther Furth are de departe cea mai proasta aparare, aceasta primind 29 goluri.

Golgheteri si pasatori de gol

Lupta dintre Lewandowski (Bayern Munchen) si Haaland (Dortmund) pare ca va fi castigata de bavarez. Momentan polonezul are 13 goluri, cu 4 mai multe decat Haaland. Pe urmatoarele doua pozitii ii gasim pe Modeste (Koln) si Schick (Leverkusen), cu 8 goluri. Urmeaza Awoniyi (Union Berlin), care a marcat de 7 ori. Niciunul dintre cei 5 nu este neamt. De punctat ca Lewandowski si Haaland sunt singurii dntre cei enumerati mai sus care au marcat din penalty. Fiecare dintre cei doi a transformat de doua ori de la “punctul cu var”.

In ceea ce priveste pasele de gol, lider este un alt jucator al lui Bayern Munchen. Este vorba de Thomas Muller, cu 8 assisturi. Urmatoarele doua pozitii sunt ocupate de Kramaric (Hoffenheim) si Wirtz (Leverkusen), fiecare dintre cei doi avand 6 pase de gol. Urmeaza 6 jucatori cu 4 assisturi. Dintre cei 9 jucatori din topul acestui clasament, patru sunt nemti.