Rezumat Bundesliga etapa 10

Bundesliga etapa 10: Bavarezii se distreaza, in vreme ce Leverkusen continua pasa proasta

In aceasta runda o echpa ajunsa destul de rau intalnea una aflata in deriva. Este vorba despre Wolfsburg, care a invins-o pe Leverkusen. Cu aceasta victorie, Wolsfburg pare sa fi revenit cat de cat, Leverkusen fiind acum echipa care a ajuns destul de rau. Care a fost meciul cu golurile cele mai multe, insa si cealalta surpriza din weekendul ce tocmai a trecut veti afla din acest rezumat Bundesliga etapa 10. Tot de aici veti descoperi ce derby ne asteapta la sfarsitul saptamanii.

Rezumat Bundesliga etapa 10 – Echipe favorite care au castigat

Union Berlin – Bayern Munchen: 2-5

Este a treia victorie la rand in campionat pentru bavarezi, care marcau 14 goluri in acest interval. Precedentele victorii le obtineau pe teren propriu cu Hoffenheim si in deplasare cu Leverkusen.

Dortmund – Koln: 2-0

Dortmund continua sa sufle in ceafa bavarezilor datorita victoriei din aceasta runda asupra lui Koln. Thorgan Hazard deschidea scorul cu 5 minute inainte de pauza. Diferenta era dublata in minutul 64 de catre Tigges, jucator intrat in minutul 58. A fost abia al treilea meci la prima echipa a Dortmundului pentru Tigges si primul gol.

Este a patra victorie la rand in Bundesliga pentru Dortmund si prima din acest interval in care nu a primit gol. De cealalta parte, Koln se afla la al treilea pas gresit consecutiv. Runda trecuta remiza pe teren propriu cu Leverkusen, scor 2-2. In urma cu doua etape era invinsa cu 0-5 in deplasare de Hoffenheim.

Freiburg – Greuther Furth: 3-1

Continua sirul victoriilor in Bundesliga, tinand aproape de Bayern Munchen si de Dortmund. Simon Asta marca in proprie poarta in minutul 20, gazdele majorand diferenta in minutul 39, cand Hoffer inscria. Lewelling reducea din handicap in minutul 74. Diferenta de doua goluri era refacuta in minutul 79, cand Grifo transforma un penalty.

Freiburg se afla la a patra victorie din ultimele 5 etape de Bundesliga. Remiza din acest interval o inregistra pe teren propriu cu Leipzig. In schimb, Greuther Furth este la a opta infrangere la rand. Singurul punct din campionat venea de pe urma unui gol marcat din penalty.

Monchengladbach – Bochum: 2-1

Formatia gazda isi asigura de la pauza un avantaj comfortabil. Plea deschidea scorul in minutul 12, Hofmann dubland diferenta in minutul 40. Handicapul era redus in minutul 86 de catre Danny Blum.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul lui Monchengladbach in ultimele 3 etape de campionat. Sa spunem, de asemenea, ca la mijlocul saptamanii trecute Monchengladbach o invingea cu 5-0 pe Bayern Munchen in Cupa Germaniei. De partea cealalta, Bochum a pierdut primele puncte din precedentele 3 etape. Cele doua victorii le reusea in deplasare cu Greuther Furth, scor 1-0, respectiv pe teren propriu cu Frankfurt, scor 2-0.

Rezumat Bundesliga etapa 10 – Surprize

Leverkusen – Wolfsburg: 0-2

Pare ca oaspetii au scapat de pasa proasta in care intrasera, odata cu aceasta victorie. Expediau 8 suturi pe poarta, fata de doar unul al adversarilor. Cu toate acestea, Leverkusen avea o posesie de 61%. Wolfsburg rezolva partida in doar 3 minute. Nmecha deschidea scorul in minutul 48, Maximilian Arnold dubland diferenta in minutul 51. Wolfsburg incheia partida in inferioritate numerica, Lacroix fiind eliminat in al cincilea minut de prelungire. In urma acelei faze Leverkusen obtinea un penalty, ratat insa de Alario.

A fost prima victorie a lui Wolfsburg din ultimele 6 runde de Bundesliga si primele puncte din precedentele 5 etape. Infrangerile le suferea pe teren propriu cu Monchengladbach si Freiburg, iar in deplasare cu Union Berlin. De cealalta parte, Leverkusen a acumulat un singur punct din precedentele 3 etape. Se intampla runda trecuta in fata Kolnului, scor 2-2. Asta, dupa ce Leverkusen conducea la pauza.

Frankfurt – Leipzig: 1-1

In urma acestei runde, Leipzig pierde alte doua puncte in cursa catre titlu cu Bayern Munchen si Borussia Dortmund. Oaspetii conduceau la pauza, dupa ce Yussuf Poulsen deschidea scorul in minutul 35. Frankfurt smulgea un punct in al patrulea minut de prelungire al partidei, autorul golului fiind Tuta.

Leipzig este neinvinsa in ultimele 4 runde de campionat, obtinand doua victorii si doua remize. Victoriile le obtinea pe teren propriu cu Bochum si Greuther Furth, ambele la 3 goluri diferenta. Cealalta remiza venea in deplasare contra lui Freiburg, scor 1-1. De partea cealalta, Frankfurt se afla la al treilea pas gresit la rand in campionat, dupa infrangerile cu 1-2 de pe teren propriu cu Hertha si cu 0-2 din deplasare contra lui Bochum.

Rezumat Bundesliga etapa 10 – Meciuri spectaculoase

Augsburg – Stuttgart: 4-1

Augsburg expedia 12 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele doar 3 ale oaspetilor. Culmea, oaspetii deschideau scorul. Se intampla in minutul 7, marcatorul golului fiind Fuhrich. Augsburg egala pana in pauza, Reece Oxford marcand la finalul primei jumatati de ora. Gouweleeuw o aducea pe Augsburg in avantaj prin golul sau din minutul 53. Diferenta ajungea la doua goluri in minutul 72, marcator fiind Niederlechner. Scorul final era stabilit de Finnbogason in minutul 81.

A fost prima victorie a lui Augsburg din precedentele 5 etape de Bundesliga. Celalalt punct din acest interval il inregistra acasa cu Bielefeld. De cealalta parte, este primul esec al lui Stuttgart din ultimele 5 etape. In acest interval mai obtinea o victorie si 3 remize.

Bielefeld – Mainz: 1-2

Se expediau 13 suturi pe poarta, 7 fiind reusite de gazde si 6 de oaspeti. Mainz deschidea scorul in minutul 25, autorul golului fiind Jae-Sung Lee. Golul egalizator venea in minutul 42 de la Laursen. Reusita decisiva a oaspetilor era marcata de Burkardt, in minutul 69.

Este a doua victorie la rand pentru Mainz in campionat, dupa ce runda trecuta o invingea pe teren propriu pe Augsburg cu 4-1. Inaintea acestor victorii Mainz pierdea in deplasare impotriva Borussiei Dortmund, scor 1-3.

Ambele formatii expediau cate 6 suturi pe poarta. Lewandowski marca primele doua goluri, deschizand scorul in minutul 15, marcand al doilea gol 8 minute mai tarziu. Sane ducea scorul la 3-0 in minutul 35. Gazdele marcau si ele pana in pauza prin Giesselmann, in minutul 43. Kingsley Coman o readucea pe Bayern Munchen la un avantaj de 3 goluri in minutul 61. Patru minute mai tarziu Ryerson reducea din nou handicapul la doua goluri. Scorul final era stabilit de Muller, in minutul 79.

Rezumat Bundesliga etapa 10 – Alte rezultate

Hoffenheim – Hertha: 2-0

1-0: Kramaric (19); 2-0: Rudy (36); Cartonas rosu Boyata (Hertha, 76)

Clasament dupa etapa 10

Bayern Munchen ramane in fruntea clasamentului, la 1 punct in fata Borussiei Dortmund. La 3 puncte in spatele campioanei Bayern Munchen se situeaza Freiburg, urmata la 5 puncte de Leverkusen si 6 puncte de Mainz, Union Berlin si Wolfsburg. Bayern Munchen are de departe cea mai buna ofensiva, cu 38 goluri marcate. Apararea cea mai solida ii revine lui Freiburg, care a primit 7 goluri.

Frankfurt se afla la limita “zonei rosii”, avand 9 puncte, fiind pe locul 15. La egalitate de puncte cu ea, dar cu un golaveraj inferior, o intalnim pe Augsburg. Penultima pozitie este ocupata de Bielefeld, care are 5 puncte, “lanterna rosie” fiind Greuther Furth, care a acumulat un singur punct. Bielefeld are cel mai slab atac, cu 6 goluri marcate, cea mai proasta aparare gasind-o la Greuther Furth, care a primit 27 goluri.

Cu reusitele din aceasta runda, Lewandowski (Bayern Munchen) a ajuns la 12 goluri. Il urmeaza Haaland (Dortmund), cu 9 reusite. Podiumul este completat de Schick (Leverkusen), cu 8 goluri.