Rezumat Premier League etapa 38

Premier League etapa 38: Forma extraordinara din finalul campionatului a “cormoranilor” ii ajuta sa ocupe un loc de Champions League

Dupa ce in urma cu doua sezoane a castigat trofeul Champions League, iar sezonul trecut a dominat Premier League, era pacat ca acum Liverpool sa nu se califice in Liga Campionilor, “Cormoranii” au invins in ultima runda, calificandu-se de pe locul al treilea. Chelsea a pierdut surprinzator in fata celor  de la Aston Villa, insa Leicester nu a reusit sa profite de acest pas gresit. Ce au facut “vulpile”, insa si care a fost cel mai spectaculos meci al weekendului, aflati lecturand acest rezumat Premier League etapa 38. Tot de aici veti descoperi ce jucator a castigat titlul de golgheter, datorita golului sau din aceasta runda.

Rezumat Premier League etapa 38 – Echipe favorite care au invins

Manchester City – Everton: 5-0

Doua victorii si doua infrangeri este bilantul “cetatenilor” in ultimele 4 etape. Infrangerile le sufereau pe teren propriu impotriva lui Chelsea si in deplasare cu Brighton. De cealalta parte, “caramelele” au suferit a doua infrangere din precedentele 3 etape. Cealalta venea pe teren propriu cu Sheffield, scor 0-1.

Liverpool – Crystal Palace: 2-0

“Cormoranii” conduceau la pauza cu un gol diferenta, dupa golul marcat in minutul 36 de Mane. Acelasi Mane beneficia de o deviere norocoasa a unui adversar in minutul 74, majorand diferenta. Liverpool a terminat in forta acest sezon, cu 5 victorii.

Rezumat Premier League etapa 38 – Surprize

Leicester – Tottenham: 2-4

A fost a treia victorie pentru Tottenham in precedentele 5 etape, in rest suferind doua infrangeri. In schimb, Leicester a suferit 3 infrangeri din precedentele 4 etape.

Aston Villa – Chelsea: 2-1

La pauza, lucrurile aratau urat pentru Chelsea, Bertrand Traore marcand pentru gazde in minutul 43. Lucrurile se complicau foarte tare pentru “albastri” in minutul 52, cand El-Ghazi marca din penalty. In minutul 59 Werner marca pentru Chelsea, golul lui fiind insa anulat dupa vizionarea VAR. Chilwell era cel ce reducea din handicap cu 20 minute inainte de final. Chelsea termina in inferioritate numerica, Azpilicueta fiind eliminat.

A fost a doua victorie la rand pentru Aston Villa, dupa cea de runda trecuta din deplasare cu Tottenham. De partea cealalta, Chelsea suferea doua infrangeri in precedentele 3 etape. Cealalta o inregistra pe teren propriu cu Arsenal.

Rezumat Premier League etapa 38 – Meciuri spectaculoase

Campioana expedia 11 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 3 ale adversarei. Scorul era 2-0 dupa primul sfert de ora. De Bruyne dechidea “balul” in minutul 11, Gabriel Jesus majorand diferenta 3 minute mai tarziu. Everton putea reduce din handicap pana in pauza, insa Sigurdsson rata un penalty in minutul 36. Foden inscria la 7 minute dupa pauza, Aguero marcand ultimele doua goluri. Pe primul il marca in minutul 71, iar pe al doilea 5 minute mai tarziu. Ambele pase de gol le dadea Fernandinho.

Leeds – West Bromwich: 3-1

Noua suturi pe poarta expediau gazdele in aceasta partida, iar oaspetii faceau asta in 5 randuri. Meciul incepea destul de tare, Liam Cooper primind cartonas galben pentru gazde inca din primele secunde. Rodrigo deschidea scorul pentru Leeds in minutul 17, Kalvin Phillips majorand diferenta in minutul 42. Ultimul gol pentru Leeds il marca Bamford in minutul 79. Golul de onoare al oaspetilor il marca Robson-Kanu in minutul 90.

Leeds incheie in stil mare campionatul, cu 4 victorii. Celelalte adversare erau Tottenham, Burnley si Southampton. In schimb, West Bromwich a incheiat campionatul cu 4 infrangeri. De fiecare data marca insa un gol.

West Ham – Southampton: 3-0

“Ciocanarii” nu trebuiau sa piarda aici pentru a fi siguri de un loc in Conference League. In a doua repriza, West Ham nu mai avea emotii in legatura cu asta, dupa “dubla” lui Fornals din prima repriza. Primul gol il marca in minutul 30, iar al doilea trei minute mai tarziu. Scorul final era stabilit in minutul 86 de Declan Rice. West Ham expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale oaspetilor.

A fost a doua victorie la rand pentru “ciocanari”, dupa ce runda trecuta treceau in deplasare de West Bromwich. In schimb, Southampton suferea a doua infrangere la rand, etapa trecuta fiind invinsa de Leeds cu 0-2 pe teren propriu.

Sase goluri si doar 10 suturi pe poarta se inregistrau in aceasta partida. Sase erau expediate de Leicester si patru de Tottenham. Vardy deschidea scorul pentru “vulpi” in minutul 18 din penalty. Kane egala in minutul 41, stabilind scorul pauzei. Vardy marca din nou din penalty la 7 minute dupa pauza. Golul egalizator era, de fapt, un autogol, marcat in proprie poarta de goalkeeperul “vulpilor”, Kasper Schmeichel. Oaspetii preluau conducerea in minutul 87, prin Gareth Bale, dupa ce arbitrul a decis dupa vizionarea VAR ca Harry Kane, autorul pasei de gol, nu a preluat cu mana. Acelasi Bale inchidea tabela in al saselea minut de prelungire.

Rezumat Premier League etapa 38 – Alte rezultate

Wolves – Manchester United: 1-2

0-1: Elanga (13); 1-1: N.Semedo (39); 1-2: Mata (penalty, 45+4)

Rezumat Premier League etapa 38 – Clasament

Este abia al saptelea titlu cucerit de Manchester City si al treilea din ultimele 4 sezoane. “Cetatenii” au incheiat la 12 puncte in fata rivalei Manchester United, ocupanta pozitiei secunde. Locul al treilea a fost ocupat de Liverpool, aflata la 5 puncte in spatele “diavolilor rosii” si la doua in fata lui Chelsea. In afara locurilor de Champions League a ramas Leicester, diferenta dintre ea si Chelsea fiind de 1 punct. Tot 1 punct a despartit-o pe Leicester de West Ham, echipa pozitionata pe pozitia a sasea. Leicester si West Ham s-au calificat in grupele Europa League. Pozitia a saptea este ocupata de Tottenham, care s-a calificat in play-offul Conference League. La doar 1 punct in spatele lui Tottenham a venit Arsenal. Atat cea mai buna ofensiva, cat si cea mai solida aparare o are Manchester City, care a marcat 83 goluri, primind 32.

Fulham, West Bromwich si Sheffield sunt formatiile care au retrogradat in Championship. “Lanterna rosie” Sheffield a avut cel mai slab atac, cu doar 20 goluri marcate. Cea mai proasta defensiva ii apartine lui West Bromwich, care a primit 76 goluri.

Golul marcat in aceasta runda de Kane (Tottenham) a facut ca acesta sa castige titlul de golgheter. Este a treia oara in ultimele 6 sezoane cand Kane isi adjudeca titlul de golgheter. Kane are 23 reusite, una mai mult decat Salah (Liverpool). Podiumul este completat de Bruno Fernandes (Manchester United), care a marcat 18 goluri.