Biletul zilei - 05.03.2022

Ligue 1 etapa 37: PSG castiga din nou titlul!

Ligue 1 etapa 37: Surprize

Strasbourg – PSG (1-1): Chiar daca echipa din capitala nu au reusit sa castige acest duel, au reusit sa castige un nou titlu. Prima modificare a tabelei avea loc in minutul 59, atunci cand superstarul francez, Mbappe marca din pasa lui Messi. Gameiro avea sa stabileasca scorul final al meciului, egaland in minutul 79.

Marseille – Brest (1-2): Marseille isi continua forma slaba din acest final de sezon. La pauza se intra cu scorul de 0-0. Brest deschidea scorul prin Magnetti in minutul 57. Marseille egala prin Mbemba in minutul 75. Brest avea in cele din urma sa castige meciul dupa golul marcat de catre Camara in minutul 81.

Ligue 1 etapa 37: Favorite care s-au impus

Lille – Nantes (2-1): Nantes deschidea scorul in minutul 18 prin Merlin si intra cu avantaj la cabine. In reprize secunde, echipa din nordul Frantei, Lille avea sa produca o remontada. David egala in minutul 51 din penalty. Acelasi David avea sa aduca victoria gazdelor tot dintr-un penalty, transformat in minutul 88.

Lens – Ajaccio (3-0):  Gazdele isi incheie sezonul foarte bun cu victoria clara stabilota inca din prima repriza. Machado deschidea scorul in minutul 16. Thomasson majora avantajul gazdelor in minutul 22. Scorul final al meciului este stabilit de catre Openda in minutul 35 dupa transformarea unui penalty.

Ligue 1 etapa 37: Meciuri spectaculoase

Lyon – Reims (3-0): Lyon incepea meciu foarte bine, in minutul 9 avand deja un avantaj de 2 goluri. Scorul era deschis in minutul 2 in urma autogolului lui Agbadou. Lacazette majora avantajul gazdelor in minutul 9. Reims marca prin Ito in minutul 40 insa golul acestuia fiind anulat pentru ofsaid. Agbadou a avut o partida foarte slaba, dupa autogolul din minutul 2, acesta isi lasa si echipa in inferioritate in minutul 54. Lacazette marca pentru 3-0 in minutul 72 insa acest gol era anulat pentru ofsaid. Scorul final al meciului era stabiloit de catre Caqueret in minutul 82.

Angers – Troyes (2-1): Troyes marca prima in minutul 13 prin Chavalerin. Pana la pauza Angers egala, prin golul marcat de catre Abdelli in minutul 38. Meciul se indrepta spre o remiza, insa avea sa se consacreze o victorie pentru gazde dupa reusita lui Rao-Lisoa in minutul 90.

Montepellier – Nice (2-3): Un meci fabulos pentru acest final de sezon. La pauza se intra cu avantaj de 2 goluri pentru gazde dupa reusitele lui Savanier din minutele 7 si 17 din penalty. Repriza secunda aducea o intoarcere de scor pentru oaspeti. Barkley ducea scorul la 2-1 in minutul 53. Laborde egala in minutul 67, urmand ca acelasi Laborde sa porneasca bucuria in tabara oaspetilor cu al doilea sau gol din minutul 79.

Ligue 1 etapa 37: Alte rezultate

Toulouse – Auxerre (1-1): ’24 Raveloson (0-1), ’44 Aboukhlal (1-1)

Rennes – Monaco (2-0):0 ’52 Mejer, ’73 Gouiri

Clermont – Lorient (2-0): ’44 Khaoui, ’74 Caufriez

Clasament dupa etapa 37: Primele cinci