Rezumat Ligue 1 etapa 5

Ligue 1 etapa 35: PSG invinge categoric in etapa spectacolului!

Ligue 1 etapa 35: Suprize

Clermont – Lyon (2-1):  Lacazette isi trecea primul numele pe lista marcatorilor cu golul sau din minutul 22. La pauza se intra in cele din urma la egalitate dupa penalty-ul transformat de catre Kyei in minutul. Golul decisiv al meciului era marcat de catre Kyei in minutul 65.

Ligue 1 etapa 35: Favorite care s-au impus

Lens – Reims (2-1): Meciul incepea foarte prost pentru gazde, ramanand in inferioritate numerica din minutul 19 dupa rosul primit de Danso.  Balogun deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 23 transformand un penalty. Frankowski egala in minutul 40 tot din penalty. Gazdele reuseau sa se impuna prin reusita lui Fofana din minutul 55.

Ligue 1 etapa 35: Meciuri spectaculoase

Marseille – Angers (3-1): In fiecare repriza se marcau cate 2 goluri. Sima deschidea scorul in mintul 28, scorul devenind 0-1. Sanchez egala in minutul 34 si stabilea scorul primei reprize. Payet o aducea in avantaj pe Marseille in mintul 48. Scorul final era stabilit de catre Veretout in minutul 77 din penalty.

Rennes – Troyes (4-0): La cabine se intra cu scorul de 1-0, scor stabilit in urma reusitei lui Theate din minutul 14. Rennes avea sa stabileasca soarta meciului cu 3 goluri in 9 minute, Bourigeaud in minutl 65 si Toko Ekambi in minutele 70 si 74.

PSG – AC Ajaccio (5-0):  Campioana marca de doua ori in prima repriza, Ruiz deschidea scorul in minutul 22, iar Hakimi majora avantajul in minutul 33. Mbappe stabilea scorul de 4-0 cu 2 goluri reusite intr-un interval de 7 minute, minutele 47 si 54. Ultimul gol al meciului era autogolul lui Youssouf in minutul 73.

Ligue 1 etapa 35: Alte rezultate

Monaco – Lille (0-0)

Brest – Auxerre (1-0): ’69 Le Douaron

Toulouse – Nantes (0-0)

Montpellier – Lorient (1-1): ’68 Faivre (0-1), ’90+3 Maoussa (1-1)

Strasbourg – Nice (2-0): ‘1 Diallo, ’59 Daillo (penalty)

Clasament dupa etapa 35: Primele cinci