Rezumat Ligue 1 etapa 31

Ligue 1 etapa 31: Lille se impune pe Parc des Princes pentru a prelua sefia campionatului

Se pare ca pauza internationala a venit la fix pentru Lille, care s-a pus pe picioare. Daca inainte de pauza se facea de ras pe teren propriu cu penultima clasata, in weekend a invins-o in deplasare pe PSG. Monaco a castigat si ea in aceasta runda; in schimb, Lyon s-a poticnit. Ce alte rezultate s-au mai inregistrat in weekend veti putea descoperi accesand acest rezumat Ligue 1 etapa 31. Tot aici veti afla care este echipa din subsolul clasamentului neinvinsa de 5 etape.

Rezumat Ligue 1 etapa 31 – Echipe favorite care au invins

Monaco – Metz: 4-0

In prima repriza Metz a rezistat eroic, insa in a doua a cedat. Deschiderea de scor se petrecea la 5 minute dupa pauza, cand Fabregas inscria din penalty. Doar doua minute mai tarziu Volland majora diferenta, pentru ca Ben Yedder sa duca scorul la 3-0 in minutul 77. Acelasi Ben Yedder stabilea scorul final in penultimul minut, de la “punctul cu var”.

Pentru monegasci a fost a patra victorie din ultimele 6 etape, in 5 din cele 6 meciuri reusind sa nu primeasca gol. De partea cealalta, Metz se afla la a treia infrangere din precedentele 4 partide din Ligue 1. Celelalte adversare care o invingeau se numeau Rennes si Angers.

Marseille – Dijon: 2-0

Deschiderea de scor se producea in minutul de prelungire al primei reprize, cand Balerdi inscria pentru ca gazdele sa intre in avantaj la pauza. Diferenta era dublata de Alvaro, in minutul 79. A fost a treia victorie pentru Marseille din ultimele 4 runde, toate cele 3 venind pe teren propriu. In schimb, Dijon pare ca s-a resemnat cu retrogradarea inca de la inceputul returului, aceasta fiind infrangerea cu numarul 11 la rand.

Rezumat Ligue 1 etapa 31 – Surprize

PSG – Lille: 0-1

Desi vorbim de primele doua clasate, nu avem cum sa nu consideram acest rezultat o surpriza, la fel ca si casele de pariuri, de altfel. Asta mai ales dupa ce Lille era invinsa runda trecuta pe teren propriu de penultima clasata la acel moment. Singurul gol al partidei venea in minutul 20, autorul sau fiind Jonathan David. In minutul 90 Neymar si Djalo au fost eliminati, dupa ce Neymar l-a imbrancit pe Djalo pentru a repune mai repede mingea. Ambii aveau deja catonas galben, insa cu siguranta au fost si cateva injuraturi acolo, fiindca altfel decizia arbitrului e inexplicabila.

Este abia a doua victorie a lui Lille din ultimele 5 etape de Ligue 1. Adversarele in fata carora pierdea puncte se numeau Nimes, Monaco si Strasbourg. De cealalta parte, pentru PSG este a doua infrangere din ultimele trei partide. Cealalta o inregistra tot pe teren propriu, impotriva lui Nantes.

Lens – Lyon: 1-1

Gazdele puteau deschide scorul in minutul 34, golul marcat de Doucoure fiind insa anulat dupa consultarea VAR, pe motiv de hent. Scorul era deschis, pana la urma, tot de gazde, Clauss marcand in minutul 65. Paqueta aducea egalarea pentru lyonezi in minutul 81. Lyonezii terminau partida in inferioritate numerica, Slimani fiind eliminat in ultimul minut.

O singura victorie obtinea Lyon in precedentele 5 runde si aceea doar cu 1-0 pe teren propriu in fata lui Rennes. De partea cealalta, ultima infrangere a lui Lens in campionat venea pe 23 ianuarie.

Rezumat Ligue 1 etapa 31 – Meciuri spectaculoase

Nantes – Nice: 1-2

A fost cel mai spectaculos duel al etapei, cu 14 suturi pe poarta. Sase erau expediate de gazde, iar opt de oaspeti. Toate cele trei goluri erau inscrise in prima repriza. Pentru Nice deschidea scorul Dolberg, in minutul 11 din penalty. Diferenta era majorata in minutul 29 de acelasi Dolberg. Trei minute mai tarziu Abdoulaye Toure reducea din handicap, stabilind scorul final.

O victorie obtinea Nantes in precedentele 6 partide din campionat. Se intampla, culmea, in deplasare impotriva lui PSG. De cealalta parte, Nice se afla intr-o forma foarte buna, obtinand 4 victorii si o remiza in precedentele 5 partide de Ligue 1. Remiza o inregistra in deplasare cu Lorient.

Reims – Rennes: 2-2

In aceasta partida se expediau 12 suturi pe poarta, Rennes expediind de doua ori mai multe ca adversara. In prima repriza doar Rennes avea 4 suturi pe poarta. Cu toate acestea, nu se marca. Mai mult, deschiderea de scor le apartinea celor de la Reims, care marcau la finalul primei ore de joc prin Boulaye Dia. Guirassy egala din penalty cu un sfert de ora inainte de final. Ghislain Konan aducea din nou echipa gazda in avantaj in minutul 81, pentru ca Rennes sa egaleze din nou, prin acelasi Guirassy, doua minute mai tarziu.

Reims se afla la a saptea partida fara infrangere in Ligue 1, interval in care a obtinut doua victorii si 5 remize. De cealalta parte, Rennes inregistreaza al saptelea punct in ultimele 3 runde. Asta dupa ce in precedentele 5 etape nu obtinuse niciun punct.

Bordeaux – Strasbourg: 2-3

A fost un meci echilibrat, in care gazdele expediau 6 suturi pe poarta, iar oaspetii 5. Atentie, 9 cele 11 suturi pe poarta erau expediate in prima repriza, tot atunci inscriindu-se si toate cele 5 goluri. Lamine Kone deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 6, Diallo dubland diferenta in minutul 21. Ajorque transforma un penalty la finele primei jumatati de ora, pentru ca oaspetii sa aiba un confortabil 3-0. Baysse reducea din diferenta in minutul 36, pentru ca Hwang sa stabileasca scorul final in prelungirile primei reprize.

Doua victorii, doua remize si doua infrangeri este bilantul lui Strasbourg in ultimele 6 runde de campionat. In schimb, Bordeaux a obtinut doar 4 puncte din precedentele 10 etape, neavand inca emotii prea mari in ceea ce priveste retrogradarea.

Rezumat Ligue 1 etapa 31 – Alte rezultate

Angers – Montpellier: 1-1

0-1: Mavididi (47); 1-1: Bahoken (72)

Lorient – Brest: 1-0

1-0: Abergel (45); Cartonas rosu Belkebla (90+3)

Nimes – St.Etienne: 0-2

0-1: Khazri (23); 0-2: Bouanga (66); Gol anulat VAR St.Etienne (69); Penalty ratat Ripart (Nimes, 87)

Clasament dupa etapa 31

Cu 7 etape inainte de final, Lille se afla in fruntea campionatului, la 3 puncte in fata lui PSG. Podiumul este inchis de Monaco, aflata la 1 punct in spatele parizienilor si la 1 punct in fata lui Lyon. Lens si Marseille se bat pentru pozitia a cincea, deocamdata diferenta fiind de 1 punct in favoarea lui Lens. PSG are cea mai buna ofensiva, cu 67 goluri marcate, cea mai solida defensiva apartinandu-i liderului Lille, care a primit 19 goluri.

In subsolul clasamentului, Dijon este deja retrogradata, chiar daca nu inca matematic. “Lanterna rosie” are 15 puncte, cu 13 mai putine decat Nantes, urmatoarea clasata. Pe 18 se afla Nimes, cu 29 puncte. In fata ei o avem pe Lorient, cu 32 puncte si cu un parcurs impresionant. In ultimele 5 etape, Lorient are doua victorii si 3 remize. Locul 16 este ocupat de Brest, cu 35 puncte. Cea mai slaba ofensiva o are Dijon, cu 20 goluri, cea mai proasta defensiva revenindu-le celor de la Nimes, cu 58 goluri primite.

Mbappe (PSG) continua sa conduca detasat in clasamentul golgheterilor, cu 20 reusite. Il urmeaza Ben Yedder (Monaco), cu 15 reusite. Cei doi francezi sunt urmati de Depay (Lyon), Volland (Monaco) si Boulaye Dia (Reims), fiecare cu 14 goluri.

Program etapa 32

Pe 9 aprilie va avea loc meciul de deschidere al etapei cu numarul 32, cand Metz va primi vizita liderului Lille. PSG o va intalni in deplasare pe Strasbourg, iar Lyon si Monaco vor juca pe teren propriu. Lyonezii o vor intalni pe Angers, iar monegascii pe Dijon.