Rezumat Premier League etapa 27

Premier League etapa 27: Liverpool sufera a sasea infrangere consecutiva pe teren propriu, in timp ce United opreste seria de victorii a rivalei City

In weekend am asistat la o noua etapa in care Liverpool a pierdut pe teren propriu. Astfel, “cormoranii” au ajuns la 6 infrangeri la rand pe Anfield. Recordul all-time in Premier League este de 10 infrangeri la rand acasa, detinut de Sunderland. Refuzam sa credem ca o echipa precum Liverpool, care este campioana Premier League, va pune in pericol acest record. Este indubitabil ca echipa are valoare, dovada stand succesul din prima mansa a optimilor Champions League. Aici trebuie sa fie probleme de alta natura. In derbyul orasului Manchester am asistat la o surpriza. Cat a fost scorul, dar si cate suturi pe poarta au avut ambele formatii, veti afla parcurgand acest rezumat Premier League etapa 27. Tot aici veti descoperi si derbyul care ne asteapta etapa viitoare.

Rezumat Premier League etapa 27 – Echipe favorite care au invins

Tottenham – Crystal Palace: 4-1

Treceau 25 minute pana cand Gareth Bale deschidea scorul pentru gazde, din pasa lui Harry Kane. Scorul pauzei era stabilit in prelungiri, cand Benteke egala. Bale o readucea pe Tottenham in avantaj la 4 minute dupa pauza, pentru ca Harry Kane sa majoreze diferenta trei minute mai tarziu. Acelasi Harry Kane stabilea scorul final in minutul 76.

A fost a treia victorie la rand in campionat pentru Tottenham, interval in care marca 9 goluri, primind unul singur. De cealalta parte, Crystal Palace pierde dupa doua remize pe teren propriu, adversare fiind Fulham si Manchester United.

Rezumat Premier League etapa 27 – Surprize

Liverpool – Fulham: 0-1

Incredibil, dar adevarat! Liverpool nu reuseste sa obtina vreun punct pe teren propriu nici impotriva unei formatii aflate in “zona rosie”. Este drept, Fulham traverseaza o perioada destul de buna pentru o formatie din subsolul clasamentului. Singurul gol al partidei era marcat de Mario Lemina, in ultimul minut al primei reprize.

Astfel, Fulham ramane cu o singura infrangere din precedentele 7 etape de Premier League. Se intampla runda trecuta, cand era invinsa de Tottenham pe teren propriu, scor 0-1. In schimb, Liverpool se afla la a sasea infrangere la rand pe Anfield in Premier League, interval in care marca un singur gol si acela din penalty.

Manchester City – Manchester United: 0-2

A fost a opta partida fara infrangere in Premier League pentru Manchester United. Echipa antrenata de Solskjaer  venea dupa trei partide fara gol marcat, dar nici primit: doua in campionat si una in Europa League. De cealalta parte, Manchester City pierdea primele puncte din precedentele 16 etape de Premier League.

Rezumat Premier League etapa 27 – Meciuri spectaculoase

A fost un adevarat derby, asistand la 12 suturi pe poarta: 6 de fiecare parte. Bruno Fernandes dechidea scorul pentru United inca din minutul 2, transformand un penalty. Diferenta era majorata de Luke Shaw, care marca la 5 minute dupa pauza.

Rezumat Premier League etapa 27 – Alte rezultate

Burnley – Arsenal: 1-1

0-1: Aubameyang (6); 1-1: Chris Wood (39)

Sheffield – Southampton: 0-2

0-1: Ward-Prowse (penalty, 32); 0-2: Che Adams (49)

Aston Villa – Wolves: 0-0

Brighton – Leicester: 1-2

1-0: Lallana (10); 1-1: Iheanacho (62); 1-2: Amartey (87)

West Bromwich – Newcastle: 0-0

Chelsea – Everton: 2-0

1-0: Godfrey (autogol, 31); Gol anulat VAR Chelsea (54); 2-0: Jorginho (penalty, 65)

West Ham – Leeds: 2-0

Gol anulat VAR Leeds (6, offside milimetric, un genunchi in fata); 1-0: Lingard (21, ricoseu dupa ce a ratat un penalty); 2-0: Dawson (28)

Clasament dupa etapa 27

Manchester United a redus diferenta fata de rivala City la 11 puncte, insa “cetatenii” nu au nicio emotie, putandu-se concentra in voie pe Champions League. Podiumul este completat de Leicester, aflata la 1 punct in spatele “diavolilor rosii”. Urmeaza Chelsea si West Ham, la 3, respectiv 5 puncte de Leicester. Prima echipa de Big 6 este Tottenham, aflata pe 7, a doua Liverpool, cazuta pe 8, iar a treia Arsenal, aflata pe locul 10. Nu tinem minte ca in istoria recenta 3 echipe din Big 6 sa rateze cupele europene. Asta s-ar putea intampla in acest sezon. Atat cel mai bun atac, cat si cea mai buna aparare ii apartine liderului Manchester City, care a marcat 56 goluri, primind 19.

In “zona rosie” le gasim pe Fulham, West Bromwich si Sheffield. West Bromwich se afla la 4 puncte in fata “lanternei rosii” si la 8 puncte in spatele lui Fulham, dar si a lui Brighton, echipa de pe locul 17. Mai sus o gasim pe Newcastle, la 1 punct fata de Brighton si Fulham. Locul 15 este in posesia lui Burnley, aflata la 3 puncte in fata “cotofenelor”. Cel mai slab atac ii apartine “lanternei rosii” Sheffield, cu doar 16 goluri marcate. West Bromwich are cea mai proasta defensiva, cu 56 goluri primite.

Mohamed Salah (Liverpool) continua sa conduca in clasamentul golgheterilor, distanta dintre el si urmatorii doi jucatori micsorandu-se dupa aceasta runda. Egipteanul are 17 goluri, urmat fiind de Kane (Tottenham) si Bruno Fernandes (Manchester United), fiecare cu 16 reusite. Top 6 este completat de Heung-Min Son (Tottenham), Bamford (Leeds) si Calvert-Lewin (Everton), fiecare cu 13 goluri.

Program etapa 28

In perioada 12-14 martie va avea loc etapa cu numarul 28 din Premier League. Newcastle si Aston Villa vor deschide runda. Chelsea o va intalni in deplasare pe Leeds, iar Manchester City se va deplasa la Londra, pentru partida cu Fulham. Leicester va intalni pe teren propriu “lanterna rosie” Sheffield, in vreme ce Tottenham va juca in deplasare cu Arsenal. Etapa se va incheia cu derbyul dintre Manchester United si West Ham.