Rezumat Ligue 1 etapa 5

Ligue 1 etapa 5: PSG aduce nou-promovata Clermont cu picioarele pe pamant

PSG este decisa sa nu mai duca o lupta pentru titlu pana la final de campionat, acolo unde orice se poate intampla. Parcursul ei este perfect, in aceasta runda invingand o nou-promovata cu un start de sezon destul de bun. Care au fost surprizele acestei etape, insa si care a fost partida cu golurile cele mai multe veti afla din acest rezumat Ligue 1 etapa 5. Tot aici descoperim ce derby ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Ligue 1 etapa 5 – Echipe favorite care au invins

PSG – Clermont: 4-0

Parizienii nu aveau nicio emotie in a trece de nou-promovata Clermont. Herrera deschidea scorul dupa 20 minute, acelasi jucator majorand diferenta 11 minute mai tarziu. Mbappe marca la 10 minute dupa pauza pentru a duce diferenta parizienilor la 3 goluri. Gueye stabilea scorul final in minutul 65.

Dupa 5 runde PSG are maximum de puncte, pana acum invingand-o acasa pe Strasbourg, iar in deplasare pe Troyes, Brest si Reims. De cealalta parte, Clermont era neinvinsa inantea acestei etape, obtinand doua victorii si doua remize.

Rezumat Ligue 1 etapa 5 – Surprize

Monaco – Marseille: 0-2

Nici macar un sut pe poarta nu expediau monegascii in aceasta partida. Dieng deschidea scorul in minutul 37, diferenta fiind majorata de acelasi Dieng, la finalul primei ore de joc.

Este a treia victorie pentru Marseille in campionat, pasul gresit comitandu-l pe teren propriu cu Bordeaux, cand inregistra o remiza cu 4 goluri. Atunci Marseille conducea cu 2-0 la pauza. Meciul cu Nice din etapa a treia, care a fost abandonat dupa ce suporterii au intrat pe teren, se va relua la o data ulterioara din primul minut. Cat despre Monaco, a suferit a treia infrangere in cele 5 runde. Celelalte le inregistra in deplasare cu Lorient si pe teren propriu cu Lens, in niciuna nereusind sa inscrie.

Rennes – Reims: 0-2

Gazdele aveau o posesie de 63%, insa doar un sut pe poarta. Reims deschidea scorul in minutul 26, autorul golului fiind Ekitike. Diferenta era dublata la jumatatea reprizei secunde, cel ce o facea fiind Koffi, care intra pe teren 8 minute mai devreme.

Este prima victorie pentru Reims in acest sezon, in primele 4 etape echipa inregistrand 3 remize si o infrangere. Esecul il suferea pe teren propriu in fata lui PSG. De partea cealalta, Rennes a suferit a doua infrangere la rand, runda trecuta fiind invinsa in deplasare de Angers cu acelasi scor ca acum.

Rezumat Ligue 1 etapa 5 – Meciuri spectaculoase

Lyon – Strasbourg: 3-1

Sapte suturi pe poarta avea Lyon in aceasta partida, fata de 4 expediate de formatia oaspete. Lyonezii deschideau scorul inca din minutul 8, Moussa Dembele fiind autorul golului. Denayer dubla avantajul gazdelor in minutul 64, Paqueta facand ca tabela sa arate scorul de 3-0 in minutul 87. Diallo marca golul de onoare al oaspetilor din penalty, in al saselea minut de prelungire.

Este a doua victorie pentru Lyon in campionat, dupa ce etapa trecuta trecea in deplasare de Nantes cu 1-0. De cealalta parte, Strasbourg a suferit a treia infrangere, in primele doua runde fiind invinsa pe teren propriu de Angers si in deplasare de PSG.

Rezumat Ligue 1 etapa 5 – Alte rezultate

Lorient – Lille: 2-1

1-0: Lauriente (7); 1-1: Yilmaz (penalty, 25); 2-1: Moffi (87)

Montpellier – St. Etienne: 2-0

1-0: Mavididi (32); 2-0: Germain (62)

Metz – Troyes: 0-2

0-1: G.Rodrigues (50); 0-2: Chavalerin (84)

Brest – Angers: 1-1

Gol anulat VAR (Brest, 55); 1-0: Faivre (penalty, 62); 1-1: Mangani (penalty, 78)

Bordeaux – Lens: 2-3

0-1: Kakuta (39); 0-2: Medina (43); 1-2: Mangas (60); 2-2: Onana (88); 2-3: Sotoca (penalty, 90+5)

Nantes – Nice: 0-2

0-1: Dolberg (75); 0-2: Gouiri (80)

Clasament dupa etapa 5

PSG nu a pierdut nici macar un punct pana acum, indepartandu-se de urmatoarele clasate. Pe pozitia secunda o gasim pe Angers, aflata la 4 puncte in spatele parizienilor. Podiumul este completat de Marseille, care are 10 puncte, dar si un meci in minus. Mai jos o gasim pe Nice, care are un punct mai putin si meciul restant cu Marseille. La egalitate de puncte cu Nice se afla Lens. PSG are de departe cel mai bun atac, cu 16 goluri marcate. Defensiva cea mai buna o gasim la Nice, echipa care a reusit sa nu primeasca gol pana acum.

“Lanterna rosie” este Bordeaux, care a acumulat doua puncte. Deasupra lor observam 3 echipe cu 3 puncte. Vorbim despre Metz, Brest si Saint-Etienne. Mai sus gasim 4 echipe cu 4 puncte, iar deassupra lor doua echipe cu 5 puncte. Printre acestea se afla campioana Lille si Monaco, formatie care se batea si ea sezonul trecut pentru titlu. Cea mai slaba ofensiva o au Monaco, Nantes si Rennes, cu doar 3 goluri marcate. Titlul de cea mai proasta defensiva le revine celor de la Bordeaux, care au primit 12 goluri.

In fruntea clasamentului golgheterilor se afla 3 jucatori cu 4 goluri marcate, toti francezi. Este vorba de Mbappe (PSG), Gouiri (Nice) si Dembele (Lyon). Mbappe este lider, deoarece are si doua assisturi. Urmeaza nu mai putin de 9 jucatori care au marcat 3 goluri.

Program etapa 6

Runda urmatoare va avea loc intre 17 si 19 septembrie. Atunci Lille si Monaco vor juca in deplasare, avandu-le ca adversare pe Lens, respectiv Nice. Etapa se va incheia cu derbyul dintre PSG si Lyon.