Rezumat Premier League etapa 29

Premier League etapa 29: O runda din care Manchester City a iesit din nou castigata

Nu trebuie sa ne mai mire faptul ca in Premier League nu toate etapele se desfasoara in ordine. A fost cazul si in aceasta runda, in care primele 6 meciuri s-au disputat in prima saptamana a lunii martie, iar alte trei in weekend. Spunem trei, fiindca partida celor de la Tottenham a fost amanata, pentru ca aceeasi echipa sa joace o restanta. Un lucru e clar: organizarea lipseste cu desavarsire in ceea ce priveste programul. Nu vom comenta insa mai mult, ci mai bine vom prezenta mai jos un rezumat Premier League etapa 29 care cuprinde rezultatele celor 9 meciuri. De aici aflam ca Manchester City este singura echipa de pe podium care nu s-a incurcat.

Rezumat Premier League etapa 29 – Echipe favorite care au invins

Manchester City – Wolves: 4-1

Succesul din aceasta etapa avea sa fie ultimul din seria celor 15 victorii la rand in Premier League. De cealalta parte, pentru Wolves era prima infrangere din precedentele 3 etape. De atunci a mai luat 1 punct in doua etape, nereusind sa inscrie.

Rezumat Premier League etapa 29 – Surprize

Crystal Palace – Manchester United: 0-0

Manchester United a avut o posesie de 63% in aceasta partida, insa doar un sut pe poarta. Cu toate acestea, a efectuat doar doua schimbari. Era a doua remiza alba la rand pentru Crystal Palace, dupa cea de pe teren propriu cu Fulham. Intre timp, Palace mai suferea o infrangere in deplasare cu Tottenham, castigand pe teren propriu cu West Bromwich. Manchester United se afla si ea la cea de-a doua remiza alba in campionat, dupa cea in fata lui Chelsea din deplasare. De atunci, “diavolii rosii” reuseau doua victorii in Premier League, calificandu-se si in sferturile Europa League.

Rezumat Premier League etapa 29 – Meciuri spectaculoase

West Ham – Arsenal: 3-3

“Tunarii” expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale “ciocanarilor”. A fost ultimul duel al etapei si, totodata, cel mai spectaculos. West Ham parea sa aiba rezolvata partida, conducand cu 3-0 inca din minutul 32. Deschiderea de scor ii apartinea lui Lingard, la finalul primului sfert de ora. Doua minute mai tarziu Bowen majora diferenta, pentru ca ultimul gol in poarta lui Arsenal sa fie marcat in minutul 32 de catre Soucek. Acelasi ceh marca 6 minute mai tarziu, insa in proprie poarta, stabilind scorul pauzei.

Rareori am vazut doua autogoluri intr-o partida, dar si mai rar doua autogoluri marcate de aceeasi echipa, mai ales in cel mai puternic campionat din lume. Asta se intampla cu West Ham, Dawson inscriind in proprie poarta in minutul 61. Golul egalizator era inscris, in sfarsit, de un jucator al lui Arsenal. Este vorba de Lacazette, care puncta cu 9 minute inainte de final.

In urma acestui rezultat spectaculos, “ciocanarii” ajung la trei victorii, doua infrangeri si o remiza in precedentele 6 partide. De cealalta parte, formatia antrenata de Mikel Arteta este neinvinsa in aceasta competitie de 4 etape, interval in care obtinea doua victorii si doua remize.

Zece suturi pe poarta au expediat “cetatenii” in aceasta partida, fata de unul singur al oaspetilor. Prima reusita era un autogol, inscris de Dendoncker la finalul primului sfert de ora. In penultimul minut al primei reprize Laporte marca, reusita lui fiind insa anulata pe motiv de offside. In primul minut al celei de-a doua ore de joc Coady egala. Scorul ramanea egal pana cu 10 minute inainte de final. Atunci Gabriel Jesus o aducea din nou in avantaj pe Manchester City. Diferenta era majorata de Mahrez, in minutul 90. Rezultatul final era stabilit de Gabriel Jesus, in al treilea minut de prelungire.

Burnley – Leicester: 1-1

In mod surprinzator, Burnley expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele doar 4 ale lui Leicester. Formatia gazda deschidea scorul inca din minutul 4, prin Vydra. Egalarea venea 30 minute mai tarziu, fiind adusa de Iheanacho.

Pentru Leicester acea remiza venea dupa o infrangere pe teren propriu cu Arsenal. Dupa aceea, “vulpile” inregistrau doua victorii: 2-1 in deplasare cu Brighton si 5-0 acasa cu Sheffield. De cealalta parte, Burnley se afla in acel moment la a treia remiza din 4 etape. Intre timp, a mai inregistrat o victorie si o remiza, fiind mai linistita in privinta salvarii de la retrogradare.

Rezumat Premier League etapa 29 – Alte rezultate

West Bromwich – Everton: 0-1

0-1: Richarlison (65)

Sheffield – Aston Villa: 1-0

1-0: McGoldrick (30); Cartonas rosu Jagielka (Sheffield, 57)

Liverpool – Chelsea: 0-1

Gol anulat VAR Chelsea (24); 0-1: Mount (42)

Fulham – Leeds: 1-2

Gol anulat VAR Leeds (8); 0-1: Bamford (29); 1-1: Andersen (38); 1-2: Raphinha (58)

Brighton – Newcastle: 3-0

1-0: Trossard (45+3); 2-0: Welbeck (51); 3-0: Maupay (68)

Clasament dupa etapa 29

Manchester City pastreaza avansul de 14 puncte fata de rivala Manchester United, cele doua jucand etapa in primele zile ale lunii. Asta se intampla si cu Leicester, dar si cu Chelsea, formatii aflate pe locurile 3 si 4. Leicester se afla la un punct in spatele lui Manchester United si la doua puncte fata de Chelsea. Top 5 este incheiat de West Ham, care se situeaza la doua puncte in spatele celor de la Chelsea. Urmeaza Tottenham, Liverpool si Everton. Tottenham este la 1 punct in spatele lui West Ham si la doua in spatele celorlalte doua formatii. De specificat ca Everton are un meci in minus. Atat cel mai bun atac, cat si cea mai solida defensiva le revin liderului Manchester City, cu 64 goluri marcate si 21 primite.

Ultimele trei pozitii din clasament sunt ocupate de Fulham, West Bromwich si Sheffield. “Lanterna rosie” se afla la 4 puncte fata de West Bromwich si la 12 fata de Fulham. La doua puncte deasupra lui Fulham o gasim pe Newcastle, iar la 6 pe Brighton. Cea mai slaba aparare o are Sheffield, care a marcat doar 16 goluri. Cea mai proasta defensiva ii apartine lui West Bromwich, cu 57 goluri primite.

Golgheteri

Mohamed Salah (Liverpool) si Harry Kane (Tottenham) conduc in clasamentul golgheterilor, fiecare  avand 17 reusite. Ei sunt urmati de Bruno Fernandes (Manchester United), cu 16 goluri. Pe urmatoarele doua pozitii se situeaza doi jucatori ce au 14 reusite. Este vorba de Bamford (Leeds) si Calvert-Lewin (Everton).

Program etapa 30

Intre 3 si 5 aprilie va avea loc etapa cu numarul 30 din Premier League. Runda va incepe cu partida dintre Chelsea si West Bromwich. Manchester United va juca pe teren propriu cu Brighton, iar Liverpool o va intalni in deplasare pe Arsenal. Derbyul etapei va avea loc intre Leicester si Manchester City.