Rezumat Ligue 1 etapa 33

Ligue 1 etapa 33: Lille comite un pas gresit pe teren propriu, iar PSG se impune la ultima faza

Am avut parte de o etapa dramatica, in care Lille a obtinut un punct pe final. Acest punct o ajuta sa se mentina lider solitar in fata lui PSG, care a avut o desfasurare a scorului ireala in meciul sau. Mai multe detalii vom oferi in acest rezumat Ligue 1 etapa 33. Tot aici vom descoperi si derbyul care ne asteapta etapa viitoare.

Rezumat Ligue 1 etapa 33 – Echipe favorite care au invins

PSG – St.Etienne: 3-2

A fost abia a treia victorie din precedentele 5 partide de campionat pentru parizieni. Cele doua infrangeri din acest interval le sufereau pe teren propriu cu Nantes si Lille. De cealalta parte, St.Etienne are trei victorii si doua infrangeri in precedentele 5 etape.

Bordeaux – Monaco: 0-3

Monegascii deschideau scorul in minutul 29, Volland fiind autorul golului. Gelson Martins risipea emotiile oaspetilor, dubland avantajul la doua minute dupa pauza. In minutul 78 Bordeaux ramanea in inferioritate numerica, Lacoux vazand al doilea cartonas galben, dupa ce 6 minute mai devreme il incasase pe primul. Scorul final era stabilit de Jovetic, care marca in minutul 90.

Monaco se afla la a patra victorie la rand in Ligue 1, interval in care marca nu mai putin de 14 goluri, reusind sa mentina poarta intacta. In schimb, Bordeaux a suferit a patra infrangere consecutiva, interval in care primea 13 goluri.

Nantes – Lyon: 1-2

Fanii lyonezilor puteau privi relaxat a doua repriza, fiindca in prima Depay reusea “dubla”. Golurile le marca in minutele 5 si 37. Au fost singurele suturi pe poarta expediate in prima repriza de Lyon, gazdele nereusind niciunul. Pallois reducea din handicap pentru “canari” la finele primei ore de joc.

Este a doua victorie consecutiva in campionat pentru Lyon, dupa ce runda trecuta o invingea pe teren propriu pe Angers. Aceste victorii vin dupa 3 pasi gresiti comisi de lyonezi. De cealalta parte, Nantes a suferit a treia infrangere consecutiva, dupa cele cu Nice de acasa si Rennes din deplasare.

Rezumat Ligue 1 etapa 33 – Surprize

Lille – Montpellier: 1-1

Doua victorii are Lille in precedentele 5 etape, victorii obtinute in deplasare cu PSG si Metz. De cealalta parte, Montpellier este neinvinsa de 11 etape, interval in care o mai incurca pe Lyon.

Dijon – Nice: 2-1

Ultima clasata Dijon a obtinut o victorie in fata lui Nice, fiind insa imposibil sa se mai salveze de la retrogradare. Chafik deschidea scorul in minutul 49, Benzia inchizand tabela din penalty, in minutul 77. Au fost primele puncte stranse de Dijon in precedentele 13 etape. De partea cealalta, Nice suferea prima infrangere din precedentele 7 meciuri de campionat.

Rezumat Ligue 1 etapa 33 – Meciuri spectaculoase

Etapa incepea cu o surpriza destul de mare, in ciuda faptului ca Lille a amenintat de multe ori poarta lui Montpellier, mai ales pe final. Noua suturi pe poarta expedia Lille in aceasta partida, sapte dintre ele venind in a doua repriza. In schimb, Montpellier avea 4 suturi pe poarta, toate in prima repriza. Unul dintre ele s-a transformat in gol in minutul 21, Delort fiind autorul sau. Golul egalizator venea cu 5 minute inainte de final, marcat fiind de Luiz Araujo.

Marseille – Lorient: 3-2

Cinci suturi pe poarta expedia Marseille in aceasta partida, fata de 6 ale adversarei. Moffi deschidea scorul pentru Lorient dupa 19 minute, stabilind rezultatul pauzei. Payet egala in minutul 53, trei minute mai tarziu Lirola aducand-o pe Marseille in avantaj. Pentru Lorient egala acelasi Moffi, cu 20 minute de final, insa cele 3 puncte mergeau la gazde, dupa ce Lirola inscria in primul minut de prelungire.

Astfel, Marseille ramane cu 5 puncte pierdute in ultimele 6 etape, ceea ce ii permite sa viseze la un loc de cupa europeana. De cealalta parte, Lorient se afla la a doua infrangere consecutiva, dupa ce in precedentele 5 etape obtinea doua victorii si trei remize. Etapa trecuta Lorient era invinsa cu 1-4 in deplasare de Lens.

Partida se indrepta spre un 0-0 linistit, cu un sfert de ora inainte de final acesta fiind scorul. Apoi s-a declansat nebunia. Oaspetii deschideau scorul in minutul 78, prin Bouanga. Mbappe egala la urmatoarea faza, acelasi Mbappe transformand un penalty cu 3 minute inainte de final. Hamouma stabilea egalitatea in primul minut de prelungire. Icardi dadea lovitura… de cap in ultimele secunde ale meciului, in urma unei lovituri libere. De punctat ca inaintea acestei faze PSG avea o bara, faza la care portarul oaspetilor s-a accidentat vizibil. Acesta a ales insa sa continue meciul, iar asta a costat-o pe St.Etienne. Fiecare dintre cele doua formatii a expediat 5 suturi pe poarta in acest meci.

Rezumat Ligue 1 etapa 33 – Alte rezultate

Angers – Rennes: 0-3

0-1: Doku (45+1); 0-2: Terrier (63); 0-3: Guirassy (90+1)

Reims – Metz: 0-0

Nimes – Strasbourg: 1-1

Cartonas rosu Guillbert (Strasbourg, 47); 1-0: Ripart (penalty, 55); 1-1: Lienard (penalty, 82)

Clasament dupa etapa 33

Daca sezoanele trecute ne obisnuisem sa vedem un clasament strans pe la jumatatea lui, iata ca acum avem parte de o lupta foarte stransa la varf. Diferenta dintre primul si al patrulea loc este de doar 3 puncte. Lider este Lille, care are 70 puncte. Urmeaza PSG (69 puncte), Monaco (68 puncte) si Lyon (67 puncte). Intre pozitia a patra si a cincea, in schimb, diferenta este de 14 puncte. Locul 5 este ocupat de Lens, urmata la un punct de Marseille si la inca un punct de Rennes. Cel mai bun atac il are PSG, cu 74 goluri marcate. Cea mai buna aparare ii apartine liderului Lille, care a primit 20 goluri.

In “zona rosie” se afla Nantes si Dijon. “Lanterna rosie” are 10 puncte mai putin decat Nantes. Pe locul de baraj o gasim momentan pe Nimes, aflata la 3 puncte in fata lui Nantes. Locul 17 este ocupat de Lorient, la 1 punct in fata lui Nimes. Deasupra o gasim pe Bordeaux, diferenta dintre ea si Lorient fiind de 4 puncte. Dijon are cea mai slaba ofensiva, marcand 22 goluri. Cea mai proasta defensiva o gasim la Lorient, cu 61 goluri primite.

Cu golurile din aceasta runda, Mbappe a ajuns la 23 reusite, mentinandu-se pe primul loc in clasamentul golgheterilor. Il urmeaza Depay (Lyon) si Ben Yedder (Monaco), care au 18, respectiv 17 goluri.