Rezumat Premier League etapa 35

Premier League etapa 35: Chelsea urca pe podium, dupa ce a fost condusa la pauza de Manchester City

Chelsea poate rasufla usurata, dupa aceasta etapa fiind foarte putin probabil ca va pierde un loc de Champions League. Apropo de cea mai importanta competitie inter-cluburi, sa spunem ca “albastrii” au invins-o in aceasta runda pe Manchester City, duel care se va repeta in finala Ligii Campionilor. Ce alte surprize s-au mai petrecut in weekend veti afla parcurgand acest rezumat Premier League etapa 35. Tot de aici aflam si care sunt sansele lui Liverpool de a prinde un loc de Champions League.

Rezumat Premier League etapa 35 – Echipe favorite care au invins

Liverpool – Southampton: 2-0

Patru victorii si doua rezultate de egalitate este bilantul “cormoranilor” in ultimele 6 etape de Premier League. De cealalta parte, “sfintii” obtineau un singur punct din ultimele 4 runde. Se intampla etapa trecuta, pe teren propriu impotriva lui Leicester.

Arsenal – West Bromwich: 3-1

“Tunarii” conduceau la pauza cu 2-0 in aceasta partida. Scorul era deschis in minutul 29 de catre Smith Rowe, diferenta fiind majorata de Nicolas Pepe in minutul 35. Pentru Smith Rowe a fost primul gol marcat la echipa de seniori a lui Arsenal. Din handicap reducea Matheus Pereira la mijlocul reprizei secunde. Scorul final era stabilit de Willian in minutul 90.

A fost a doua victorie la rand pentru Arsenal, dupa ce runda trecuta trecea in deplasare de Newcastle, scor 2-0. De partea cealalta, West Bromwich se afla la a patra partida la rand fara victorie, interval in care obtinea doua puncte.

Rezumat Premier League etapa 35 – Surprize

Leicester – Newcastle: 2-4

O singura infrangere suferea Newcastle in precedentele 6 etape. Se intampla runda trecuta, pe teren propriu contra lui Arsenal. In rest, obtinea trei victorii si doua remize. De cealalta parte, Leicester se afla la al doilea pas gresit, dupa ce runda trecuta remiza in deplasare cu Southampton.

Leeds – Tottenham: 3-1

Formatia gazda deschidea scorul in minutul 13, autorul golului fiind Dallas. Egalarea venea in minutul 25 de la Heung-Min Son. Leeds intra in avantaj la pauza, dupa ce Bamford inscria cu 3 minute inainte de pauza. Scorul final era stabilit in minutul 84 de catre Rodrigo, care intra pe teren cu 5 minute mai devreme.

Leeds se afla intr-o forma destul de buna, din ultimele 8 etape suferind o singura infrangere. In rest, obtinea 4 victorii si 3 remize. De partea cealalta, Tottenham suferea primul esec din precedentele 4 partide de campionat. Doua victorii si o remiza mai inregistra in acest interval.

Manchester City – Chelsea: 1-2

Nu putem spune neaparat ca rezultatul este unul surprinzator, avand in vedere diferenta de puncte linistitoare dintre lider si a doua clasata. “Cetatenii” deschideau scorul in penultimul minut al primei reprize, autorul golului fiind Sterling. In al treilea minut de prelungire al primei reprize Manchester City putea dubla avantajul, insa Aguero rata un penalty. Ziyech egala pentru “albastri” in minutul 63. Chelsea putea prelua conducera in minutul 81, insa golul marcat de Hudson-Odoi era anulat dupa vizionarea VAR, pentru pozitie de offside. In cele din urma, Chelsea marca golul victoriei in cel de-al doilea minut al prelungirilor. Cel ce aducea cele trei puncte pentru formatia antrenata de Thomas Tuchel era Marcos Alonso.

Este a patra victorie la rand obtinuta de Chelsea in campionat, dupa cele cu Fulham pe teren propriu, respectiv Crystal Palace si West Ham in deplasare. De partea cealalta, doua victorii si doua infrangeri este bilantul lui Manchester City in ultimele 4 meciuri de campionat. Cealalta infrangere o suferea tot pe teren propriu, in fata lui Leeds, tot cu scorul de 1-2.

Rezumat Premier League etapa 35 – Meciuri spectaculoase

Gazdele expediau 9 suturi pe poarta, dintre care 4 in prima repriza. La finalul ei insa, Newcastle conducea cu 2-0. Wilock deschidea scorul in minutul 22, Dummett dubland avantajul in minutul 34. In repriza secunda iesea la rampa pentru “cotofene” Callum Wilson, care inscria in minutele 64 si 73. Ultimele doua goluri ale lui Leicester erau marcate de Albrighton si Iheanacho, in minutele 80, respectiv 87. Newcastle expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida.

Sase suturi pe poarta expedia fiecare dintre cele doua echipe in acest duel. Scorul pauzei era stabilit de Sadio Mane, care puncta in minutul 31. Diferenta era majorata in minutul 90, autorul golului fiind Alcantara.

Aston Villa – Manchester United: 1-3

Oaspetii se aflau in dificultate la pauza, Aston Villa deschizand scorul in prima repriza. Se intampla in minutul 24, autorul golului fiind Bertrand Traore. Bruno Fernandes dadea tonul revenirii, acesta egaland din penalty in minutul 52. Doar 4 minute mai tarziu Greenwood ii aducea pe “diavolii rosii” in avantaj. Scorul final il stabilea Cavani in minutul 87. Aston Villa termina meciul in inferioritate numerica, Watkins fiind eliminat in minutul 89. Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale gazdelor.

Sase victorii si o remiza este bilantul lui Manchester United in ultimele 7 meciuri de campionat. Remiza o obtinea in deplasare cu Leeds. In schimb, Aston Villa se afla la a treia infrangere in precedentele 5 etape. Celelalte doua infrangeri le suferea cu Liverpool si Manchester City.

Rezumat Premier League etapa 35 – Alte rezultate

Sheffield – Crystal Palace: 0-2

0-1: Benteke (2); 0-2: Eze (88)

Wolves – Brighton: 2-1

0-1: Dunk (13); Cartonas rosu Dunk (53); 1-1: A.Traore (76); 2-1: Gibbs-White (90)

West Ham – Everton: 0-1

0-1: Calvert-Lewin (24)

Fulham – Burnley: 0-2

0-1: Westwood (35); 0-2: Ch.Wood (44)

Rezumat Premier League etapa 35 – Clasament

Diferenta dintre Manchester City si Manchester United, primele doua clasate, este de 10 puncte, insa trebuie spus ca United are o restanta de disputat. Podiumul este completat de Chelsea, aflata la 6 puncte in spatele lui Manchester United si la 1 punct in fata lui Leicester. Pozitia a sasea  este ocupata de West Ham, aflata la 5 puncte in spatele lui Leicester si la 1 punct in fata lui Liverpool. De specificat ca formatia antrenata de Jurgen Klopp are un meci in minus, meci pe care il va disputa in deplasare cu Manchester United. Atat cel mai bun atac, cat si cea mai solida defensiva le are liderul Manchester City, care a marcat 72 goluri, primind 26.

Premier League este primul campionat de top care isi cunoaste toate cele trei retrogradate. Este vorba de Fulham, West Bromwich si Sheffield. Cel mai slab atac il are Sheffield, cu 18 goluri marcate, cea mai proasta aparare revenindu-le celor de la West Bromwich, care au primit 68 goluri.

Lider in clasamentul golgheterilor este Harry Kane (Tottenham), care are 21 goluri. Pozitia secunda este ocupata de Salah (Liverpool), cu 20 reusite. Urmeaza Bruno Fernandes (Manchester United) si Heung-Min Son (Tottenham), ambii cu 17 goluri.

Program etapa 36

Runda cu numarul 36 din Premier League va avea loc intre 11 mai si 16 mai. Primul meci al etapei va avea loc intre Manchester United si Leicester, iar al doilea intre Chelsea si Arsenal. West Ham o va intalni in deplasare pe Brighton, iar Liverpool tot in deplasare pe West Bromwich. De specificat ca in aceasta saptamana se vor disputa si restantele dintre Southampton si Crystal Palace, Aston Villa si Everton, respectiv Manchester United si Liverpool.