Biletul zilei - 03.01.2023

Premier League etapa 27: Liverpool pierde din nou!

Premier League etapa 27: Favorite care s-au impus

Crystal Pallace – Manchester City (0-1): Un meci greu pentre „cetateni” in aceasta deplasare. Dupa o prima repriza fara gol, meciul parea a se indrepta spre o remiza alba, insa in minutul 78 norvegianul Haaland marcheaza dintr-un penalty si asigura victoria oaspetilor.

Newcastle – Wolves (2-1): Newcastle deschidea scorul la jumatatea primei reprize prin Isak, in minutul 26. In ultima parte a meciului aveau sa se mai marcheze doua goluri. In minutul 70, Wolves avea sa egaleze prin Hwang Hee-Chan. Newcastle avea sa se impuna cu golul lui Almiron din minutul 79.

Fulham – Arsenal (0-3): Meciul a fost decis dupa o prima repriza de vis a lui Arsenal. Initial Arsenal avea sa deschid scorul in minutul 17 dupa ce jucatorul lui Fulham, Robinson a marcat in proprie poarta, insa in urma verificarii VAR golul a fost anulat pentru ofsaid. Arsenal marca din nou in minutul 21 prin Gabriel, de data aceasta golul fiind unul valabil. Tunarii aveau sa treaca in avantaj dupa golul lui Martinelli din minutul 26. Scorul final a fost stabilit de catre Odegaard in minutul 45+2. Ce este cel mai interesant in acest meci, este faptul ca Trossard a dat pasa de gol la cele trei goluri, stabilind astfel un record in Premier League.

Premier League etapa 27: Surprize

Bournemouth – Liverpool (1-0): Dupa o victorie neverosibila in etapa precedenta cu Manchester United, Liverpool nu a reusit sa o invinga pe Bournemouth. Golul decisiv al meciului a fost marcat de catre Billing in minutul 26.

Manchester United – Southampton (0-0): United este intr-o scadere de forma, fiind clar afectati de infrangerea usturatoare de pe Anfield. Un meci fara goluri a avut loc astazi pe Old Trafford, dar cu un cartonas rosu incasat in minutul 34 de catre Casemiro. Astfel Southampton, ultima clasata pleaca cu punct din aceasta deplasare de la Manchester.

Premier League etapa 27: Meciuri spectaculoase

Tottenham – Nottingham (3-1): Meciul incepe fulgerator pentru Tottenham, in minutul 4 deschizand scorul prin Richarlison, insa golul fiind anulat in urma verificarii VAR, fiind ofsaid. Omul primei reprize avea sa fie Kane care duce scorul la 2-0 in minutele 19 si 35. A doua repriza vine cu Tottenham marcand din nou, in minutul 62 prin Son Heung-Min. Nottingham aveau si eu sa marcheze in minutul 81 prin Worral, avand sansa sa reduca din diferenta in minutul 90+6 prin Ayew insa acesta a ratat lovitura de pedeapsa aferenta.

Leicester – Chelsea (1-3): Chelsea da semne de revenire, dupa o prima parte a sezonului mai putin buna. Londonezii aveau sa deschida scorul in minutul 11 prin Chilwell. Chelsea avea sa majoreze avantajul in minutul 34 prin Felix insa golul a fost anulat pentru ofsaid. In minutul 39 „vulpile” aveau sa egaleze prin Daka. Chelsea avea sa intre in avantaj la pauza, dupa golul lui Havertz din minutul 45+2. A doua repriza avea sa mai aduca un gol pentru Chelsea, in minutul 78 prin golul lui Kovacic.

Leeds – Brighton (2-2): In prima repriza Brighton avea sa deschida scorul, mai exact in minutul 33 prin Mac Allister. Leeds avea sa egaleze in minutul 40 prin Bamford. A doua repriza incepe din nou cu Brighton in avantaj, in minutul 61 March ducea scorul la 1-2. Leeds avea sa revina din nou, de aceasta data prin Harrison in minutul 78.

Premier League etapa 27: Alte rezultate

Everton – Brentford (1-0): ‘1 McNeil

West Ham – Aston Villa (1-1): ’17 Watkins (0-1), ’26 Benrahma (1-1,penalty)

Clasament dupa etapa 27: Primele cinci