Rezumat Premier League etapa 28

Premier League etapa 28: Liverpool “sparge gheata”, iar Chelsea se impiedica din nou

Primele trei clasate au obtinut victoria in aceasta runda de Premier League. Dintre echipele aflate pe urmatoarele 5 pozitii, doar Liverpool a invins. Mai avem destule etape incat “cormoranii” sa poata ajunge din nou pe un loc de Champions League. Dintr-un cuprinzator rezumat Premier League etapa 28 veti afla care au fost echipele care au dezamagit in weekend. De asemenea, Premier League este unul dintre putinele campionate in care putem vedea un meci spectaculos chiar daca el se termina fara gol, aceasta runda convingandu-ne inca o data de asta.

Rezumat Premier League etapa 28 – Echipe favorite care au invins

Fulham – Manchester City: 0-3

Dupa cum era de asteptat, Manchester City nu a avut nicio emotie in a invinge aici. Asta in a doua repriza, deoarece in prima nu a reusit sa marcheze. Deschiderea de scor se producea la doua minute dupa pauza, autorul golului fiind John Stones. Gabriel Jesus majora diferenta in minutul 56, pentru ca scorul final sa fie stabilit de Aguero, din penalty, la sfarsitul primei ore de joc.

Astfel, Manchester City a ajuns la 23 victorii in ultimele 24 meciuri in toate competitiile. Singura infrangere era suferita in urma cu o saptamana, pe teren propriu, in derbyul cu Manchester United. De partea cealalta, Fulham este la doar a doua infrangere in precedentele 8 etape. Toate infrangerile din campionat din 2021 au venit pe teren propriu, adversare fiind Chelsea, Manchester United, Leicester, Tottenham si Manchester City.

Leicester – Sheffield: 5-0

Cea mai mare diferenta de scor din aceasta etapa s-a inregistrat intre Leicester si Sheffield. “Lanterna rosie” nu a expediat niciun sut pe poarta, in vreme ce “vulpile” au transformat jumatate din suturile pe poarta avute. La pauza Leicester conducea doar cu 1-0. Iheanacho deschizand scorul in minutul 39. Diferenta era majorata de Ayoze Perez in minutul 64, Iheanacho tripland-o 5 minute mai tarziu. Nigerianul marca un hat-trick in minutul 78, pentru ca ultima reusita sa fie un autogol. Ampadu era cel care inscria in proprie poarta, cu 10 minute inainte de final.

Astfel, Leicester obtine a doua victorie la rand, dupa ce runda trecuta o invingea in deplasare pe Brighton cu scorul de 2-1. In schimb, Sheffield a suferit 6 infrangeri in precedentele 7 runde.

Rezumat Premier League etapa 28 – Surprize

Everton – Burnley: 1-2

Scorul final al acestui meci era stabilit inca din prima repriza. Chris Wood deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 13. Diferenta era majorata in minutul 24 de McNeil, iar Calvert-Lewin reducea din handicap in minutul 32.

Pentru Burnley aceasta este prima victorie din precedentele 6 etape. Este adevarat, in acest interval suferea doar o infrangere. De partea cealalta, Leeds se afla la a doua infrangere la rand, dupa ce runda trecuta era invinsa in deplasare de Chelsea cu 0-2.

Leeds – Chelsea: 0-0

In urma acestei remize, Leeds a inregistrat a cincea partida fara victorie din precedentele 6 etape. In 4 dintre aceste partide fara victorie nu a marcat. De cealalta parte, Chelsea nu a mai fost invinsa din 19 ianuarie. Doua victorii si trei remize au “albastrii” in precedentele 5 meciuri de Premier League. In acest interval primeau un singur gol.

Rezumat Premier League etapa 28 – Meciuri spectaculoase

Desi nu s-a marcat niciun gol, aceasta partida a beneficiat de nu mai putin de 12 suturi pe poarta. Opt le-au apartinut oaspetilor, iar jumatate celor de la Leeds. Chelsea a avut peste 60% posesie, dar in final asta nu a contat.

Rezumat Premier League etapa 28 – Alte rezultate

Newcastle – Aston Villa: 1-1

0-1: Ciaran Clark (autogol, 86); 1-1: Lascelles (90+4)

Crystal Palace – West Bromwich: 1-0

1-0: Milivojevic (penalty, 37)

Southampton – Brighton: 1-2

0-1: Dunk (16); 1-1: Adams (27); 1-2: Trossard (56)

Arsenal – Tottenham: 2-1

0-1: Lamela (33); 1-1: Odegaard (44); 2-1: Lacazette (penalty, 64); Cartonas rosu Lamela (Tottenham, 76)

Manchester United – West Ham: 1-0

1-0: Dawson (autogol, 53)

Wolves – Liverpool: 0-1

0-1: Jota (45+2)

Clasament dupa etapa 28

In fruntea clasamentului Manchester City isi pastreaza avansul de 14 puncte in fata lui Manchester United. Podiumul este completat de Leicester, aflata la un singur punct de Manchester United. Locul 4 este ocupat de Chelsea, diferenta dintre ea si Leicester fiind de 5 puncte. Totodata, diferenta dintre Chelsea si West Ham, urmatoarea clasata, este de 3 puncte. Urmatoarele doua locuri sunt ocupate de Liverpool si Everton, aflate la doua puncte in spatele lui West Ham. Atat cel mai bun atac, cat si cea mai buna aparare ii apartine liderului Manchester City, cu 64 goluri marcate si 21 primite.

Spre deosebire de alte campionate de top, aici situatia la varful clasamentului este destul de incinsa. Mohamed Salah (Liverpool) este golgheter, cu 17 goluri. La doar o lungime distanta il urmeaza Harry Kane (Tottenham) si Bruno Fernandes (Manchester United). Pozitia a patra este ocupata de Calvert-Lewin (Everton), cu 14 goluri. Pe urmatoarele doua locuri ii gasim pe Heung-Min Son (Tottenham) si Bamford (Leeds), fiecare avand 13 reusite.

Program etapa 27

Sase meciuri din etapa cu numarul 27 s-au desfasurat in perioada 2-4 martie. Partida dintre Tottenham si Southampton a fost amanata, din cauza ca Tottenham va participa in sferturile FA Cup. Astfel, intre 19 si 21 martie vor avea loc doar 3 meciuri. Este vorba de Fulham vs Leeds, Brighton vs Newcastle si West Ham vs Arsenal.