Rezumat Premier League etapa 36

Premier League etapa 36: Liverpool are cea mai buna forma de moment, amenintand locurile de Champions League

Antepenultima runda din Premier League ne-a dezvaluit ca Liverpool mai are inca sanse la un loc de Champions League. Asta mai ales ca formatiile din fata sa se vor duela in etapa care urmeaza. Mai multe detalii veti descoperi intr-un rezumat Premier League etapa 36, de unde aflam ca si Arsenal mai are sanse la un loc de cupa europeana. Mici, dar mai are.

Rezumat Premier League etapa 36 – Echipe favorite care au castigat

Newcastle – Manchester City: 3-4

A fost a treia victorie din ultimele 4 etape pentru Manchester City. Singura infrangere din acest interval venea runda trecuta, pe teren propriu impotriva lui Chelsea. De cealalta parte, Newcastle le mai intalnea pe West Ham, Liverpool, Arsenal si Leicester in ultimele 5 runde. Pe West Ham si Leicester le invingea, cu Liverpool obtinea o remiza, pierzand in fata lui Arsenal.

West Bromwich – Liverpool: 1-2

Fanii lui Liverpool si nu numai traiau si acest final de partida cu sufletul la gura. Pentru gazde deschidea scorul Robson-Kanu, la finele primului sfert de ora. Salah egala pentru “cormorani” in minutul 33, pentru ca Liverpool sa marcheze golul care le aducea 3 puncte in al cincilea minut de prelungire al partidei. Salvatorul formatiei antrenate de Jurgen Klopp era Alisson. Exact, vorbim de goalkeeperul lui Liverpool, care inscria cu o lovitura de cap.

Patru victorii si doua remize este bilantul lui Liverpool in precedentele 6 runde, “cormoranii” avand cea mai buna forma de moment din campionat. De partea cealalta, West Bromwich obtinea tot doua remize in ultimele 5 etape. In rest insa, suferea 3 infrangeri.

Rezumat Premier League etapa 36 – Surprize

Chelsea – Arsenal: 0-1

Singurul gol al acestui derby londonez era marcat de Smith Rowe, in minutul 16. A fost doar al doilea gol marcat de mijlocasul de 20 ani in tricoul primei echipe a “tunarilor”. Primul era marcat chiar runda trecuta, in victoria cu West Bromwich. Chelsea inscria in minutul 61, insa golul marcat de Pulisic era anulat dupa vizionarea VAR.

Au fost primele puncte pierdute de Chelsea in precedentele 4 etape. De cealalta parte, Arsenal se afla la a treia victorie consecutiva, dupa cele reusite in deplasare cu Newcastle si pe teren propriu cu West Bromwich.

Everton – Sheffield: 0-1

Surpriza acestei etape o provoca “lanterna rosie” Sheffield, care marca singurul gol al partidei cu Everton in minutul 7. Autorul sau era Jebbison. A fost a doua victorie pentru Sheffield in precedentele 4 etape, cealalta reusind-o in fata lui Brighton, pe teren propriu, tot cu 1-0. De partea cealalta, Everton se afla la a doua infrangere din ultimele 8 runde, in rest obtinand doua victorii si patru remize.

Rezumat Premier League etapa 36 – Meciuri spectaculoase

Tottenham – Wolves 2-0

Nu mai putin de 13 suturi pe poarta expedia Tottenham in aceasta partida, fata de cele doar 3 ale lui Wolves. Deschiderea de scor se producea in minutul 45, autorul golului fiind Harry Kane. Diferenta era majorata in minutul 62 de catre Hojbjerg. Trei victorii si o infrangere este bilantul lui Tottenham in ultimele 4 runde, esecul venind in deplasare cu Leeds. De cealalta parte, Wolves are trei victorii, o remiza si doua infrangeri in precedentele 6 etape.

Crystal Palace – Aston Villa: 3-2

Cinci goluri si 13 suturi pe poarta vedeam in acest meci. Opt erau expediate de gazde, iar cinci de catre oaspeti. La pauza Aston Villa conducea cu 2-1. McGinn deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 17, Benteke egaland un sfert de ora mai tarziu. Scorul pauzei era stabilit in minutul 34 de catre El-Ghazi. Crystal Palace egala pentru a doua oara cu un sfert de ora inainte de final, Zaha fiind autorul. Golul victoriei gazdelor era marcat de Mitchell, in minutul 84.

Doua victorii si patru infrangeri este bilantul lui Crystal Palace in precedentele 6 etape. Este drept, trei dintre cele 4 infrangeri le suferea cu Manchester City, Leicester si Chelsea. De partea cealalta, Aston Villa obtinea o singura victorie in precedentele 7 etape. In rest, mai strangea doua puncte.

Cu toate ca aceasta partida avea doar 7 goluri, erau expediate doar 11 suturi pe poarta. Sase le expedia Manchester City, iar cinci Newcastle. “Cotofenele” deschideau scorul, dupa golul marcat de Krafth in minutul 25. Cancelo egala pentru Manchester City in minutul 39, Ferran Torres aducandu-i pe “cetateni” in avantaj 3 minute mai tarziu. Joelinton egala din penalty in al saselea minut de prelungire al primei reprize.

In minutul 62 Newcastle prelua din nou conducerea, Willock transformand in doi timpi un penalty. Dupa doar doua minute Manchester City egala, autorul golului fiind Ferran Torres. Dupa inca doua minute, acelasi Ferran Torres marca hat-trickul, aducand cele 3 puncte “cetatenilor”.

Rezumat Premier League etapa 36 – Alte rezultate

Manchester United – Leicester: 1-2

0-1: L.Thomas (10); 1-1: Greenwood (15); 1-2: Soyuncu (66)

Burnley – Leeds: 0-4

0-1: Klich (44); 0-2: Harrison (59); 0-3: Rodrigo (77); 0-4: Rodrigo (79)

Southampton – Fulham: 3-1

1-0: C.Adams (27); 2-0: Tella (60); 2-1: F.Carvalho (75); 3-1: Walcott (82)

Brighton – West Ham: 1-1

1-0: Welbeck (84); 1-1: Benrahma (87)

Rezumat Premier League etapa 36 – Clasament

Diferenta dintre liderul Manchester City si ocupanta pozitiei secunde, Manchester United, s-a marit la 13 puncte dupa aceasta runda. Locul al treilea este ocupat de Leicester, aflata la 4 puncte in spatele lui Manchester United si la doua puncte in fata lui Chelsea, care a coborat pe 4. Locul al cincilea este ocupat de Liverpool, situata la un punct in spatele “albastrilor”. La 4 puncte de Liverpool le gasim pe Tottenham si West Ham. Sanse la cupe europene mai au si Everton, Arsenal, chiar si Leeds, aflate la 3, 4, respectiv 6 puncte in spatele lui Tottenham si West Ham. Atat cel mai bun atac, cat si cea mai solida defensiva le are Manchester City, care a marcat 76 goluri, primind 29.

Pe Fulham, West Bromwich si Sheffield nu le vom mai vedea in sezonul viitor de Premier League. Cea mai slaba defensiva o are Sheffield, cu 19 goluri marcate, cea mai proasta aparare revenindu-i lui West Bromwich, care a primit 70 goluri.

Golgheteri

In fruntea clasamentului lupta este pe muchie de cutit, Kane (Tottenham) si Salah (Liverpool) aflandu-se la egalitate, fiecare avand 22 goluri. Podiumul este completat de Bruno Fernandes (Manchester United), care are 18 goluri. Il urmeaza Heung-Min Son (Tottenham), cu 17 reusite.