Rezumat Ligue 1 etapa 30

Ligue 1 etapa 30: Schimbare de lider, dupa ce Lille pierde acasa cu penultima clasata

O singura surpriza s-a petrecut in aceasta etapa de Ligue 1, venita de la liderul Lille. Acesta a pierdut pe teren propriu in fata unei echipe aflate in “zona rosie”. Cel mai spectaculos duel a fost derbyul care a incheiat runda: cel dintre Lyon si PSG. Care sunt schimbarile de la varful si de la coada clasamentului veti putea observa in acest rezumat Ligue 1 etapa 30. Tot aici veti descoperi si derbyul care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Ligue 1 etapa 30 – Surprize

Lille – Nimes: 1-2

Ceea ce se anunta o victorie lejera pentru Lille s-a incheiat cu o mare surpriza. Toate cele trei goluri erau marcate in prima repriza. Deschiderea de scor le apartinea oaspetilor, Moussa Kone marcand in minutul 12. Egalarea venea 8 minute mai tarziu, de la Xeka. Lovitura de gratie o dadea Ripart in ultimul minut al primei reprize, care o readucea pe Nimes in avantaj.

A fost al doilea pas gresit consecutiv comis de Lille, dupa ce runda trecuta obtinea in deplasare o remiza alba cu Monaco. Intre cele doua partide de campionat, Lille a fost eliminata de PSG in Coupe de France, parizienii impunandu-se cu 3-0. De partea cealalta, Nimes suferea doar o infrangere in precedentele 7 runde. Atentie, vorbim de echipa care inaintea meciului cu Lille se afla pe penultimul loc.

Rezumat Ligue 1 etapa 30 – Meciuri spectaculoase

Lyon – PSG: 2-4

Derby-ul rundei ne pregatea nu mai putin de 6 goluri si 16 suturi pe poarta. Noua au fost expediate de oaspeti si sapte de gazde. Parizienii luau un avans confortabil inca de la pauza. Mbappe deschidea scorul la finalului primului sfert de ora, Danilo dubland diferenta in minutul 32. Primele doua goluri din repriza secunda erau marcate tot de parizieni. Di Maria puncta la doua minute dupa pauza, Mbappe facand ca tabela sa arate scorul de 0-4 inca din minutul 52. Apoi PSG a luat piciorul de pe acceleratie, permitandu-le lyonezilor sa marcheze de doua ori. Primul gol era inscris in minutul 62 de Slimani, iar al doilea in minutul 81 de Cornet.

A fost a treia victorie din ultimele 4 etape de Ligue 1 pentru parizieni. Infrangerea din acest interval o sufereau runda trecuta, pe teren propriu cu Nantes, scor 1-2. De cealalta parte, Lyon se afla la al treilea pas gresit din precedentele 5 partide de Ligue 1. Ceilalti doi se inregistrau in remizele din deplasare cu Marseille si Reims.

Montpellier – Bordeaux: 3-1

Nu mai putin de noua suturi pe poarta expedia Montpellier in aceasta partida, fata de trei ale adversarei. Cea care deschidea scorul era formatia oaspete, autorul golului fiind Hwang, care marca in minutul 28. Sambia egala pentru gazde in minutul 35, stabilind scorul pauzei. Laborde aducea formatia gazda in avantaj in minutul 58. Scorul final era stabilit in minutul 69 de catre Mavididi.

Ultimul meci pierdut de Montpellier se inregistra pe 30 ianuarie. De atunci, echipa antrenata de Michel Der Zakarian obtinea in campionat patru victorii si tot atatea remize. In schimb, Bordeaux se afla la a saptea infrangere din ultimele 9 partide de campionat. Singura victorie din acest interval o inregistra runda trecuta, in deplasare cu Dijon, scor 3-1.

Rezumat Ligue 1 etapa 30 – Alte rezultate

St.Etienne – Monaco: 0-4

Penalty ratat Jovetic (Monaco, 12); 0-1: Jovetic (13, alta faza); 0-2: Tchouameni (55); 0-3: Sofiane Diop (64); 0-4: Diatta (76)

Metz – Rennes: 1-3

0-1: Doku (18); 0-2: Terrier (penalty, 38); Cartonas rosu Doku (Rennes, 51); 0-3: Guirassy (88); 1-3: Yade (90)

Nice – Marseille: 3-0

1-0: K.Thuram (34); 2-0: Gouiri (74); Gol anulat VAR Marseille (86); 3-0: Claude Maurice (90+1)

Strasbourg – Lens: 1-2

0-1: Haidara (5); 1-1: Bellegarde (20); 1-2: S.Fofana (40)

Nantes – Lorient: 1-1

1-0: Randal Kolo (2); 1-1: Lauriente (87)

Dijon – Reims: 0-1

0-1: Boulaye Dia (50)

Brest – Angers: 0-0

Clasament dupa etapa 30

PSG si Lille se afla in fruntea clasamentului, la egalitate de puncte. Podiumul este completat de Lyon, aflata la 3 puncte in spatele celor doua si la 1 punct in fata lui Monaco, ocupanta pozitiei a patra. Top 5 este incheiat de Lens, situata la 11 puncte in spatele monegascilor. Pe pozitia a sasea o intalnim pe Marseille, aflata la 3 puncte in spatele celor de la Lens. Cel mai bun atac ii apartine liderului PSG, care a marcat 67 goluri. Cea mai solida defensiva o are Lille, cu 19 goluri primite.

“Lanterna rosie” este Dijon, pe care doar o minune o mai poate salva de la retrogradare. La 13 puncte in fata lui Dijon o gasim pe Nantes. Succesul din aceasta runda a ajutat-o pe Nimes sa urce pe locul 18, la 1 punct in fata lui Nantes si la egalitate de puncte cu Lorient, ocupanta locului 17. Deasupra le gasim pe Strasbourg si St. Etienne, aflate la 4 puncte in fata celor de la Nimes si Lorient. Cea mai slaba ofensiva o are Dijon, cu 20 goluri marcate. Apararea cea mai proasta o intalnim la Nimes, care a primit 56 goluri.

Mbappe (PSG) conduce detasat in clasamentul golgheterilor, cu 20 goluri. La 6 lungimi de francez se afla Depay (Lyon). Urmeaza 3 jucatori cu 13 reusite fiecare. Este vorba de echipierii lui Monaco Volland si Ben Yedder, respectiv de Boulaye Dia (Reims).

Program etapa 31

In weekendul 3-4 aprilie se va desfasura runda cu numarul 31. In meciul de deschidere Monaco o va intalni pe Metz. Lyon va juca in deplasare cu Lens, derbyul rundei avand loc intre PSG si Lille.