Rezumat Bundesliga etapa 1

Bundesliga etapa 1: Dortmund e singura candidata la titlu care a inceput cu dreptul

Acest sezon de Bundesliga a inceput cu o surpriza, produsa de Monchengladbach in compania campioanei Bayern Munchen. Nu a fost insa singura surpriza din runda inaugurala, lucru, pe undeva, de anticipat avand in vedere ca ne aflam abia in prima etapa. Care au fost celelalte surprize veti putea descoperi dintr-un rezumat Bundesliga etapa 1. Tot de aici aflati care a fost partida ce a oferit cele mai multe goluri, dar si cea cu suturile pe poarta cele mai multe.

Rezumat Bundesliga etapa 1 – Echipe favorite care au invins

Wolfsburg – Bochum: 1-0

Nou-promovata debuta prost in Bundesliga, Tesche lasandu-si echipa in inferioritate numerica inca din minutul 4. Din acea faza a rezultat un penalty, ratat insa de Weghorst. Acelasi Weghorst isi lua insa revansa in minutul 22, cand inscria unicul gol al partidei.

A fost abia a doua victorie reusita de Wolfsburg in ultimele 5 partide de pe teren propriu din Bundesliga. De asemenea, este a saptea victorie a lui Wolfsburg din precedentele 8 intalniri directe de pe teren propriu.

Dortmund – Frankfurt: 5-2

Dortmund incheia sezonul trecut de Bundesliga cu 5 victorii, continuand sirul in acest sezon. In schimb, Frankfurt este la a patra infrangere la rand in campionat. De asemenea, Frankfurt a fost eliminata si din Cupa Germaniei acum doua weekenduri.

Rezumat Bundesliga etapa 1 – Surprize

Monchengladbach – Bayern Munchen: 1-1

Este al treilea pas gresit la rand comis de Bayern Munchen in deplasarile de Bundesliga. De asemenea, este al treilea meci la rand fara victorie pentru bavarezi din ultimele 3 intalniri directe disputate in deplasare. Celelalte doua erau infrangeri.

Mainz – Leipzig: 1-0

Pentru o formatie care doreste sa se bata la titlu intr-un campionat cu Bayern Munchen, Leipzig nu a inceput prea promitator. Singurul gol al partidei era marcat de Niakhate, in minutul 13. Leipzig a avut 65% posesie, insa doar doua suturi pe poarta.

Mainz se afla la a cincea partida fara infrangere din ultimele 6 de Bundesliga de pe teren propriu. Singura din acest interval venea contra Dortmundului. De cealalta parte, pentru Leipzig este a patra infrangere in deplasare din campionat.

Rezumat Bundesliga etapa 1 – Meciuri spectaculoase

Stuttgart – Greuther Furth: 5-1

Cel mai spectaculos duel al etapei oferea 6 goluri si nu mai putin de 19 suturi pe poarta. Stuttgart expedia 15, iar nou-promovata 4. Elevii antrenati de Pellegrino Matarazzo deschideau scorul la finalul primei jumatati de ora, autorul golului fiind Endo. Sase minute mai tarziu Klement majora diferenta. Stuttgart se desprindea la 3-0 in minutul 55, Kempf fiind marcatorul golului. Al Ghaddioui inscria si el pentru Stuttgart in minutul 61. Kempf inscria inca o data in minutul 76, golul de onoare al nou-promovatei fiind marcat de Leweling, in al treilea minut de prelungire.

Este a treia victorie din ultimele 4 meciuri de Bundesliga pentru Stuttgart. Cele doua se mai intalneau in 2.Bundesliga in sezonul 2019-2020, fiecare invingand pe teren propriu.

Noul sezon de Bundesliga debuta cu un meci in care erau expediate 15 suturi pe poarta. Bavarezii expediau 10, iar echipa adversa 5. Monchengladbach deschidea scorul inca din minutul 10, autorul golului fiind Plea. Pentru Bayern Munchen egala nimeni altcineva decat Lewandowski, cu 3 minute inainte de pauza.

Derby-ul primei etape de Bundesliga genera si cele mai multe goluri. Vorbim de 7 goluri, din 10 suturi pe poarta. Sapte dintre suturile pe poarta erau expediate de Dortmund, iar 3 de adversara. Marco Reus deschidea scorul pentru Dortmund la jumatatea primei reprize. Egalarea venea in minutul 27, cand Passlack introducea mingea in proprie poarta. Thorgan Hazard o readucea pe Dortmund in avantaj in minutul 32, scorul pauzei fiind stabilit de Haaland doua minute mai tarziu. Dortmund putea mari diferenta la 3 goluri pana in pauza, insa golul marcat de Reus era anulat dupa vizionarea VAR.

Pana la urma, americanul Giovanni Reyna punea o diferenta de 3 goluri intre Dortmund si Frankfurt in minutul 58. Haaland inscria din nou cu 20 minute inainte de final. Hauge marca ultimul pentru Frankfurt, in minutul 86.

Rezumat Bundesliga etapa 1 – Alte rezultate

Union Berlin – Leverkusen: 1-1

1-0: Awoniyi (7); 1-1: Diaby (12)

Bielefeld – Freiburg: 0-0

Augsburg – Hoffenheim: 0-4

0-1: Bruun Larsen (37); 0-2: Adamyan (79); 0-3: Rutter (87); 0-4: Rudy (90+5)

Koln – Hertha: 3-1

0-1: Jovetic (6); 1-1: Modeste (41); 2-1: Kainz (52); 3-1: Kainz (55); Gol anulat Hertha (80)

Clasament dupa etapa 1

Sase sunt echipele care obtineau victoria in prima runda de Bundesliga. Este vorba de Stuttgart, Hofenheim, Dortmund, Koln, Mainz si Wolfsburg. Printre echipele care au fost invinse le gasim pe Leipzig si Frankfurt. Alte 6 echipe au obtinut o remiza, printre ele aflandu-se Bayern Munchen, Leverkusen, Monchengladbach si Union Berlin.

Dupa prima etapa trei sunt jucatorii care au marcat de doua ori. Este vorba de Haaland (Dortmund), Kainz (Koln) si Kempf (Stuttgart). In total inscriau 23 jucatori, doar 5 dintre ei fiind de nationalitate germana.

Program etapa 2

Pe 20 august va avea loc meciul de debut din a doua runda din Bundesliga, disputat intre Leipzig si Stuttgart. Frankfurt o va intalni pe teren propriu pe Augsburg, iar Dortmund se va duela in deplasare cu Freiburg. Runda se va incheia cu meciul dintre Bayern Munchen si Koln.