Rezumat Premier League etapa 26

Premier League etapa 26: Manchester City este singura echipa din top 5 care a obtinut victoria

Am asistat la o runda ciudata in Premier League, la prima vedere. Desi nu s-a petrecut nicio surpriza in ceea ce priveste echipele din top, patru dintre echipele din top 5 s-au impiedicat. Singura care a obtinut victoria a fost Manchester City. Care au fost celelalte rezultate, insa si ce program ciudat ne asteapta etapa viitoare veti afla din acest rezumat Premier League etapa 26. Tot de aici veti putea observa ca 3 din ultimele 4 clasate au obtinut puncte in aceasta runda.

Rezumat Premier League etapa 26 – Echipe favorite care au invins

Manchester City – West Ham: 2-1

A fost o victorie muncita pentru “cetateni”, care deschideau scorul la finalul primei jumatati de ora. Autorul golului era Ruben Dias, portughezul adus de la Benfica la inceputul acestui sezon. E primul gol inscris de Dias in tricoul “cetatenilor”. Golul egalizator venea cu doua minute inainte de pauza de la Michail Antonio. John Stones marca golul victoriei in minutul 68.

A fost victoria cu numarul 14 in Premier League pentru Manchester City si doar al patrulea gol primit in acest interval. De cealalta parte, “ciocanarii” sufereau a doua infrangere din precedentele 6 partide de campionat. Cealalata infrangere din 2021 o inregistrau impotriva lui Liverpool.

Tottenham – Burnley: 4-0

Formatia lui Jose Mourinho si-a facut partida mult mai usoara dupa primul sfert de ora. Gareth Bale deschidea scorul inca din minutul 2, pentru ca Harry Kane sa majoreze diferenta la finalul primului sfert de ora. Scorul pauzei era stabilit de brazilianul Lucas, care marca in minutul 31. La 10 minute dupa pauza Gareth Bale reusea “dubla”.

A fost a treia oara in ultimele 4 partide cand Tottenham inscria de 4 ori. Celelalte doua ocazii aveau loc in dubla mansa cu Wolfsberger, din saisprezecimile Europa League. In Premier League a fost abia a doua victorie din ultimele 7 partide pentru formatia antrenata de Jose Mourinho. In rest, aceasta suferea numai infrangeri. In schimb, Burnley suferea prima infrangere din ultimele 5 partide de campionat. In acest interval obtinea o victorie si 3 remize.

Sheffield – Liverpool: 0-2

In fata “lanternei rosii” Liverpool se impunea cu 2-0, desi la pauza fanii “cormoranilor” iar isi puneau  mainile in cap. Asta deoarece oaspetii nu reuseau sa inscrie in prima repriza, desi aveau 5 suturi pe poarta. Deschiderea de scor venea la 3 minute dupa pauza, autorul golului fiind Curtis Jones. A fost primul gol inscris in acest sezon pentru mijlocasul lui Liverpool. A doua reusita era un autogol, venit in minutul 64, dupa o deviere nefericita a lui Kean Bryan.

A fost gura de aer de care avea nevoie formatia antrenata de Jurgen Klopp, acestea fiind primele puncte obtinute din precedentele 5 etape de Premier League. De partea cealalta, Burnley a suferit a patra infrangere la rand in campionat.

Rezumat Premier League etapa 26 – Surprize

West Bromwich – Brighton: 1-0

Singurul gol al acestei partide era marcat in minutul 11 de catre Bartley. Partea mai interesanta se petrecea insa dupa marcarea golului. In minutul 19 Gross rata un penalty, pentru ca la finele primei jumatati de ora jucatorului oaspetilor, Dunk, sa ii fie anulat un gol dupa consultarea VAR. Cu un sfert de ora inaintea incheierii partidei Brighton avea inca o data sansa egalarii, insa Welbeck rata si el un penalty.

A fost singura victorie din ultimele 8 runde pentru West Bromwich, interval in care obtinea 3 remize, suferind 4 infrangeri. Tottenham, Manchester City si West Ham erau trei dintre formatiile care o invingeau pe West Bromwich. De cealalta parte, este a doua infrangere la rand pentru Brighton, care obtinea doua puncte in precedentele 4 etape.

Rezumat Premier League etapa 26 – Meciuri spectaculoase

Newcastle – Wolves: 1-1

A fost o partida cu 11 suturi pe poarta, dintre care 7 reusite de Newcastle. Scorul era deschis de “cotofene” la 6 minute dupa pauza, autorul golului fiind Lascelles. Ruben Neves egala pentru Wolves in minutul 73, dupa o lovitura de cap.

Wolves a reusit sa scape de zona retrogradarii, obtinand 11 puncte in precedentele 5 etape. In schimb, Newcastle se chinuie in zona de subsol a clasamentului, din ultimele 5 runde obtinand 4 puncte.

Rezumat Premier League etapa 26 – Alte rezultate

Leeds – Aston Villa: 0-1

0-1: El-Ghazi (5)

Leicester – Arsenal: 1-3

1-0: Tielemans (6); 1-1: David Luiz (39); 1-2: Lacazette (penalty, 45+2); 1-3: Pepe (52)

Crystal Palace – Fulham: 0-0

Everton – Southampton: 1-0

1-0: Richarlison (9); Gol anulat VAR Everton (26)

Chelsea – Manchester United: 0-0

Clasament dupa etapa 26

Manchester City s-a distantat la 12 puncte de rivala sa, Manchester United, ocupanta pozitiei secunde. Urmeaza Leicester, la doar un punct in spatele “diavolilor rosii”. West Ham este pe 4, la 4 puncte in spatele lui Leicester, la unul in fata lui Chelsea si la doua in fata celor de la Liverpool. Cel mai bun atac ii apartine lui Manchester United, cu 53 goluri marcate, iar cea mai buna defensiva rivalei Manchester City, cu 16 goluri primite.

In subsolul clasamentului le gasim pe Fulham, West Bromwich si Sheffield. Primele doua s-au distantat dupa aceasta runda de “lanterna rosie” Sheffield la 6, respectiv 12 puncte. Brighton si Newcastle ocupa locurile 16 si 17, cele doua aflandu-se la 3 puncte in fata lui Fulham. Cel mai slab atac ii apartine lui Sheffield, cu 15 goluri marcate, iar cea mai proasta defensiva celor de la West Bromwich, cu 55 goluri primite.

Mohamed Salah (Liverpool) ramane pe primul loc in clasamentul golgheterilor, cu 17 goluri. Egipteanul este urmat de Bruno Fernandes (Manchester United), cu 15 reusite si de Harry Kane (Tottenham), cu 14 goluri. Coechipierul lui Kane, Heung-Min Son, are 13 reusite, la fel ca Bamford (Leeds) si Calvert-Lewin (Everton).

Program etapa 29

Deja ne-am obisnuit ca in Premier League calendarul sa fie destul de ciudat. La fel se intampla si la mijlocul saptamanii, cand sunt programate 6 meciuri din etapa cu numarul 29. Alte trei partide sunt programate in perioada 19-21 martie, pe cand una este amanata. Etapa va fi deschisa de Manchester City, care o va intalni pe teren propriu pe Wolves. Leicester se va duela in deplasare cu Burnley, iar Manchester United se va deplasa la Londra, unde va juca impotriva lui Crystal Palace. Derbyul rundei se va disputa pe 4 martie, cand Liverpool o va intalni acasa pe Chelsea.