Rezumat Premier League etapa 30

Premier League etapa 30: Un nou pas gresit pentru Chelsea o face sa iasa de pe locurile care duc in Champions League

Etapa a inceput cu o surpriza de proportii, Chelsea pierzand inexplicabil pe teren propriu in fata lui West Bromwich. Nu atat faptul ca a pierdut e socant, cat scorul prin care a facut-o. Este adevarat, Chelsea a evoluat in inferioritate numerica mai bine de o repriza, insa asta nu explica scorul. Veti vedea de ce lecturand acest rezumat Premier League etapa 30. Tot aici veti descoperi si duelurile tari care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Premier League etapa 30 – Echipe favorite care au invins

Leeds – Sheffield: 2-1

Nu treceau decat 12 minute pana ce Leeds deschidea scorul, autorul golului fiind Jack Harrison. Egalarea venea in minutul 2 de prelungire al primei reprize, de la Osborn. In a doua repriza un jucator al lui Sheffield marca in proprie poarta, stabilind scorul final. Este vorba despre Jagielka, care inscria in minutul 49.

Este a doua victorie la rand pentru Leeds, dupa cea din deplasare de runda trecuta asupra lui Fulham, scor 2-1. In urma cu doua runde Leeds obtinea o remiza alba contra lui Chelsea. In schimb, Sheffield inregistreaza a saptea infrangere din precedentele 8 meciuri de Premier League. In ultimele 3 marca un gol si primea 9.

Rezumat Premier League etapa 30 – Surprize

Chelsea – West Bromwich: 2-5

Oaspetii au reusit singura victorie din ultimele 4 partide, in rest obtinand o remiza alba, suferind doua infrangeri cu 0-1. De cealalta parte, Chelsea are 1 punct in precedentele doua partide, obtinut in urma remizei albe cu Leeds de runda trecuta.

Rezumat Premier League etapa 30 – Meciuri spectaculoase

A fost cea mai spectaculoasa partida a etapei, cu 7 goluri si 15 suturi pe poarta. Opt erau expediate de gazde si sapte de oaspeti. Chelsea deschidea scorul in minutul 27, prin Pulisic, insa nimeni nu anticipa ceea ce avea sa urmeze. Doua minute mai tarziu, Chelsea ramanea in inferioritate numerica, dupa ce Thiago Silva era eliminat. Matheus Pereira intorcea formidabil scorul, marcand doua goluri in prelungirile primei reprize.

Callum Robinson majora diferenta pentru oaspeti in minutul 63, pentru ca 5 minute mai tarziu Diagne sa duca scorul la un incredibil 4-1. Mount aducea o raza de speranta pentru gazde, marcand in minutul 71. Callum Robinson stabilea scorul final in primul minut de prelungire al partidei.

Southampton – Burnley: 3-2

Cinci goluri si 14 suturi pe poarta erau expediate in aceasta partida. Noua erau reusite de formatia gazda si 5 de oaspeti. Chris Wood deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 12, transformand un penalty. Diferenta era dublata de Vydra, in minutul 28. Stuart Armstrong reducea din handicap in minutul 31, pentru ca Ings sa marcheze in minutul 42, stabilind scorul pauzei. Gazdele reuseau golul izbavitor in minutul 66, Redmond fiind autorul golului.

Pentru “sfinti” aceasta victorie vine dupa doua infrangeri in campionat, adversare fiind Manchester City si Brighton. De partea cealalta, pentru Burnley este prima infrangere din ultimele 4 partide. In celelalte remiza acasa cu Leicester si Arsenal, castigand in deplasare cu Everton.

Everton – Crystal Palace: 1-1

Desi se marcau doar doua goluri, aceasta partida a avut 13 suturi pe poarta. Sapte erau expediate de Everton si sase de Crystal Palace. Ambele goluri erau marcate in repriza secunda. James Rodriguez deschidea scorul pentru “caramele” in minutul 56, Batshuayi egaland pentru oaspeti in minutul 86.

Este primul punct din precedentele 3 partide de Premier League pentru Everton. Infrangerile veneau in deplasare contra lui Chelsea si acasa impotriva lui Burnley. In schimb, Crystal Palace se afla la a treia remiza din ultimele 6 etape, interval in care obtinea si doua victorii.

Newcastle – Tottenham: 2-2

Patru goluri si 11 suturi pe poarta am avut in aceasta partida, sase fiind expediate de gazde, iar restul de oaspeti. “Cotofenele” deschideau scorul in minutul 28, autorul golului fiind Joelinton. Apoi Harry Kane intorcea rezultatul pana la pauza, marcand in minutele 30 si 34. Golul egalizator venea cu 5 minute inainte de final, autorul sau fiind Wilock.

Newcastle se afla la a patra remiza din ultimele 5 etape, nereusind sa mai obtina o victorie de 7 runde. De cealalta parte, Tottenham are 4 victorii din ultimele 6 etape, celalalt pas gresit fiind comis cu Arsenal, cand era invinsa cu 1-2 in deplasare.

Wolves – West Ham: 2-3

Jumatate din cele 6 suturi pe poarta expediate de West Ham erau transformate in gol, in vreme ce Wolves marca in doua din cele 5 actiuni terminate cu sut pe poarta. Deschiderea de scor se producea inca din minutul 6, Lingard fiind cel ce marca pentru oaspeti. Fornal dubla diferenta 8 minute mai tarziu, pentru ca Bowen sa aduca un avans linistitor de 3 goluri in minutul 38. “Lupii” stabileau scorul pauzei prin Dendoncker, care marca in minutul 44.  Fabio Silva reducea la un gol avansul oaspetilor in minutul 68, insa pana la final nu se mai petrecea nimic.

A fost prima victorie pentru West Ham din precedentele 3 etape, celelalte adversare din acest interval fiind Manchester United si Arsenal. Cu Manchester United pierdea, scor 0-1, impotriva lui Arsenal obtinand o remiza cu 6 goluri. Asta, dupa ce West Ham conducea cu 3-0. In schimb, Wolves nu obtinea nicio victorie in ultimele 5 etape, interval in care strangea doua puncte.

Rezumat Premier League etapa 30 – Alte rezultate

Leicester – Manchester City: 0-2

0-1: Mendy (58); 0-2: Gabriel Jesus (74)

Arsenal – Liverpool: 0-3

0-1: Jota (64, intrat in min. 61); 0-2: Salah (68); 0-3: Jota (82)

Aston Villa – Fulham: 3-1

0-1: Mitrovic (61); 1-1: Trezeguet (78); 2-1: Trezeguet (81); 3-1: Watkins (87)

Manchester United – Brighton: 2-1

0-1: Welbeck (13); 1-1: Rashford (62); 2-1: Greenwood (83)

Clasament dupa etapa 30

Manchester City isi pastreaza avansul de 14 puncte in fata urmaritoarei Manchester United. In schimb, “diavolii rosii” isi maresc avansul fata de Leicester la 4 puncte. Pe pozitia a patra urca West Ham, aflata la 4 puncte in spatele lui Leicester si la unul in fata lui Chelsea. Pe locurile 6 si 7 le gasim pe Tottenham si Liverpool, ambele la doua puncte in spatele “albastrilor”. Atat cel mai bun atac, cat si cea mai buna aparare, gasim la Manchester City, care a marcat 66 goluri, primind 21.

In “zona rosie” poposesc Fulham, West Bromwich si Sheffield. “Lanterna rosie” are 14 puncte, cu 7 mai putine decat West Bromwich si cu 12 mai putine ca Fulham. Locul 17 este ocupat de Newcastle, care se afla la 3 puncte in fata lui Fulham si la alte 3 puncte in spatele lui Brighton, urmatoarea clasata. Cel mai slab atac il are Sheffield, cu 17 goluri marcate, iar cea mai proasta aparare West Bromwich, cu 59 primite.

Harry Kane (Tottenham) conduce in clasamentul golgheterilor, cu 19 reusite. La o singura lungime de englez il gasim pe egipteanul Mohamed Salah (Liverpool). Podiumul este completat de Bruno Fernandes (Manchester United), portughezul avand 16 goluri.

Program etapa 31

Runda cu numarul 31 din Premier League va incepe pe 9 aprilie cu partida dintre Fulham si Wolves. Manchester City si Liverpool vor juca pe teren propriu, adversare fiind Leeds, respectiv Aston Villa. Chelsea o va intalni in deplasare pe Crystal Palace. De asemenea, runda viitoare vom avea parte de doua meciuri tari. Este vorba de Tottenham vs Manchester United si West Ham vs Leicester.