Rezumat Ligue 1 etapa 24

Ligue 1 etapa 31: PSG ia avans in etapa spectacolului!

Ligue 1 etapa 31: Favorite care s-au impus

Lille – Montpellier (2-1): Oaspetii aveu sa deschida scorul in minutul 24 prin Sylla si avea sa intre la pauza cu acest avantaj. In a doua repriza, Lille a produs o remontada, egaland prin David in minutul 70 si trecand prin Cabella in minutul 72.

Clermont – Angers (2-1): Anger marca prina in minutul 28 prin Hunou. Pana la pauza Clermont intorcea resultatul prin reusitele lui Kyei si Muhammes Cham din minutele din 33 si 39, ambele din penalty. Meciul  a fsot unul foarte dur, acordandu-se doua cartonase rosii, ambele pentru Clermont in minutele 45+1 si 90+5 prin Neto Borges respectiv Seidu.

Monaco – Lorient (3-1): Monaco deschidea scorul in minutul 14 prin Diatta. La pauza, Monaco intra cu avantaj marit, marcand pentru 2-0 prin Golovin in minutul 27. In repriza secunda, mai precis minutul 55, Volland ducand scorul la 3-0. Lorient avea sa inchida scorul in minutul 86 prin Kone dupa tranformarea unui penalty.

Marseille – Troyes (3-1): In minutul 2, Vitinha ducea scorul la 1-0. Under majora avantajul gazdelor in minutul 40. Vitinha isio consacra dubla in minutul 64 ducand astfel scorul la 3-0. Troyes avea sa marcheze in prelungirile meciului, minutul 90+1 prin Balde stabilind scorul final 3-1.

Ligue 1 etapa 31: Meciuri spectaculoase

Rennes – Reims (3-0): Gazdele au inceput meciul in forta, in minutul 9 deschizand scorul prin Doku. Acelasi Doku marca pentru 2-0 in mintutul 19. Scorul final era stabilit de catre Theate in minutul 68.

Toulouse – Lyon (1-2): Lyon deschidea scorul in minutul 34 prin Lacazette. La pauza avea sa fie remiza dupa reusita lui Aboukhlal din minutul 37. Lyon reusea sa plece cu cele 3 puncte dupa autogolul lui Costa din minutul 88.

Auxerre – Nantes (2-1): Auxerre incepea foarte bine meciul, in minutul 5 marcand prin Jubal din penalty. Scorul la pauza avea sa fie 2-0, dupa golul lui Da Costa din minutul 43. Ultimul gol al meciului era marcat de catre Mostafa Mohamed in minutul 55.

Strasbourg – AC Ajaccio (3-1): Strasbourg intra in avantaj la pauza dupa reuista lui Gameiro din minutul 26 din penalty. A doua parte a reprizei secunde a fost una tensionata, in mintul 71 Diarra ducea scorul la 2-0. Berreto ducea scorul la 2-1 in minutul 76. Suzuki inchidea meciul in minutul 89 cu reusita de 3-1.

PSG – Lens (3-1): Lens incepea foarte slab meciul, ramand in inferioritate numerica in minutul 19 dupa incasarea cartonasului rosu pentru Abdul Samed. PSG avea sa marcheze de 3 ori pana la pauza, in minutul 31 Mbappe deschidea scorul, Vitinha majora avantajul in minutul 37, iar Messi ducea scorul la 3-0 in minutul 40. Frankowski marca golul de onoare pentru Lens in minutul 60 din penalty.

Ligue 1 etapa 31: Alte rezultate

Brest – Nice (1-0): ’12 Le Douaron

Clasament dupa etapa 31: Primele cinci