Ligue 1 etapa 32: Etapa fara emotii pentru echipele din fruntea clasamentului

A fost o etapa cum rareori ne este dat sa vedem, mai ales intr-un campionat de top. Primele 5 clasate au castigat, urmatoarele 3 reusind si ele sa nu piarda. Pretendentele la titlu nu au avut nicio emotie, castigand la o diferenta de cel putin doua goluri. Intr-un amplu rezumat Ligue 1 etapa 32 veti descoperi in ce partida s-a inscris cel mai mult. De asemenea, veti afla si care a fost duelul care s-a incheiat fara gol.

Rezumat Ligue 1 etapa 32 – Echipe favorite care au castigat

Metz – Lille: 0-2

Este a doua victorie la rand pentru Lille, ambele inregistrandu-se in deplasare. Runda trecuta Lille o invingea pe PSG cu scorul de 1-0. In schimb, Metz sufera a treia infrangere la rand in Ligue 1, celelalte adversare ce o invingeau fiind Monaco si Rennes.

Monaco – Dijon: 3-0

Monegascii se afla la a treia victorie la rand in Ligue 1, interval in care au inscris 11 goluri, reusind sa nu primeasca niciunul. Celelalte adversare erau Metz si St.Etienne. In schimb, Dijon nu a obtinut nici macar un punct in precedentele 12 etape.

Lyon – Angers: 3-0

Gazdele deschideau scorul in minutul 21, prin Depay. La pauza diferenta era de doua goluri, Pauleta trecandu-si si el numele pe tabela marcatorilor. Scorul final era stabilit in minutul 83, cand Depay reusea “dubla”.

A fost abia prima victorie pentru Lyon din precedentele 4 etape. Infrangerea o suferea pe teren propriu cu PSG, remizele inregistrandu-le in deplasare cu Reims si Lens. De cealalta parte, Angers obtinea doua puncte in precedentele 4 etape, marcand doar un gol.

Rezumat Ligue 1 etapa 32 – Meciuri spectaculoase

Montpellier – Marseille: 3-3

A fost cel mai spectaculos duel al etapei, cu 6 goluri si 15 suturi pe poarta. Sapte erau expediate de gazde si opt de oaspeti. Montpellier deschidea scorul inca din primele secunde ale meciului, autorul golului fiind Delort. Avantajul pierea in minutul 43, cand Milik egala pentru oaspeti. In prelungirile primei reprize Pape Gueye o aducea pe Marseille in avantaj.

Laborde egala imediat dupa pauza, in minutul 47. Caleta-Car era eliminat de la Marseille in minutul 62, insa asta nu i-a impiedicat pe oaspeti sa mai inscrie. Golul de 2-3 era inscris de Perrin, in minutul 71. De punctat ca Perrin intra pe teren cu 7 minute mai devreme. Golul egalizator era adus de Laborde, in al doilea minut de prelungire.

Este a zecea partida la rand din Ligue 1 fara infrangere pentru Montpellier, interval in care a strans 5 victorii si 5 remize. De partea cealalta, Marseille ramane cu o infrangere in precedentele 5 etape.

Lens – Lorient: 4-1

Fiecare dintre cele doua echipe expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida. Kakuta deschidea scorul pentru gazde din penalty in minutul 16, egalarea aducand-o Moffi, in minutul 29. Zece minute mai tarziu Corentin Jean stabilea scorul pauzei. La zece minute de la inceputul reprizei secunde Kalimuendo majora diferenta pentru gazde. Scorul final era stabilit de Banza, care transforma un penalty in minutul 88.

Lens este neinvinsa in ultimele 11 etape, interval in care obtinea 5 victorii si 6 remize. De partea cealalta, Lorient a suferit prima infrangere din precedentele 4 runde, in acest meci marcandu-se la fel de mult ca in cele 3 etape adunate.

Monegascii au dominat partida de la un capat la altul, avand 10 suturi pe poarta, fata de unul singur al adversarei. Cu toate acestea, gazdele deschideau scorul abia in minutul 49. Ben Yedder a executat un penalty in portar, mingea ricosand la Jovetic, care nu ierta. Diferenta era dublata in minutul 63 de catre Ben Yedder. Scorul final era stabilit de acelasi Ben Yedder, in minutul 89, care, de aceasta data, transforma un penalty.

A fost o partida destul de dificila pentru lider. Metz a expediat nu mai putin de 7 suturi pe poarta, fata de cele 6 ale lui Lille. Mai mult, gazdele puteau deschide scorul in minutul 17, insa Leya a ratat un penalty. Yilmaz deschidea scorul la finalul primei ore de joc. Diferenta era dublata tot de un turc, Zeki Celik marcand in penultimul minut de joc.

Rezumat Ligue 1 etapa 32 – Alte rezultate

Strasbourg – PSG: 1-4

0-1: Mbappe (16); 0-2: Sarabia (27); 0-3: M.Kean (45); 1-3: Sahi (63, intrat in min. 62)

Rennes – Nantes: 1-0

1-0: Terrier (52)

St.Etienne – Bordeaux: 4-1

0-1: Hwang (penalty, 9); 1-1: Khazri (penalty, 19), 2-1: Khazri (23); 3-1: Khazri (penalty, 71); 4-1: Youssouf (81)

Nice – Reims: 0-0

Brest – Nimes: 1-1

0-1: M.Kone (11); 1-1: Chardonnet (26); Gol anulat VAR Nimes (49)

Clasament dupa etapa 32

Lille continua sa conduca in clasament, aflandu-se la 3 puncte in fata pozitiei secunde, ocupata de PSG. Podiumul este completat de Monaco, situata la 1 punct in spatele lui PSG, dar si la 1 punct in fata lui Lyon. Pozitia a cincea este ocupata de Lens, aflata la 12 puncte in spatele lyonezilor. Cel mai bun atac le apartine celor de la PSG, care au marcat 71 goluri. Cea mai buna aparare o are Lille, care a primit 19 goluri.

In subsolul clasamentul, Dijon probabil va retrograda din punct de vedere matematic etapa viitoare. “Lanterna rosie” este la 13 puncte in spatele lui Nantes, urmatoarea clasata. Pe locul de baraj o gasim pe Nimes, aflata la doua puncte in fata celor de la Nantes si la doua puncte in spatele lui Lorient. Pe urmatoarele 3 pozitii se afla 3 echipe, fiecare la 4 puncte de Lorient. Vorbim de Strasbourg, Bordeaux si Brest. Cel mai slab atac ii apartine “lanternei rosii” Dijon, care a marcat 20 goluri. Cea mai proasta aparare o gasim la Nimes, care a primit 59 goluri.

Mbappe (PSG) poate sa stea linistit, tanarul de 22 ani avand 21 goluri, 4 mai multe decat ocupantul pozitiei secunde. Acesta este Ben Yedder, podiumul fiind completat de Depay (Lyon), ce are 16 reusite. Pe urmatoarele doua locuri se afla Volland (Monaco) si Boulaye Dia (Reims), cu 14 goluri.

Program etapa 33

Intre 16 si 18 aprilie va avea loc urmatoarea etapa. Aceasta va debuta cu meciul dintre Lille si Montpellier. PSG o va infrunta pe teren propriu pe St.Etienne, in vreme ce Lyon si Monaco vor juca in deplasare. Lyon o va intalni pe Nantes, iar Monaco pe Bordeaux.