Rezumat Bundesliga etapa 2

Bundesliga etapa 2: Campioana castiga cu emotii, iar Dortmund sufera o infrangere neasteptata

Atat Bayern Munchen, cat si Leipzig s-au revansat acum dupa pasii gresiti comisi in prima runda. In schimb, Dortmund a practicat un joc mai slab decat cel din prima etapa, cand o invingea pe Frankfurt cu 5-2. Ce a facut acum Dortmund, insa si celelalte pretendente la locurile de Champions League veti afla consultand acest rezumat Bundesliga etapa 2. Tot de aici veti descoperi si ce meci tare va avea loc etapa viitoare.

Rezumat Bundesliga etapa 2 – Echipe favorite care au invins

Leipzig – Stuttgart: 4-0

Leipzig isi repara imaginea in fata fanilor, dupa ce in prima etapa ii dezamagea pierzand cu 0-1 contra celor de la Mainz. In schimb, Stuttgart o invingea in runda inaugurala pe Greuther Furth, tot la o diferenta de 4 goluri.

Bayern Munchen – Koln: 3-2

Deschiderea de scor venea abia in minutul 50, Lewandowski punandu-i in avantaj pe bavarezi. Gnabry dubla diferenta 9 minute mai tarziu, Imediat a urmat o perioada de relaxare a campioanei, de care Koln a profitat din plin. Modeste reducea din handicap in minutul 60, doua minute mai tarziu Uth aducand egalarea. Bayern Munchen reusea golul victoriei in minutul 71, Gnabry fiind autorul sau.

Este o victorie muncita a bavarezilor, care in prima runda obtineau doar un rezultat de egalitate in deplasare cu Monchengladbach. De partea cealalta, Koln o invingea in prima runda cu 3-1 pe teren propriu pe Hertha Berlin. A fost a opta victorie la rand in intalnirile directe oficiale pentru Bayern Munchen.

Rezumat Bundesliga etapa 2 – Surprize

Freiburg – Dortmund: 2-1

Dupa ce am vazut in prima runda, nu ne asteptam ca Dortmund sa se impiedice aici. Iata insa ca asta s-a intamplat, gazdele preluand conducerea inca din minutul 6. Grifo era marcatorul golului. Sallai dubla diferenta in minutul 7 al celei de-a doua reprize. Reusita Dortmundului era, de fapt, un autogol, Keitel marcand in proprie poarta in minutul 59.

Putem spune, asadar, ca Freiburg nu a primit niciun gol de la formatia adversa pana acum, in prima runda obtinand in deplasare o remiza alba cu Bielefeld. De partea cealalta, vedeam 7 goluri in meciul Dortmundului din prima runda. Aceasta o invingea pe teren propriu pe Frankfurt cu 5-2. Intre cele doua etape, Dortmund disputa si Supercupa Germaniei, pierduta in fata lui Bayern Munchen.

Frankfurt – Augsburg: 0-0

Frankfurt are un start mai greu de sezon, in primul ei meci de pe teren propriu inregistrand doar o remiza alba cu Augsburg. Frankfurt a dominat la aproape toate capitolele acest meci, avand o posesie de 59% si 5 suturi pe poarta, fata de niciunul al adversarei.

Frankfurt nu convinge deloc in acest start de sezon, dupa ce in prima runda era invinsa de Dortmund cu 2-5. Mai mult, Eintracht a fost eliminata si din Cupa Germaniei, de catre o formatie din 3.Liga. De cealalta parte, Augsburg ramane fara gol marcat si fara sut pe poarta, dupa ce in prima etapa era invinsa cu 0-4 pe teren propriu de Hoffenheim.

Rezumat Bundesliga etapa 2 – Meciuri spectaculoase

Spre deosebire de runda trecuta, Leipzig a aratat acum ca o echipa care se lupta pentru un loc in Champions League. La pauza conducea cu 1-0, dupa golul marcat de Szoboszlai. In primele secunde din cea de-a doua repriza Forsberg dubla avantajul gazdelor. Szoboszlai ducea scorul la o diferenta de 3 goluri in minutul 52. Scorul final era stabilit de Andre Silva, care transforma un penalty in minutul 65. Leipzig expedia 11 suturi pe poarta in aceasta partida, iar adversara 5.

Leverkusen – Monchengladbach: 4-0

Desi ambele formatii expediau 6 suturi pe poarta in aceasta partida, Leverkusen se impunea cu 4-0. Prima reusita era un autogol, gazdele deschizand scorul inca din minutul 3, cu ajutorul goalkeeperului Sommer. Doar 5 minute mai tarziu, Schick marea diferenta. Monchengladbach putea reduce din handicap cu doua minute inainte de pauza, insa Stindl rata un penalty. La 10 minute dupa pauza Diaby facea ca tabela sa arate scorul de 3-0. In minutul 87 Amiri stabilea scorul final.

In prima runda Leverkusen remiza in deplasare cu Union Berlin, ambele goluri fiind marcate in primele 12 minute. De cealalta parte, Monchengladbach obtinea o remiza, adversara fiind Bayern Munchen.

Hoffenheim – Union Berlin: 2-2

Putem spune ca Hoffenheim a avut noroc in obtinerea acestei remize, avand in vedere ca expedia doar 3 suturi pe poarta, fata de 8 ale adversarei. Oaspetii deschideau scorul dupa doar 10 minute, autorul golului fiind Giesselmann. Patru minute mai tarziu Akpoguma reusea egalarea. Pana la pauza Hoffenheim trecea in avantaj, dupa golul marcat de Bruun Larsen la sfarsitul primei jumatati de ora. Union Berlin egala la doua minute dupa pauza, prin Awoniyi. Oaspetii incheiau in inferioritate numerica, Friedrich fiind eliminat in al patrulea minut de prelungire, dupa ce vedea primul cartonas galben in minutul 82.

In prima etapa se marcau tot 4 goluri in meciul lui Hoffenheim. Atunci aceasta o invingea in deplasare pe Augsburg cu 4-0. De cealalta parte, Union Berlin obtinea o remiza cu doua goluri pe teren propriu in runda inaugurala, adversara fiind Leverkusen.

Rezumat Bundesliga etapa 2 – Alte rezultate

Hertha – Wolfsburg: 1-2

1-0: Lukebakio (penalty, 60); 1-1: Baku (74); 1-2: Nmecha (88, intrat in min.70)

Furth – Bielefeld: 1-1

0-1: Klos (45); 1-1: Hrgota (penalty, 50); Cartonas rosu Schopf (Bielefeld, 68)

Bochum – Mainz: 2-0

1-0: Holtmann (21); Gol anulat Bochum (30); 2-0: Polter (56)

Clasament dupa etapa 2

Singura formatie ce are punctaj maxim dupa doua runde este Wolfsburg. Urmeaza 4 formatii cu 4 puncte: Hoffenheim, Leverkusen, Bayern Munchen si Freiburg. Hertha Berlin este singura echipa din Bundesliga care nu a obtinut vreun punct.

Nu mai putin de 10 jucatori au marcat doua goluri dupa cele doua etape. Dintre ei, se remarca Haaland (Dortmund), care a oferit si 3 pase de gol. Doar doi nemti se afla printre cei 10 jucatori care au marcat doua goluri. Este vorba de Gnabry (Bayern Munchen) si Kempf (Stuttgart).

Program etapa 3

Runda a treia din Bundesliga va incepe pe 27 august, cu meciul dintre Dortmund si Hoffenheim. Frankfurt o va intalni in deplasare pe Bielefeld, iar Bayern Munchen va juca pe teren propriu cu Hertha Berlin. Runda va fi incheiata de derbyul dintre Wolfsburg si Leipzig.