Rezumat Premier League etapa 32

Premier League etapa 32: Batalia pentru ultimul loc de Champions League se ascute

Primele 3 clasate s-au impus in aceasta runda de Premier League, marindu-si avansul fata de urmaritoare. Din echipele de top 10, niciuna nu mai obtinea victoria. Ce au facut celelalte formatii din prima jumatate a clasamentului veti afla lecturand acest rezumat Premier League etapa 32 de mai jos. Tot de aici descoperim si ca in zona retrogradarii lucrurile par destul de clare, insa si meciul tare care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Premier League etapa 32 – Echipe favorite care au invins

Manchester United – Burnley: 3-1

Este a cincea victorie la rand in Premier League pentru Manchester United. Asta este cu atat mai remarcabil cu cat “diavolii rosii” jucau si in Europa League in acest interval. De partea cealalta, Burnley este la a treia infrangere la rand, celelalte doua echipe care o invingeau fiind Newcastle si Southampton.

Aston Villa – Manchester City: 1-2

Gazdele incepeau hotarate acest meci, deschizand scorul in chiar primele secunde ale lui. Autorul golului era McGinn. Egalarea venea de la Foden in minutul 22, Rodri aducand-o pe Manchester City in avantaj cu 5 minute inainte de final. “Cetatenii” aveau emotii incepand cu minutul 44, cand John Stones vedea cartonasul rosu. Matty Cash era insa si el eliminat de la gazde in minutul 57, dupa ce in urma cu 3 minute vazuse primul cartonas galben. “Cetatenii” au dominat copios partida, avand o posesie de peste 70%.

Runda trecuta Manchester City era invinsa cu acelasi scor pe teren propriu de catre Leeds. Erau primele puncte pierdute de “cetateni” in precedentele 5 runde de Premier League. De cealalta parte, Aston Villa era si ea invinsa cu 1-2 runda trecuta. Se intampla in deplasare, adversara fiind Liverpool. O victorie si 3 infrangeri are Aston Villa din ultimele 4 runde, cealalta echipa care o invingea fiind Tottenham.

Rezumat Premier League etapa 32 – Surprize

Leeds – Liverpool: 1-1

Leeds traverseaza o perioada destul de buna, avand trei victorii si doua remize in precedentele 5 etape. Runda trecuta o invingea in deplasare pe Manchester City, iar la jumatatea lunii trecute obtinea acasa o remiza alba impotriva lui Chelsea. De partea cealalta, Liverpool vine dupa 3 victorii in campionat.

Rezumat Premier League etapa 32 – Meciuri spectaculoase

Newcastle – West Ham: 3-2

Formatia gazda expedia 8 suturi pe poarta in aceasta partida, spre deosebire de cele 6 ale adversarei. Jucatorul oaspetilor, Issa Diop, deschidea scorul in minutul 36. Din pacate pentru el, in proprie poarta. Totul parea ca se naruie pentru “ciocanari” cand Dawson era eliminat imediat dupa golul adversarilor. Cinci minute mai tarziu, Joelinton majora diferenta pentru “cotofene”. Cu toate ca avea un om eliminat, West Ham nu doar ca reducea din handicap, dar si egala. Diferenta era redusa de Issa Diop in minutul 73, Lingard egaland cu 10 minute inainte de final. Gazdele marcau insa golul victoriei doua minute mai tarziu, prin Lanzini.

Este a doua victorie la rand pentru Newcastle, care suferea doar o infrangere in precedentele 7 runde de campionat. West Ham, de cealalta parte, a suferit prima infrangere din ultimele 4 etape. In acest interval acumula 7 puncte.

Nu mai putin de 9 suturi pe poarta expedia Manchester United in aceasta partida, in vreme ce adversara expedia 3. Greenwood deschidea scorul pentru gazde la 3 minute dupa pauza. Doar doua minute mai tarziu Tarkowski aducea egalarea. Acelasi Greenwood readucea in avantaj formatia antrenata de Solskjaer in minutul 84. Cavani stabilea scorul final in al treilea minut de prelungire.

Oaspetii expediau sapte suturi pe poarta in aceasta partida, iar gazdele cinci. Sadio Mane deschidea scorul pentru “cormorani” in minutul 31. Cu 3 minute inainte de final Diego Llorente egala, smulgand un punct din aceasta partida.

Rezumat Premier League etapa 32 – Alte rezultate

Everton – Tottenham: 2-2

0-1: Kane (27); 1-1: Sigurdsson (penalty, 31); 2-1: Sigurdsson (62); 2-2: Kane (68)

Wolves – Sheffield: 1-0

1-0: Willian Jose (59)

Arsenal – Fulham: 1-1

Gol anulat VAR Arsenal (40); 0-1: Maja (59); 1-1: Nketiah (90+7)

Chelsea – Brighton: 0-0

Cartonas rosu B.White (Brighton, 90+2)

Leicester – West Bromwich: 3-0

1-0: Vardy (23); 2-0: Evans (26); 3-0: Iheanacho (36)

Clasament dupa etapa 32

Pe primele doua locuri se afla rivalele din Manchester, diferenta dintre City si United fiind de 11 puncte. De mentionat ca Manchester City are un meci in plus. Pozitia a treia este ocupata de Leicester, care are 7 puncte mai putin decat Manchester United. Urmatoarele locuri sunt ocupate de Chelsea si West Ham, ambele aflandu-se la 4 puncte in spatele lui Leicester. Pe pozitia a sasea o gasim pe Tottenham, la egalitate de puncte cu Liverpool, cele doua fiind la doua puncte in spatele celor de la Chelsea si West Ham. Atat cel mai bun atac, cat si cea mai solida aparare le are liderul Manchester City, care a marcat 69 goluri, primind 24.

Ultimele trei pozitii sunt ocupate de Fulham, West Bromwich si Sheffield. In urma acestei runde, Sheffield a retrogradat matematic, aceasta avand 14 puncte. West Bromwich are 24 puncte, iar Fulham 27. Pe locul 17 o gasim pe Burnley, cu 33 puncte si cu un meci mai putin ca Fulham. Cea mai slaba ofensiva ii apartine lui Sheffield, care a marcat 17 goluri. Apararea cea mai proasta o are West Bromwich, care a primit 62 goluri.

Golgheteri

Lider in clasamentul golgheterilor este Harry Kane (Tottenham), cu 21 reusite. Il urmeaza Mohamed Salah, egipteanul lui Liverpool inscriind de 19 ori. Podiumul este completat de Bruno Fernandes (Manchester United), cu 16 reusite. Heung-Min Son (Tottenham) se situeaza pe pozitia a patra, cu 15 goluri.

Program etapa 33

Runda cu numarul 33 va avea loc intre 23 si 26 aprilie. Meciul care va deschide etapa se va disputa intre Arsenal si Everton. Liverpool o va intalni pe Anfield pe Newcastle, iar Leicester va primi vizita lui Crystal Palace. Manchester City a disputat deja etapa cu numarul 33, in vreme ce Manchester United o va intalni in deplasare pe Leeds. Derbyul etapei va avea loc intre West Ham si Chelsea.