Rezumat Ligue 1 etapa 21

PSG are dificultati in a se desprinde de urmaritoarele sale in Ligue 1

Etapa cu numarul 21 din Ligue 1 a numarat doar 9 meciuri. Asta deoarece cel dintre Nimes si Lorient a fost amanat, din cauza infectarii cu COVID a mai multi jucatori de la oaspeti. A fost o etapa fara suprize, exact cum le convine pariorilor. Este drept, multe dintre meciuri au fost echilibrate, astfel ca o surpriza se excludea din start acolo. Din acest rezumat Ligue 1 etapa 21 observam, de asemenea, ca Lille are intentii serioase la titlu. La tranta cu PSG pare a se lua si Lyon. Astfel, speram ca, dupa multi ani, sa avem un final incendiar in Ligue 1 in ceea ce priveste lupta pentru titlu.

Rezumat Ligue 1 etapa 21 – favorite care au castigat

PSG – Montpellier: 4-0

Castigatoarea acestei partide se stia deja in proportie de peste 90% inca din minutul 19. Atunci Omlin a fost eliminat de la oaspeti. Initial, goalkeeperul lui Montpellier a primit doar cartonas galben, insa dupa consultarea VAR arbitrul si-a schimbat decizia. Omlin intra destul de urat la Mbappe, intrare care se petrecea in afara careului. Acelasi Mbappe deschidea scorul in minutul 34. In repriza secunda inscriau Neymar, Icardi, pentru ca Mbappe sa inchida tabela. Toate cele trei goluri erau marcate, atentie, intre minutele 60 si 63. PSG se afla, astfel, la a patra victorie consecutiva, in vreme ce Montpellier ramane cu doua puncte in ultimele 7 etape.

St. Etienne – Lyon: 0-5

Lyon si-a respectat si ea statutul de favorita, facand show pe Stade Geoffroy-Guichard, in fata lui Saint-Etienne. Ultima oara cand Lyon castiga in campionat la o diferenta mai mare de 4 goluri se petrecea in luna august a anului 2019. Atunci o invingea pe teren propriu pe Angers cu 6-0. In aprilie 2018 se impuneau lyonezii ultima oara in deplasare la o diferenta mai mare de 4 goluri.

A fost a treia infrangere consecutiva pentru Saint-Etienne, care castiga un singur meci din ultimele 18 de campionat. Este adevarat, din ultimele 10 etape reusea nu mai putin de 6 remize. De cealalta parte, Lyon se afla la polul opus al formei, suferind o singura infrangere in precedentele 18 etape. Se intampla in urma cu doua runde, pe teren propriu in fata lui Metz.

Rezumat Ligue 1 etapa 21 – meciuri spectaculoase

Au fost doar doi marcatori de la Lyon in aceasta partida: Kadewere si Marcelo. Kadewere deschidea scorul in minutul 16, in urma unei lovituri de colt, Marcelo dubland avantajul 10 minute mai tarziu, ca urmare a unei lovituri libere. Marcelo puncta pentru 3-0 in minutul 59 in urma unei alte lovituri libere Opt minute mai tarziu Kadewere inscria golul de 4-0. Tabela era inchisa de autogolul lui Bouanga, venit cu 8 minute inainte de final, tot in urma unei lovituri libere executate de Depay.

Rezumat Ligue 1 etapa 21 – alte rezultate

Lens – Nice: 0-1

0-1: Atal (49)

Monaco – Marseille: 3-1

0-1: Radonjic (12); 1-1: Maripan (47); 2-1: Tchouameni (75); 3-1: Jovetic (90+1)

Bordeaux – Angers: 2-1

1-0: Hwang (8); 2-0: Hwang (11); 2-1: Fulgini (39)

Clasament dupa 21 etape

Primele 4 clasate au castigat in aceasta runda, asta insemnand ca nu sufera mari modificari clasamentul, cel putin nu in partea de sus. Astfel, PSG se afla pe primul loc. La egalitate de puncte cu parizienii se afla Lille. La doua puncte in spate o gasim pe Lyon, urmata la 4 puncte de Monaco. Top 5 este incheiat de Rennes, aflata la 3 puncte in spatele monegascilor. Urmeaza Marseille, care vine dupa 3 infrangeri in campionat, pe 7 fiind Bordeaux, care vine dupa 3 victorii. Atat cel mai bun atac, cat si cea mai buna defensiva le apartine parizienilor, care au 48 goluri marcate si 11 primite.

In subsolul clasamentului Strasbourg este ultima echipa care, deocamdata, isi permite sa se relaxeze. La 5 puncte in spatele ei se afla St. Etienne, urmata la un punct de Nantes. Pe locul 18 se afla Dijon, la 3 puncte in spatele lui Nantes. Ultimele doua pozitii sunt ocupate de Nimes si Lorient. Nimes se afla la egalitate de puncte cu St. Etienne, iar Lorient la 3 puncte in spate. Dijon are cea mai proasta ofensiva, cu 13 goluri marcate. Cele mai multe goluri, 41 la numar, le-a primit Nimes.

Mbappe ocupa primul loc in clasamentul golgheterilor, cu 14 goluri. In mod surprinzator, pe locul secund se afla Boulaye Dia, jucatorul lui Reims avand 12 goluri. Sa spunem ca Reims este pe locul 14 in campionat, cu 29 goluri marcate. Locul 3 este ocupat de Memphis Depay, atacantul Lyonului marcand de 11 ori. Pe Neymar il gasim destul de jos in acest clasament, cu 4 goluri, dintre care unul din penalty.

Pasatori de gol

Primul loc in clasamentul assisturilor este impartit de Bamba si Thauvin. Cei doi francezi au cate 7 pase de gol. Urmeaza 6 jucatori cu 6 assisturi, Depay, De Maria si Mbappe numarandu-se printre ei. Brazilianul Neymar are 3 pase de gol.

Program etapa 22

Runda cu numarul 22 va incepe pe 29 ianuarie cu partida dintre Lyon si Bordeaux. Marseille si Rennes se vor infrunta intr-o alta partida interesanta, programata pe 30 ianuarie. In ultima zi din ianuarie PSG o va infrunta in deplasare pe Lorient, Lille va primi vizita lui Dijon, iar Monaco se va deplasa la Nantes.