Rezumat Liga 1 etapa 16

Liga 1 etapa 16: FCSB revine spectaculos in prima partida cu noul vechi antrenor

Toni Petrea a revenit pe banca tehnica a FCSB-ului cu o mare victorie in fata Botosaniului. Moldovenii au condus la pauza, insa schimbarile efectuate de FCSB s-au dovedit inspirate. Rapid a obtinut o remiza nemeritata in fata unui adversar care juca in dubla inferiortate numerica intreaga repriza secunda si care, totusi, a inscris de doua ori. Campioana CFR Cluj a invins, iar in acest rezumat Liga 1 etapa 16 veti vedea care a fost marea surpriza a weekendului. Totodata, veti descoperi care va fi derbyul etapei urmatoare.

Rezumat Liga 1 etapa 16 – Surprize

Arges – Universitatea Craiova: 3-2

Este a treia victorie pentru argeseni din ultimele 5 runde de campionat. Infrangerile din acest interval veneau in ultimele doua etape, cu FCSB in deplasare si cu Botosani pe teren propriu, ambele la diferenta de un gol. De cealalta parte, oltenii se afla la a doua infrangere la rand, etapa trecuta fiind invinsi cu 0-1 in deplasare de Farul.

Rezumat Liga 1 etapa 16 – Meciuri spectaculoase

Gazdele expediau 6 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale adversarei. Craiovenii credeau ca nu vor avea mari emotii in acest meci dupa ce Roguljic deschidea scorul in minutul 6. Peste 3 minute insa, Alexandru Cretu primea primul cartonas galben, peste alte 4 minute primind cartonasul rosu, iar lucrurile se complicara pentru olteni. Fatai egala in minutul 41, iar Arias o aducea pe Arges in avantaj in minutul 49. De notat ca Arias intra pe teren in minutul 32. O alta schimbare inspirata a fost Said. Intrat la pauza, ghanezul majora diferenta in minutul 79. Doua minute mai tarziu Dan Nistor reducea din handicap, stabilind scorul final.

Chindia – Rapid: 2-3

Rapidului i s-a facut un prim cadou in minutul 33, cand Corbu a fost eliminat direct de la gazde. Al doilea cadou a venit in al doilea minut de prelungire al primei reprize, cand Capusa era eliminat si el de la gazde, iar Chindia incepea repriza secunda in dubla inferioritate numerica. Asta nu o impiedica insa sa deschida scorul. Negut reusea asta in minutul 53. Rares Ilie marca primul sau gol pentru Rapid in acest sezon, egaland la finele primei ore de joc. Doar doua minute mai tarziu Chindia prelua din nou conducerea, Daniel Popa fiind autorul golului. Al treilea cadou Rapid il primea in minutul 89, cand marocanul Younes Marzouk inscria dintr-o pozitie clara de off-side, golul fiind validat. Rapid expedia 6 suturi pe poarta, fata de 5 ale Chindiei.

Rapid se afla la a sasea partida la rand din Liga I fara infrangere, interval in care a obtinut doua victorii si 4 remize. De cealalta parte, Chindia are o victorie, doua remize, suferind o infrangere in precedentele 4 meciuri de Liga I.

Rezumat Liga 1 etapa 16 – Alte rezultate

Clinceni – Sepsi: 0-2

0-1: N.Paun (40); 0-2: Stefanescu (66)

Farul – UTA: 0-0

Craiova 1948 – CFR Cluj: 0-2

0-1: Sigurjonsson (65, intrat la pauza); 0-2: Deac (89)

FCSB – Botosani: 3-1

0-1: Braun (24); 1-1: V.Gheorghe (77, intrat in min.69); 2-1: I.Stoica (86, intrat in min.69); 3-1:  F.Tanase (90+4)

Mioveni – Gaz Metan: 1-0

1-0: B.Rusu (penalty, 22); Penalty ratat B.Rusu (Mioveni, 58)

Voluntari – Dinamo: 2-1

0-1: Sorescu (5); 1-1: Rata (19); 2-1: I.Gheorghe (65)

Rezumat Liga 1 etapa 16 – Declaratii

Dan Petrescu (antrenor CFR Cluj): Echipa (lor) a jucat bine; se vede ca a venit un antrenor care ii cunoaste, cunoaste clubul. E prima data cand intra un jucator de pe banca si inscrie si asta asteptam de mult timp.

Toni Petrea (antrenor FCSB): Golul lor ne-a ametit. La pauza le-am explicat ce vreau si ma bucur ca in repriza a doua am pus probleme.

Laurentiu Reghecampf (antrenor Univ. Craiova): Ne-am creat foarte multe ocazii si in 10 oameni, dar am avut nesansa. Nu vreau sa vorbesc despre greselile de arbitraj.

Mihai Iosif (antrenor Rapid): Nu a mers nimic din ce am vorbit la pauza. Categoric, ne-am crezut castigatori prea devreme, asta le-am spus si la pauza. Un egal cat o infrangere, chiar daca suntem la al saselea meci in care nu am pierdut. Aici e vorba de dorinta aia de a castiga. Eu si acum daca ma duc in curtea scolii ma chinui sa castig.

Clasament dupa etapa 16

CFR Cluj mentine diferenta de 8 puncte in varful campionatului fata de FCSB, ocupanta pozitiei secunde. Podiumul este completat de Universitatea Craiova, aflata la egalitate cu Voluntari si la 6 puncte in spatele celor de la FCSB. Rapid se afla pe locul 5, la un punct in spatele Craiovei si a Voluntariului. Ultima pozitie care duce in play-off este ocupata de Botosani, aflata la egalitate de puncte cu Rapid. Universitatea Craiova are cel mai bun atac, cu 31 goluri marcate. Defensiva cea mai solida ii apartine liderului CFR Cluj, care a primit 8 goluri.

Sepsi si Mioveni sunt singurele echipe din a doua jumatate a clasamentului care au castigat in aceasta runda. Cele doua au urcat pe locurile 11 si 12, avand 17, respectiv 16 puncte. Un punct mai jos decat Mioveni o gasim pe Gaz Metan, care are un punct peste Craiova 1948. Penultima pozitie este ocupata de Dinamo, cu 8 puncte. “Lanterna rosie” este Clinceni, care a strans 4 puncte. Cel mai slab atac il are Mioveni, cu 10 goluri marcate. Apararea cea mai slaba ii revine lui Dinamo, care a primit 38 goluri.

Jefte (Farul) ramane lider solitar in acest clasament, cu 9 reusite. Spaniolul este urmat de Andrei Ivan (Universitatea Craiova) si de Bautista (Clinceni), respectiv Sorescu (Dinamo), fiecare cu 7 reusite.

Program etapa 17

Runda a doua a returului va avea loc intre 26 si 29 noiembrie. Atunci CFR Cluj va avea o partida usoara, primind vizita “lanternei rosii” Clinceni. Botosani va juca pe teren propriu cu Voluntari, derbyul etapei disputandu-se intre Universitatea Craiova si FCSB.