Rezumat Ligue 1 etapa 36

Ligue 1 etapa 36: Parizienii au nevoie de o minune pentru a lua titlul, dupa un pas gresit comis in aceasta runda

Lille a scapat de emotii in aceasta runda inca de vineri, cand a invins-o fara probleme in deplasare pe Lens. In schimb, PSG nu a scos decat un rezultat de egalitate cu Rennes, in acest moment avand sanse foarte mici la titlu. Ce rezultate s-au mai petrecut si care sunt celelalte formatii ce au sanse la cupele europene veti afla in acest rezumat Ligue 1 etapa 36. De asemenea, constatam ca situatia in subsolul clasamentului se complica.

Rezumat Ligue 1 etapa 36 – Echipe favorite care au invins

Lyon – Lorient: 4-1

A fost a patra victorie din precedentele 5 partide de campionat pentru Lyon. Infrangerea o suferea pe teren propriu cu Lille, dupa ce lyonezii conduceau cu 2-0 la un moment dat. De partea cealalta, Lorient are trei victorii si trei infrangeri in ultimele 6 etape.

Reims – Monaco: 0-1

A fost o partida in care fiecare dintre cele doua echipe a expediat doua suturi pe poarta. Singurul gol era inscris in minutul 20 de catre Matazo. Mijlocasul belgian de 19 ani se afla la primul sau gol in tricoul lui Monaco din cele 9 prezente in Ligue 1.

Monegascii se afla la a sasea victorie din ultimele 7 etape. Infrangerea din acest interval o sufereau etapa trecuta, pe teren propriu cu Lyon, scor 2-3. In schimb, Reims a obtinut 4 puncte in ultimele 6 runde, ca urmare a unor rezultate de egalitate.

Rezumat Ligue 1 etapa 36 – Surprize

Strasbourg – Montpellier: 2-3

Dupa trei remize si doua infrangeri in campionat, iata ca a sosit si victoria pentru Montpellier. Printre remizele din acest interval punctam si una in deplasare reusita cu Lille. De partea cealalta, Strasbourg se afla la a cincea etapa fara victorie, interval in care a acumulat doua puncte.

Rennes – PSG: 1-1

A fost singurul pas gresit comis de PSG in ultimele 5 etape. De cealalta parte, Rennes are cinci victorii, doua remize, suferind o infrangere in precedentele 8 runde.

Rezumat Ligue 1 etapa 36 – Meciuri spectaculoase

Formatia gazda expedia 10 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale parizienilor. PSG deschidea scorul in al cincilea minut de prelungire al primei reprize, Neymar transformand un penalty pe care era aproape sa-l rateze. Faultul s-a petrecut in primul minut al prelungirilor, interventia medicilor si vizionarea VAR de catre arbitru prelungind repriza. Golul egalizator venea cu 20 minute inainte de final, autorul golului fiind Guirassy. Oaspetii incheiau meciul in inferioritate numerica, Kimpembe fiind eliminat in minutul 87.

Lyon domina aceasta intalnire, expediind 11 suturi pe poarta, fata de cele doar doua ale oaspetilor. Cu toate acestea, gazdele deschideau scorul abia in a doua repriza. Se intampla in minutul 53, autorul golului fiind Aouar. Diferenta era dublata in minutul 65 de catre Paqueta. Bruno inscria din penalty peste 6 minute, marcand “dubla” alte 6 minute mai tarziu. Dupa alte 6 minute Monconduit inscria golul de onoare pentru oaspeti.

Lens – Lille: 0-3

Parea un meci extrem de greu pentru liderul din Ligue 1, insa nu a fost deloc asa. Lille deschidea scorul din penalty, in minutul 4, autorul golului fiind Burak Yilmaz. Cu 10 minute inainte de pauza formatia gazda ramanea in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Clement Michelin. Pana la pauza Burak Yilmaz mai marca o data pentru oaspeti. Se intampla in minutul 40, iar Lille parea stapana pe meci. Scorul final era stabilit de Jonathan David, la finalul primei ore de joc. Lille expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale formatiei gazda.

A fost a cincea victorie pentru Lille din ultimele 6 partide disputate in campionat. Remiza din acest interval o obtinea pe teren propriu, impotriva lui Montpellier. De partea cealalta, Lens obtinea trei victorii si tot atatea remize in ultimele 8 runde. Vine insa dupa doua infrangeri, cealalta formatie care o invingea fiind PSG.

Strasbourg a expediat 7 suturi pe poarta, dintre care 6 in a doua repriza, nereusind insa sa obtina vreun punct. De cealalta parte, Montpellier avea o eficienta maxima, concretizand toate cele 3 suturi pe poarta avute. Primul venea in minutul 36, autorul golului fiind Laborde. Delort dubla diferenta in primele secunde ale celei de-a doua reprize. Oaspetii mai marcau o data in minutul 49, autorul golului fiind acelasi Laborde. Ajorque marca pentru gazde in minutul 69, pentru ca Zohi sa reduca diferenta la un singur gol in al patrulea minut de prelungire.

Rezumat Ligue 1 etapa 36 – Alte rezultate

Nantes – Bordeaux: 3-0

1-0: K.Coulibaly (19); 2-0: Louza (penalty, 51); 3-0: R.Kolo (70)

St.Etienne – Marseille: 1-0

1-0: Nordin (43)

Nice – Brest: 3-2

0-1: Mounie (4); 1-1: Rony Lopes (38); 1-2: Mounie (43); Cartonas rosu Lees Melou (Nice, 52); 2-2: Boudaoui (61); 3-2: H.Camara (89)

Metz – Nimes: 0-3

0-1: Fomba (61); 0-2: Ripart (penalty, 67); Gol anulat VAR (Metz, 77); 0-3: Ferhat (89)

Angers – Dijon: 3-0

1-0: Fulgini (7); Gol anulat VAR (Angers, 48); 2-0: Allagbe (autogol, 50); 3-0: Diony (89)

Rezumat Ligue 1 etapa 36 – Clasament

Lille s-a distantat la 3 puncte de PSG dupa aceasta runda, avand si avantajul intalnirilor directe. Podiumul este completat de Monaco, aflata la doua puncte in spatele parizienilor si la un punct in fata lui Lyon. Amintim ca doar primele trei formatii se vor califica in Champions League. Batalia pentru un loc de Europa League este si ea intensa. Pe pozitia a cincea o gasim pe Marseille, aflata la egalitate de puncte cu Lens si la un punct in fata celor de la Rennes. Cel mai bun atac il are PSG, care a marcat 80 goluri, cea mai solida defensiva apartinandu-i lui Lille, care a primit 22 goluri.

In subsolul clasmentului Dijon este deja retrogradata, cele doua formatii de deasupra sa obtinand victorii in aceasta runda. Este vorba de Nimes si Nantes, care au 35, respectiv 37 puncte. Locul 17 il ocupa Lorient, aflata la 1 punct in fata lui Nantes si la egalitate de puncte cu Strasbourg, ocupanta locului 16. Pe 15 o gasim pe Bordeaux, aflata la 1 punct in spatele lui Strasbourg si Lorient, precum si la un punct in spatele lui Brest, pozitionata pe 14. Atat cel mai slab atac, cat si cea mai slaba defensiva le are Dijon, cu 24 goluri marcate si 69 primite.

Mbappe (PSG) continua sa aiba 25 goluri, aflandu-se la 6 lungimi fata de urmaritorii sai. Cu 19 goluri ii intalnim pe Depay (Lyon) si Ben Yedder (Monaco). Pozitia a patra este ocupata de Volland (Monaco), neamtul marcand de 16 ori.

Program etapa 37

Penultima etapa din Ligue 1 va avea loc pe 16 mai, toate meciurile urmand a incepe la ora 22:00. Aici Lyon o va intalni in deplasare pe Nimes, PSG va primi vizita lui Reims, in vreme ce Lille va juca acasa cu Saint Etienne. Derbyul rundei se va desfasura intre Monaco si Rennes. Cu o victorie in fata lui Saint-Etienne, Lille va deveni campioana.