Premier League etapa 34: Patru echipe din top 6 au invins, in vreme ce derbyul dintre Manchester United si Liverpool a fost amanat

In aceasta etapa s-au disputat doar 9 meciuri, ci nu 10. Asta deoarece cel dintre Manchester United si Liverpool a fost amanat. Inaintea partidei suporterii celor de la Manchester United au navalit pe gazon, ca semn de protest fata de decizia de a se muta in Super Liga. Sigur, United au fost printre primii care au anuntat ca parasesc competitia, insa asta nu scuza gestul initial, in conceptia fanilor. Dintre echipele din top 6 doar Leicester a fost cea care nu a obtinut toate cele 3 puncte. Ce a facut aceasta, insa si cum s-au descurcat echipele din subsolul clasamentului veti afla in acest rezumat Premier League etapa 34. Aici ni se dezvaluie si derbyul care ne asteapta etapa viitoare.

Rezumat Premier League etapa 34 – Echipe favorite ce au castigat

Crystal Palace – Manchester City: 0-2

Nu a fost o partida tocmai usoara pentru “cetateni”, care aveau mai putine suturi pe poarta decat adversara sa. Deschiderea de scor venea abia in minutul 57, autorul golului fiind Aguero. Doua minute mai tarziu Ferran Torres majora diferenta. A fost a patra victorie la rand pentru Manchester City, insa abia a doua in Premier League. “Cetatenii” au cinci victorii si o infrangere in ultimele 6 meciuri de campionat. In schimb, pentru Crystal Palace este a treia infrangere la rand. Este drept, celelalte adversare se numeau Chelsea si Leicester.

Chelsea – Fulham: 2-0

Doar 10 minute le trebuiau “albastrilor” pentru a deschide scorul. Autorul golului era Havertz. Diferenta era majorata la 4 minute dupa pauza, cel ce o facea fiind acelasi Havertz. Astfel, Chelsea se afla la al patrulea meci la rand fara infrangere in campionat, interval in care obtinea trei victorii si o remiza. In schimb, Fulham ramane cu un singur punct din ultimele 6 etape de Premier League.

Tottenham – Sheffield: 4-0

A fost a doua victorie la rand in Premier League pentru Tottenham, dupa ce etapa trecuta o invingea pe teren propriu pe Southampton cu 2-1. De cealalta parte, Sheffield sufera a saptea infrangere din ultimele 8 etape. Victoria din acest interval o inregistra runda trecuta, cand o invingea pe teren propriu pe Brighton, scor 1-0.

Rezumat Premier League etapa 34 – Meciuri spectaculoase

West Bromwich – Wolves: 1-1

Cea mai spectaculoasa partida a etapei ne oferea 14 suturi pe poarta. Zece erau expediate de oaspeti si patru de gazde. Deschiderea de scor venea in prelungirile primei reprize, autorul golului fiind Fabio Silva. Egalarea venea in minutul 62 de la Diagne. Desi aflata pe penultimul loc, West Bromwich suferea doar o infrangere in precedentele 5 etape, strangand 8 puncte. De partea cealalta, Wolves mai are doua victorii si trei remize in ultimele 6 etape.

Formatia gazda expedia 11 suturi pe poarta in acest meci, fata de unul singur al “lanternei rosii”. Pana la pauza se inscria un singur gol, Gareth Bale deschizand scorul in minutul 36. Heung-Min Son putea dubla avantajul in minutul 51, insa golul sau era anulat, dupa vizionarea VAR. Zece minute mai tarziu Bale era cel care majora diferenta, pentru ca galezul sa realizeze hat-trickul in minutul 69. Tabela era inchisa in minutul 77 de Heung-Min Son.

Southampton – Leicester: 1-1

Oaspetii meritau sa se impuna in meciul de debut al etapei, expediind 9 suturi pe poarta. De cealalta parte, “sfintii” au expediat doar 3 suturi pe poarta. Formatia gazda ramanea in inferioritate numerica inca din minutul 10, cand Vestergaard era eliminat. Cu toate acestea, Southampton deschidea scorul in minutul 61, autorul golului fiind Ward-Prowse. Golul egalizator era marcat 7 minute mai tarziu de catre Jonny Evans.

Astfel, “vulpile” au acumulat 7 puncte in ultimele 3 etape, victoriile fiind obtinute acasa cu West Bromwich si Crystal Palace. De partea cealalta, pentru Southampton acesta este primul punct din precedentele 3 etape.

Rezumat Premier League etapa 34 – Alte rezultate

Brighton – Leeds: 2-0

1-0: Gross (penalty, 14); 2-0: Welbeck (79)

Everton – Aston Villa: 1-2

0-1: Watkins (13); 1-1: Calvert-Lewin (19); 1-2: El-Ghazi (80)

Newcastle – Arsenal: 0-2

0-1: Elneny (5); 0-2: Aubameyang (66); Cartonas rosu Schar (Newcastle, 90)

Burnley – West Ham: 1-2

1-0: Wood (penalty, 19); 1-1: M.Antonio (21); 1-2: M.Antonio (29)

Rezumat Premier League etapa 34 – Clasament

Diferenta dintre Manchester City si Manchester United, ocupanta pozitiei secunde, s-a majorat la 13 puncte. De precizat insa ca “diavolii rosii” au un meci mai putin. Podiumul este completat de Leicester, aflata la 4 puncte in spatele lui Manchester United si la doua puncte in fata lui Chelsea, ocupanta pozitiei a patra. La trei puncte in spatele “albastrilor” o gasim pe West Ham. Pozitia a sasea este ocupata de Tottenham, situata la doua puncte in spatele lui West Ham si la alte doua in fata lui Liverpool. De specificat ca formatia antrenata de Jurgen Klopp are un meci mai putin. Atat cea mai buna ofensiva, cat si cea mai solida defensiva gasim la Manchester City, care a marcat 71 goluri, primind 24.

Sheffield este deja in drum spre Championship, situatia parand sa fie aceeasi si pentru West Bromwich, respectiv Fulham. West Bromwich are 26 puncte, iar Fulham 27. Burnley si Newcastle, ocupantele locurilor 16 si 17, au 36 puncte. Sheffield are cel mai slab atac, cu doar 18 goluri marcate. Cea mai proasta aparare ii apartine lui West Bromwich, care a primit 65 goluri.

Harry Kane (Tottenham) ramane golgheter in Premier League, cu 21 reusite. Englezul este urmat la doar o lungime de egipteanul Salah (Liverpool). Urmatoarele locuri sunt ocupate de Bruno Fernandes (Manchester United) si Heung-Min Son (Tottenham), ambii avand 16 goluri.

Program etapa 35

Runda cu numarul 35 din Premier League va avea loc intre 7 si 10 mai. Partida de debut a rundei se va desfasura intre Leicester si Newcastle. Manchester United si Tottenham le vor intalni in deplasare pe Aston Villa, respectiv Leeds. Pe teren propriu vor juca Liverpool si West Ham, care le vor avea adversare pe Southampton, respectiv Everton. Derbyul rundei va avea loc intre Manchester City si Chelsea.