Biletul zilei - 26.04.2023

Premier League etapa 33: Manchester City incinge lupta la titlu!

Premier League etapa 33: Favorite care s-au impus

Aston Villa – Fulham (1-0): Aflata in plina forma foarte buna castiga si acest duel. Golul victoriei a fost marcat de catre Mings in minutul 21.

West Ham – Liverpool (1-2): Scorul era deschis foarte repede, Paqueta ducea scorul la 1-0 in minutul 12. Liverpool egala repede, in minutul 18 prin Gakpo. Ciocanarii treceau din nou in avantaj in minutul 55 prin golul lui Bowen, insa golul a fost anulat pentru ofsaid. Liverpool reusea sa se impuna prin reuista lui Matip din minutul 67.

Premier League etapa 33: Surprize

Chelsea – Brentford (0-2): Chelsea isi continua sezonul dezastruos. La pauza se intra cu avantaj pentru oaspeti in urma autogolului lui Azpilicueta din minutul 37. Golul care a pus capac meciului a fost marcat de catre Mbeumo in minutul 78.

Nottingham – Brighton (3-1): Nottingham avea sansa d e adeschide scorul in minutul 11 prin Johnson, insa acesta a ratat lovitura de pedeapsa. Scorul era deschis in cele din urma d ecatre Brighton, prin Buonanotte in minutul 38. La pauza se intra la egalitate dupa autogolul lui Gross din minutul 45+3. Nottingham a reusit  sa intoarca meciul in favoarea sa in repriza secunda. Trecea in avantaj prin reusita lui Danilo din minutul 68 si prin penalty-ul transformat de Gibbs-White in minutul 90+1.

Premier League etapa 33: Meciuri spectaculoase

Everton – Newcastle (1-4): Newcastle deschidea scorul in minutul 28 prin Wilson. Everton egala prin Calvert-Lewin in minutul 45+3, insa golul era anulat pentru ofsaid. Scorul devenea 0-2 in minutul 72 dupa reusita lui Joelinton. Wilson marca pentru 0-3 in minutul 75. McNeil marca golul de onoare al gazdelor in minutul 80. Scorul final era stabilit de catre Murphy in minutul 81.

Tottenham – Manchester United (2-2): Cele doua au fost in oglinda, United intra cu avantaj de 2 goluri la pauza in urma reuistelor lui Sancho din minutul 7 si Rashford din minutul 44. A doua repriza a apartinut total gazdelor, Porro reducea din diferenta in minutul 56. In minutul 79, Son Heung Min stabilea egalitate si scorul final, 2-2.

Manchester City – Arsenal (4-1): Capul de afis al acestei etape. City deschidea scorul in minutul 7 prin De Bruyne. In cele din urma City ducea scorul la 2-0 in minutul 45+1 prin Stones. In startul reprizei secunde, minutul 54, De Bruyne isi consacra diubla si ducea scorul la 3-0. Golul celor de la Arsenal era marcat de catre Holding in minutul 86. Scorul final al meciului era stabiliit de catre Haaland in minutul 90+5.

Premier League etapa 33: Alte rezultate

Wolves – Crystal Pallace (2-0): ‘3 Andersen (autogol), 90+4 Neves (penalty)

Leeds – Leicester (1-1): ’20 Sinisterra (1-0), ’80 Vardy (1-1)

Southampton – Bournemouth (0-1): ’50 Tavernier

Clasament etapa 33: Primele sapte