Rezumat Ligue 1 etapa 35

Ligue 1 etapa 35: Lupta la titlu in doi, dupa ce lyonezii ii inving in inferioritate numerica pe monegasci

Daca in urma cu doua etape Lyon a parasit lupta pentru titlu, acum Monaco pare sa o fi facut-o. Derby-ul acestei runde dintre Monaco si Lyon s-a incheiat cu victoria oaspetilor. Asta desi la scorul de 1-1 lyonezii ramaneau in inferioritate numerica. Dupa fluierul final s-a pornit o altercatie, una in urma careia au vazut cartonasul rosu doi jucatori de la gazde si doi de la oaspeti. In ce alte meciuri echipele nu au terminat in efectiv complet veti afla in acest rezumat Ligue 1 etapa 35. Tot aici veti descoperi ce meciuri dificile le vor astepta etapa viitoare pe cele doua formatii care se lupta la titlu.

Rezumat Ligue 1 etapa 35 – Echipe favorite care au castigat

PSG – Lens: 2-1

La pauza parizienii conduceau cu 1-0, dupa golul lui Neymar din minutul 33. Diferenta era majorata in minutul 59 de Marquinhos si parea ca parizienii au trecut cu brio de catre un obstacol major in lupta lor pentru titlu. Doar doua minute mai tarziu insa, Ganago reducea din handicap, cauzandu-le emotii parizienilor. Cu 7 minute inainte de final Icardi marca pentru PSG, insa golul lui a fost anulat, dupa vizionarea VAR.

A fost a patra victorie la rand in campionat pentru PSG, care sa nu uitam ca la mijlocul saptamanii va juca pe Etihad, trebuind sa o invinga pe Manchester City pentru a mai spera la finala Champions League. De cealalta parte, Lens are 6 victorii si 7 remize in precedentele 14 etape, aceasta fiind singura infrangere.

Lille – Nice: 2-0

Eroul din meciul cu Lyon, Burak Yilmaz, deschidea scorul pentru formatia gazda in minutul 13. La trei minute dupa pauza Lotomba vedea cartonasul rosu, Nice ramanand in inferioritate numerica. Astfel, misiunea lui Lille devenea tot mai simpla. Asta mai ales dupa golul marcat de Celik in minutul 56. Nice nu punea niciun pericol in acest meci, nereusind sa aiba nici macar o ocazie de gol, ca sa nu mai vorbim de un sut pe poarta.

A fost a patra victorie pentru Lille din ultimele 5 etape. Punctele pierdute din acest interval se inregistrau pe teren propriu cu Montpellier, dupa o remiza cu doua goluri. In schimb, Nice are doar o victorie in precedentele 4 runde. Se intampla tocmai cu Montpellier.

Rezumat Ligue 1 etapa 35 – Surprize

Bordeaux – Rennes: 1-0

Sansele lui Rennes la a obtine un rezultat pozitiv aici se reduceau simtitor inca din minutul 8, cand N’Zonzi era eliminat. Trei minute mai tarziu Sekou Mara inscria singurul gol al partidei. Au fost primele puncte obtinute de Bordeaux in precedentele 6 etape. In schimb, pentru Rennes este singura infrangere din ultimele 7 runde. In acest interval mai obtinea 5 victorii si o remiza.

Rezumat Ligue 1 etapa 35 – Meciuri spectaculoase

Nimes – Reims: 2-2

Din pacate pentru Nimes, aceasta a obtinut doar un rezultat de egalitate cu Reims. Sapte suturi pe poarta a expediat fiecare dintre cele doua echipe in aceasta partida. Mbuku deschidea scorul pentru oaspeti la finalul primei jumatati de ora. Ripart egala doua minute de la startul celei de-a doua reprize. Formatia gazda prelua conducerea in minutul 71, Moussa Kone fiind autorul golului. Cu 10 minute inainte de pauza Flips reusea sa egaleze pentu Reims, la 7 minute dupa ce intra pe teren.

Trei puncte a strans Nimes din ultimele 5 etape, ca urmare a 3 rezultate de egalitate. De cealalta parte, Reims suferea doar o infrangere in ultimele 11 etape, acumuland doua victorii si opt remize.

Brest – Nantes: 1-4

Brest avea 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 6 ale adversarei. Cu toate acestea, oaspetii se impuneau la 3 goluri diferenta. Moses Simon deschidea scorul pentru “canari” la sfarsitul primului sfert de ora. Diferenta era majorata in minutul 27 de catre Blas. Partida era rezolvata in minutul 56, cand Louza inscria pentru 0-3. Ultima reusita a “canarilor” era inscrisa de Kalifa Coulibaly din penalty, in minutul 62. Golul de onoare al gazdelor era inscris de Faivre, cu 7 minute inainte de final.

Rezumat Ligue 1 etapa 35 – Alte rezultate

Marseille – Strasbourg: 1-1

0-1: S.Mitrovic (73); 1-1: Benedetto (86)

Lorient – Angers: 2-0

Cartonas rosu Coulibaly (Angers, 15); 1-0: Wissa (penalty, 44); 2-0: Lemoine (48); Cartonas rosu Laporte (Lorient, 50)

Dijon – Metz: 1-5

0-1: L.Gueye (37); 0-2: Sarr (42); Cartonas rosu Celina (Dijon, 43); 1-2: Balde (48); 1-3: Chafik (autogol, 71); 1-4: Vagner (82); 1-5: Bronn (85)

Montpellier – St.Etienne: 1-2

1-0: Delort (6); 1-1: Hamouma (16); 1-2: Debuchy (50)

Monaco – Lyon: 2-3

1-0: Volland (25); 1-1: Depay (57); Cartonas rosu Caqueret (Lyon, 70); 1-2: Marcelo (77); 2-2: Ben Yedder (penalty, 86); 2-2: Cherki (89, intrat in min.88)

Rezumat Ligue 1 etapa 35 – Clasament

Liderul Lille ramane la 1 punct in fata celor de la PSG. Podiumul este completat de Monaco, aceasta fiind la 4 puncte in urma parizienilor. Pentru ultimul loc de Champions League se bate si Lyon, aflata la 1 punct in spatele celor de la Monaco. O batalie strasnica se da si pentru locul 5. Diferenta dintre Lens, Marseille si Rennes, aflata pe locul 7, este de doar doua puncte. PSG are cel mai bun atac, cu 79 goluri marcate. Liderului Lille ii revine cea mai buna defensiva, cu 22 goluri primite.

Dijon este deja retrogradata, avand 18 puncte. Aproape retrogradata este si Nimes, cu 32 puncte. Asta spunem in special uitandu-ne la programul ei din urmatoarele 3 etape. Locul de baraj este ocupat momentan de Nantes, care are 34 puncte. Patru puncte mai sus se afla Strasbourg si Lorient. Atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta defensiva ii revine “lanternei rosii” Dijon, care a marcat 24 goluri, primind 66.

Cu 3 etape inainte de final Mbappe (PSG) are 25 goluri, cu 6 mai multe decat urmatorii clasati. Asadar, este destul de clar ca starul parizienilor va castiga titlul de golgheter. Urmatoarele pozitii de pe podium sunt ocupate de Depay (Lyon) si Ben Yedder (Monaco), ambii avand 19 reusite. Pe locul 4 se afla Volland (Monaco), acesta avand 16 goluri.

Program etapa 36

Antepenultima etapa va avea loc intre 7 si 9 mai, urmand a fi o runda extrem de interesanta. Aceasta va incepe cu partida dintre Lens si Lille. Lyon o va intalni pe teren propriu pe Lorient, iar Monaco in deplasare pe Reims. Etapa se va incheia cu meciul dintre Rennes si PSG.