Rezumat Premier League etapa 31

Premier League etapa 31: O runda cu multe intoarceri de scor si cu un lider care a clacat surprinzator pe teren propriu

Nu stim ce a socat mai tare etapa asta: faptul ca Manchester City a fost invinsa pe teren propriu sau ca am avut parte de 3 meciuri in care echipa care conducea la pauza pierdea meciul. Dintre formatiile de pe podium, doar Manchester United a scapat neinvinsa. Mai mult, “diavolii rosii” au invins in deplasare un adversar dificil. Meciul lui Manchester United a fost unul din cele 3 in care echipa care conducea la pauza nu a invins. Care au fost celelalte doua veti afla lecturand acest rezumat Premier League etapa 31. Tot de aici descoperim ca doar doua partida au avut sub 2.5 goluri, lucru care se intampla destul de rar intr-o etapa, mai ales intr-una de Premier League.

Rezumat Premier League etapa 31 – Echipe favorite care au castigat

Liverpool – Aston Villa: 2-1

Au fost primele puncte adunate de “cormorani” din precedentele 7 partide de pe teren propriu din Premier League. Liverpool se afla la a treia victorie la rand in campionat, precedentele doua venind in deplasare, cu Wolves si Arsenal. De cealalta parte, Aston Villa este la doar a doua infrangere din ultimele 5 etape.

Crystal Palace – Chelsea: 1-4

Victoria aceasta vine dupa o infrangere rusinoasa a “albastrilor” pe teren propriu, tot la 3 goluri diferenta. Este vorba de acel 2-5 cu West Bromwich. Era singura infrangere a londonezilor din precedentele 17 partide, indiferent de competitie. De partea cealalta, Crystal Palace suferea doua infrangeri in precedentele 7 etape. In afara de Chelsea, mai era invinsa in deplasare de Tottenham, tot cu 1-4.

Rezumat Premier League etapa 31 – Surprize

Manchester City – Leeds: 1-2

Sigur, este un rezultat surprinzator, insa nu putem spune ca nu ne asteptam la acest pas gresit al “cetatenilor”. Asta in contextul in care la mijlocul saptamanii vor juca in Germania cu Dortmund, acolo calificarea nefiind deloc jucata. In plus, Guardiola a odihnit si el multi titulari de baza. Leeds deschidea scorul in aceasta partida in minutul 42, prin Dallas. In prelungirile primei reprize Cooper era eliminat de la oaspeti, iar scenariul pentru a doua repriza parea previzibil. Nu a fost insa asa, “cetatenii” egaland abia in minutul 76, prin Ferran Tores. Acelasi Dallas aducea victoria nesperata a oaspetilor in primul minut de prelungire. Atentie, Leeds nu doar ca a expediat doua suturi pe poarta in aceasta partida, insa a avut doar doua ocazii de gol. Mai rar vedem asa ceva, am indrazni sa spunem chiar deloc.

A fost a treia victorie la rand pentru Leeds, toate inregistrate cu scorul de 2-1. Celelalte victime se numeau Fulham si Sheffield. Pentru Manchester City sunt primele puncte pierdute in precedentele 4 etape de Premier League.

Rezumat Premier League etapa 31 – Meciuri spectaculoase

Dupa atatea esecuri pe teren propriu, pentru “cormorani” a sosit o victorie cu Aston Villa. Una in care Liverpool expedia 10 suturi pe poarta, fata de 5 ale adversarei. Totusi, Aston Villa conducea la pauza, dupa reusita lui Watkins din minutul 43. In prelungirile primei reprize Liverpool marca, insa golul inscris de Firmino era anulat dupa vizionarea VAR, pe motiv de offside. Egalarea venea in minutul 57, de la Salah, pentru ca golul victoriei echipei gazda sa fie marcat de Trent Alexander-Arnold, in primul minut de prelungire.

Oaspetii incepeau perfect aceasta partida, conducand la doua goluri diferenta dupa primele 10 minute de joc. Havertz deschidea scorul in minutul 8, Pulisic dubland diferenta doua minute mai tarziu. Zouma risipea emotiile “albastrilor”, marind diferenta la 3 goluri la finele primei jumatati de ora. Golul de onoare al gazdelor era marcat in minutul 63, de catre Benteke. Chelsea a expediat 10 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de doar unul al lui Crystal Palace.

Rezumat Premier League etapa 31 – Alte rezultate

Fulham – Wolves: 0-1

Gol anulat VAR Wolves (45+1); 0-1: A.Traore (90+2)

Burnley – Newcastle: 1-2

1-0: Vydra (18); 1-1: J.Murphy (59); 1-2: Saint-Maximin (64)

West Ham – Leicester: 3-2

1-0: Lingard (29); 2-0: Lingard (44); 3-0: Bowen (48); Gol anulat VAR West Ham (54); 3-1: Iheanacho (70); 3-2: Iheanacho (90+1)

Tottenham – Manchester United: 1-3

Gol anulat VAR Manchester United (35); 1-0: Heung-Min Son (40); 1-1: Fred (57); 1-2: Cavani (79); 1-3: Greenwood (90+6)

Sheffield – Arsenal: 0-3

0-1: Lacazette (33); 0-2: Martinelli (71); 0-3: Lacazette (85)

West Bromwich – Southampton: 3-0

Gol anulat VAR West Bromwich (5); 1-0: M.Pereira (penalty, 32); 2-0: M.Phillips (35); 3-0: C.Robinson (69); Penalty ratat Ward-Prowse (Southampton, 90+4)

Brighton – Everton: 0-0

Clasament dupa etapa 31

Manchester United s-a apropiat la 11 puncte de liderul Manchester City, avand si un meci in minus. Sigur, avand in vedere jocul solid oferit de “cetateni” in ultimele etape, nu se poate pune problema unei reveniri din partea “diavolilor rosii”. Pozitia a treia este ocupata de Leicester, aflata la 7 puncte in spatele lui Manchester United si la unul singur in fata lui West Ham. Top 5 este incheiat de Chelsea, aflata, de asemenea, la un punct in spatele lui West Ham. Liverpool ocupa locul 6, la doua puncte in spatele celor de la Chelsea. Manchester City are atat cel mai bun atac, cat si cea mai buna aparare, cu 67 goluri marcate si 23 primite.

In “zona rosie” le gasim pe Fulham, West Bromwich si Sheffield. “Lanterna rosie” are 14 puncte, la 10 puncte in spatele lui West Bromwich si la 12 in spatele celor de la Fulham. Locul 17 este ocupat cu Newcastle, care are 32 puncte, unul mai putin decat Burnley si Brighton, respectiv 4 mai putine ca Southampton. Cel mai slab atac ii apartine lui Sheffield, care a marcat 17 goluri. Cea mai proasta aparare o are West Bromwich, care a primit 59 goluri.

Avem o lupta stransa pentru titlul de golgheter, care se da intre Salah (Liverpool) si Kane (Tottenham). Fiecare dintre cei doi are 19 reusite. Podiumul este completat de Bruno Fernandes (Manchester UniProgram etapa 32

Runda cu numarul 32 va incepe pe 16 aprilie cu partida dintre Everton si Tottenham. Pe 18 aprilie Manchester United o va intalni pe teren propriu pe Burnley, o zi mai tarziu Liverpool intalnind-o in deplasare pe Leeds. Pe 20 aprilie Chelsea va primi vizita lui Brighton, ziua urmatoare Manchester City jucand in deplasare cu Aston Villa. Etapa se va incheia pe 23 aprile, cu duelul dintre Leicester si West Bromwich.