Rezumat Ligue 1 etapa 34

Ligue 1 etapa 34: Lille ramane in fruntea clasamentului dupa o revenire de senzatie cu Lyon

Nici PSG, dar nici Monaco nu comitea pasi gresiti in aceasta runda, in care punctul de interes l-a reprezentat meciul dintre Lyon si Lille. A fost un duel cu un final de infarct, gazdele conducand la pauza, pierzand la final. Nu a fost singurul duel care a avut aceasta desfasurare de scor. Care au fost celelalte doua veti afla lecturand acest rezumat Ligue 1 etapa 34. Tot de aici descoperiti ce meci mare ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Ligue 1 etapa 34 – Echipe favorite care au castigat

Metz – PSG: 1-3

A fost a treia victorie la rand pentru parizieni in Ligue 1. Trebuie punctat ca in toate aceste meciuri PSG primea cel putin un gol. St.Etienne si Strasbourg erau celelalte doua adversare. In schimb, pentru Metz este a patra infrangere din ultimele 5 etape. Este drept, doua dintre infrangeri veneau cu Monaco si Lille.

Rennes – Dijon: 5-1

Cinci victorii si o remiza este bilantul celor de la Rennes in ultimele 6 etape. Punctele le pierdeau in deplasare cu Reims. De partea cealalta, “lanterna rosie” suferea 13 infrangeri din precedentele 14 runde. Singura victorie venea etapa trecuta, cand o invingea pe teren propriu pe Nice.

Angers – Monaco: 0-1

In minutul 18 Jovetic era fortat sa iasa de pe teren de la oaspeti, in locul sau intrand Ben Yedder. Singurul gol al partidei venea abia in minutul 79, inscris fiind de Ben Yedder. A fost a cincea victorie la rand in campionat pentru monegasci, care nu primeau nici macar un gol in acest interval. In schimb, Angers se afla la a treia infrangere consecutiva in campionat, interval in care nu reusea sa inscrie.

Rezumat Ligue 1 etapa 34 – Meciuri spectaculoase

Lorient – Bordeaux: 4-1

Fiecare dintre cele doua echipe expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida. Castigatoarea era usor de prezis inca de la pauza, cand Lorient conducea cu 3-0. Wissa deschidea scorul in minutul 18, Moffi dubla diferenta doar doua minute mai tarziu, acelasi Moffi stabilind scorul pauzei in minutul 43. Moffi reusea hat-trickul cu 10 minute inainte de final. Golul de onoare al oaspetilor era marcat de Issouf Sissokho in minutul 83, la prima sa atingere de balon.

A fost a doua victorie  din precedentele 7 partide pentru Lorient, cele doua infrangeri din acest interval venind in deplasare cu Marseille si Lens. De cealalta parte, Bordeaux a suferit nu mai putin de 11 infrangeri din precedentele 13 etape.

In mod curios, Dijon era echipa care deschidea scorul, Benzia marcand din penalty in minutul 8. A fost singurul sut pe poarta expediat de Dijon, fata de cele 12 ale lui Rennes. Terrier egala la sfarsitul primului sfert de ora, stabilind scorul pauzei. In ultimele 20 minute ale meciului Dijon ceda complet. Acelasi Terrier le aducea pe gazde in avantaj in minutul 70. La faza urmatoare Tait majora diferenta la doua goluri. Scorul se facea 4-1 dupa ce Nyamsi inscria cu 10 minute inainte de final. Tabela era inchisa in primul minut de prelungire de catre Grenier.

Parizienii expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, in vreme ce Metz avea 3. Mbappe deschidea scorul pentru oaspeti inca din minutul 4, stabilind scorul pauzei. In primele secunde ale celei de-a doua reprize Centonze egala printr-o lovitura de cap. Mbappe reusea “dubla” in minutul 59, iar apele se mai linisteau in sanul echipei pariziene. Scorul final era stabilit de Icarrdi, care transforma un penalty in penultimul minut.

Nice – Montpellier: 3-1

Scorul final era stabilit aici inca din prima repriza. Oaspetii deschideau scorul inca din minutul 3, Laborde fiind autorul golului. Trei minute mai tarziu Boudaoui egala, pentru ca in minutul 39 Todibo sa le aduca pe gazde in avantaj. Doar un minut mai tarziu Claude Maurice majora diferenta lui Nice la doua goluri. Opt suturi pe poarta expediau gazdele in aceasta partida, fata de cele trei ale oaspetilor.

A fost a cincea victorie a celor de la Nice din ultimele 8 etape, interval in care mai inregistra doua remize. Singura infrangere o suferea etapa trecuta, cand pierdea cu 0-2 in deplasare in fata lui Dijon. De partea cealalta, Montpellier a suferit prima infrangere din precedentele 12 meciuri de campionat.

Lyon – Lille: 2-3

Doar noua suturi pe poarta s-au expediat in aceasta partida, Lyon reusind doar doua. Nu putem insa sa nu o incadram la partide spectaculoase, avand in vedere evolutia scorului. Gazdele deschideau scorul in minutul 20, dupa reusita lui Slimani. Patru minute mai tarziu Jonathan David inscria pentru Lille, golul sau fiind insa anulat dupa consultarea VAR. Jucatorul lui Lille, Fonte, inscria in proprie poarta cu 10 minute inainte de pauza, iar titlul se indeparta tot mai mult de Lille. Oaspetii nu isi pierdeau insa speranta si reduceau din handicap in prelungirile primei reprize. Yilmaz era autorul golului. Jonathan Davis isi rascumpara greseala care a dus la autogol, egaland la sfarsitul primei ore de joc. Golul victoriei oaspetilor venea cu 5 minute inainte de final, fiind adus de Yilmaz.

A fost a treia victorie pentru Lille din ultimele 4 etape, pasul gresit din acest interval facandu-l runda trecuta, pe teren propriu cu Montpellier. Atunci se inregistra o remiza cu doua goluri, Lille marcand tot in minutul 85. In schimb, Lyon comitea 4 pasi gresiti in ultimele 6 partide de campionat.

Rezumat Ligue 1 etapa 34 – Alte rezultate

Reims – Marseille: 1-3

1-0: Mbuku (38); 1-1: Payet (41); 1-2: Milik (45+1); Cartonas rosu Faes (Reims, 69); 1-3: Payet (76); Gol anulat VAR Marseille (81)

St.Etienne – Brest: 1-2

1-0: Khazri (11); 1-1: Charbonier (66); 1-2: Charbonier (79)

Lens – Nimes: 2-1

1-0: Ganago (17); Cartonas rosu Sylla (24); 1-1: Ferhat (penalty, 62); 2-1: Haidara (76)

Strasbourg – Nantes: 1-2

1-0: Ajorque (43); 1-1: Castelletto (53); 1-2: Blas (76)

Rezumat Ligue 1 etapa 34 – Clasament

Cu 4 etape inainte de final Lille se mentine in fruntea clasamentului, la un punct in fata lui PSG si la doua de Monaco. Lyon a fost scoasa din lupta pentru titlu, aflandu-se la 6 puncte in spatele liderului Lille. Top 5 este inchis de Lens, situata la un punct in fata lui Marseille si la doua in fata lui Rennes. Cel mai bun atac le apartine parizienilor, care au marcat 77 goluri. Cea mai solida aparare o are Lille, care a primit 22 goluri.

In subsolul clasamentului Dijon a retrogradat oficial, pe penultima pozitie aflandu-se Nimes, cu 31 puncte. La egalitate de puncte cu Nimes o gasim pe Nantes. Mai sus se situeaza Strasbourg, Bordeaux si Lorient, cu 37, 36, respectiv 35 puncte. Cel mai slab atac il are Dijon, care a marcat 23 goluri. Cea mai proasta aparare o gasim la Nimes si Lorient, care au primit 62 goluri.

Lider al clasamentului golgheterilor este Mbappe (PSG), care are 25 reusite, Il urmeaza Depay (Lyon) si Ben Yedder (Monaco), fiecare avand 18 goluri. Pozitia a patra este ocupata de Volland (Monaco), acesta marcand de 15 ori.

Program etapa 35

Intre 30 aprilie si 2 mai va avea loc etapa cu numarul 35. Partida de debut se va disputa intre Marseille si Strasbourg. Lille o va intalni pe teren propriu pe Nice, PSG primind vizita lui Lens. Etapa se va incheia cu derbyul dintre Monaco si PSG.