Rezumat Premier League etapa 33

Premier League etapa 33: “Ciocanarii” si “cormoranii” par a pierde lupta pentru ultimul loc de Champions League

Etapa cu numarul 33 isi disputase primele doua meciuri in luna martie. Vorbim de meciurile liderului Manchester City si de cel al lui Tottenham, formatii care in weekend disputau finala Cupei Ligii. Acum Manchester United, West Ham, dar si Liverpool au clacat. Ce au facut fiecare veti afla dintr-un amplu rezumat Premier League etapa 33. Tot de aici descoperiti si derbyul care va avea loc runda viitoare.

Rezumat Premier League etapa 33 – Echipe favorite care au castigat

10.03: Manchester City – Southampton: 5-2

La momentul disputarii partidei “cetatenii” tocmai venisera dupa esecul de pe teren propriu cu Manchester United, esec ce punea capat unei serii de 15 victorii in campionat. De partea cealalta, Southampton avea o victorie, o remiza, suferind trei infrangeri in precedentele 5 etape.

Leicester – Crystal Palace: 2-1

Nu a fost o partida deloc usoara pentru “vulpi”, care se vedeau conduse la pauza. Golul oaspetilor era marcat in minutul 12 de catre Zaha. Gazdele egalau la 5 minute de la reluarea partii secunde, autorul golului fiind Castagne. Leicester castiga toate cele 3 puncte in aceasta partida datorita reusitei lui Iheanacho, venita cu 10 minute inainte de final.

Doua victorii si doua infrangeri este bilantul lui Leicester in ultimele 4 etape. Esecurile au venit cu West Ham si Manchester City. De cealalta parte, Crystal Palace a suferit 3 infrangeri in precedentele 5 runde. Celelalte infrangeri le suferea cu Tottenham si Chelsea.

Rezumat Premier League etapa 33 – Surprize

Liverpool – Newcastle: 1-1

A fost a doua remiza la rand in campionat pentru Liverpool, care runda trecuta se impiedica in deplasare de Leeds. De partea cealalta, Newcastle este neinvinsa in precedentele 4 etape, interval in care obtinea doua puncte.

Sheffield – Brighton: 1-0

Singurul gol al partidei era inscris de McGoldrick in minutul 19. In cea de-a doua repriza Brighton putea egala, insa golul marcat de Moder era anulat dupa consultarea VAR, pe motiv de offside.

Au fost primele puncte castigate de Sheffield in precedentele 6 etape. De partea cealalta, Brighton nu a cunoscut victoria in ultimele 4 etape. In acest interval obtinea doua puncte, marcand un singur gol. Culmea, golul il marca in infrangerea cu Manchester United din deplasare.

Leeds – Manchester United: 0-0

“Diavolii rosii” au dominat usor aceasta partida, insa faptul ca au pierdut doua puncte nu ii afecteaza prea tare. Diferenta dintre ei si Leicester este inca una destul de linistitoare.

Manchester United a pierdut primele puncte din precedentele 5 etape. Tottenham si West Ham sunt doua dintre formatiile pe care formatia antrenata de Solskjaer le invingea in aceasta perioada. De cealalta parte, Leeds nu pierdea in ultimele 6 runde, interval in care obtinea 3 victorii si 3 remize.

Rezumat Premier League etapa 33 – Meciuri spectaculoase

“Cormoranii” expediau 9 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 4 ale “cotofenelor”. Formatia gazda prelua conducerea inca din minutul 3, autorul golului fiind Salah. Golul egalizator putea veni in al doilea minut de prelungire al partidei, insa reusita lui Wilson era anulata dupa vizionarea VAR, pe motiv de hent. Egalarea a venit in cel de-al cincilea minut de prelungire, Willock smulgand un punct pentru “cotofene” de pe Anfield.

In meciul care s-a disputat pe 10 martie Manchester City expedia 10 suturi pe poarta, iar adversara 6. De Bruyne deschidea scorul pentru “cetateni” la finalul primului sfert de ora. Ward-Prowse egala 10 minute mai tarziu, transformand un penalty. Mahrez o readucea pe Manchester City in avantaj cu 5 minute inainte de final. Scorul pauzei era stabilit de Gundogan, care marca in al treilea minut de prelungire. Mahrez puncta pentru un linistitor 4-1 la 10 minute dupa pauza. Che Adams reducea  proportiile scorului in minutul imediat urmator. Scorul final era stabilit de De Bruyne in minutul 59.

Rezumat Premier League etapa 33 – Alte rezultate

Arsenal – Everton: 0-1

0-1: Leno (autogol, 76)

West Ham – Chelsea: 0-1

0-1: Werner (43); Cartonas rosu Balbuena (West Ham, 81)

Wolves – Burnley: 0-4

0-1: Chris Wood (15); 0-2: Chris Wood (21); 0-3: Chris Wood (44); Gol anulat VAR Burnley (49); 0-4: Westwood (85)

Aston Villa – West Bromwich: 2-2

1-0: El-Ghazi (penalty, 9); 1-1: M. Pereira (penalty, 23); 1-2: Diagne (47); 2-2: K.Davis (90+2)

4.03: Fulham – Tottenham: 0-1

0-1: Adarabioyo (autogol, 19); Gol anulat VAR Fulham (62)

Clasament dupa etapa 33

Cu 5 etape inainte de final Manchester City se afla la 10 puncte in fata rivalei Manchester United. Podiumul este completat de Leicester, aflata la 5 puncte in urma “diavolilor rosii” si la 4 puncte deasupra lui Chelsea. Locul 5 este ocupat de West Ham, care are 3 puncte in spatele lui Chelsea si un golaveraj inferior. Liverpool ocupa locul 6, la 4 puncte in spatele lui Chelsea, avand si un golaveraj mai slab. Atat cel mai bun atac, cat si cea mai buna aparare, le revin liderului Manchester City, care a marcat 69 goluri, primind 24.

Chiar daca a castigat in aceasta runda, foarte probabil Sheffield va incheia ultima, avand 17 puncte. La 8 puncte in fata o gasim pe West Bromwich, penultima clasata. Pe locul 18 se afla Fulham, la 7 puncte in spatele celor de la Brighton, echipa de pe locul 17. Sheffield United a macat 18 goluri, avand cea mai slaba ofensiva. Cea mai proasta aparare o gasim la West Bromwich, care a primit 64 goluri.

Golgheteri

Harry Kane (Tottenham) se situeaza in fruntea clasamentului golgheterilor, cu 31 goluri. Il urmeaza la o lungime distanta Mohamed Salah (Liverpool). Podiumul este completat de Bruno Fernandes (Manchester United), care a marcat de 16 ori.