Rezumat Ligue 1 etapa 24

Ligue 1 etapa 36: PSG tot mai aproape de un nou titlu in etapa meciurilor spectaculoase!

Ligue 1 etapa 36: Surprize

Reims – Angers (2-2): Plecata ca favorita, gazdele deschisdeau scorul prin Ito in minutul 10 si intra cu avantaj la cabine. Oaspetii aveau sa egaleze in minutul 46 prin Sabanovic. Balogun o readucea pe Reims in avantaj in minutul 54. Ultimul gol al meciului avea sa fie marcat d ecatre Abdelli in minutul 60.

Troyes – Strasbourg (1-1): Favoritii acestui duel, Strasbourg marca prina la jumatatea primei reprize prin Diarra. Meicul se incingea in repriza secunda, Gallon portarul gazdelor era eliminat in minutul 58 pentru un hent in afara careului. Gallon nu avea sa fie singurul eliminat, Djiku i se alatura dupa incaseara cartonasului rosu din minutul 72. Rony Lopes avea sa egaleze in minutul 73 si sa stabileasca scorul final 1-1.

Ligue 1 etapa 36: Favorite care s-au impus

Auxerre – PSG (1-2): PSG incepea meciul in forta, marcand de 2 ori in primele 10 minute, mai precis in minutele 6 si 8 prin Mbappe, scor cu care se intra si la pauza. In minutul 51, Sinayoko reducea din diferenta si reaprindea sperantele gazdelor. PSG avea a mai marca odata in prelungirile meciului, minutul 90+3 prin acelasi Mbappe insa golul fiind anulat pentru ofsaid.

Lorient – Lens (1-3): Faivre deschidea scorul pentru gazde in minutul 6. Lens avea sa treaca  in avantaj pana la pauza, prin golurile lui Sotoca din minutul 20 si Thomasson in minutul 25. Ultimul gol al meciului era marcat in minutul 87 de catre Fofana.

Ligue 1 etapa 36: Meciuri spectaculoase

AC Ajaccio – Rennes (0-5): Rennes a facut instructie cu Ajaccio in aceasta etapa. Oaspetii marcau de 4 ori in prima repriza. Deschideau scorul prin Santamaria in minutul 14. Gouiri majora avantajul oaspetilor in minutul 31. Scorul devenea 0-3 in minutul 37 duap reusita lui Doku. Scorul pauzei era stabilit de catre Gouiri, consacrandu-si dubla in minutul 40. Gazdele aveau sa raman in inferioritate in minutul 63 dupa incasarea unui nou cartonas rosu. Scorul final al meciului era stabilioot de Gouiri cu a 3-a sa reusita din acest meci, marcand pentru 0-5 in minutul 71.

Lyon – Monaco (3-1): Monaco incepea excellent acest meci, marcand pentru 0-1 in minutul 2 prin Ben Yedder din penalty. La pauza se intra la egalitate dupa reusita lui Lacazette din minutul 38. Lyon trecea in avantaj in acest meci dupa reusita lui Caqueret din minutul 57. Lyon avea sa mai marcheze odata pana la final, prin Cherki in miutul 78, stabilind scorul final 3-1.

Nantes –  Montepellier (0-3): La pauza se intra cu avantaj pentru oaspeti in urma reusitei lui Ferri din minutul 38. Oaspetii aveau sa mai marcheze de 2 ori in repriza secunda, cansacrandu-si altfel o victorie clara. Nordin ducea scorul la 0-2 in minutul 47. Ultimul gol al meciului era marcat d ecatre Sacko in minutul 88.

Lille – Marseille (2-1): Cel mai tensionat duel al acestei etape din punctul de vedere al pozitiilor in clasament. Gruparea oaspete marca prima prin Clauss in minutul 29 si intra cu acest avantaj la pauza. In repriza secunda, Lille producea o intoarcere de scor. David egala in minutul 50 din penalty, Iar Bamba aducea victoria gazdelor cu reusita sa din minutul 72.

Ligue 1 etapa 36: Alte rezultate

Nice – Toulouse (0-0)

Brest – Clermont (2-1): ’43 Neto Borges (0-1), ’45 Honorat (1-1), ’48 Mounie (2-1)

Clasament dupa etapa 36: Primele cinci