Biletul zilei - 11.02.2023

Ligue 1 etapa 30: PSG revine in forma in etapa surprizelor!

Ligue 1 etapa 30: Surprize

Angers – Lille (1-0): Fosta campiona pierde in detrimentul ultimei clasate dupa reusita lui Sabanovic din finalul meciului, mai exact minutul 84. Meciul a fost controlat in mare parte de catre oaspeti care au avut 15 ocazii de gol, o posesie de 67% si un xG (goluri asteptate) de 1.45 fata de 0.87 al gazdelor.

Reims – Brest (1-1): Oaspetii intra in avantaj la cabine dupa reusita lui Lees-Melou din minutul 6. Reims reusea sa egaleze in prelungirile meciului dupa penalty-ul transformat de catre golgheterul Balogun in minutul 90+1.

Lorient – Marseille (0-0): O remiza alba intre cele doua, un meci foarte strans, echilibrat cu ocazii de ambele porti insa cu avantaj pentru oaspeti. Oapsti care au dominat la capitolul ocaziilor, 13 fata de cele 9 ale gazdelor, la capitolul posesiei, 60% si dar si la cel al interventiilor portarilor, 5 pentru Marseille si 2 pentru Lorient.

Montpellier – Tulouse (1-2): Toulouse deschidea scorul in minutul 31 prin Dallinga, avantaj cu care acestia intrau la cabine. Toulouse avea sa duca avantajul la 0-2 dupa reusita lui Chaibi din minutul 85. Montpellier reusea sa reduca din diferenta in minutul 88 prin Wahi, insa fara sperante de a salva un punct.

Ligue 1 etapa 30: Favorite care s-au impus

Lens – Strasbourg (2-1): Lens deschidea scorul si intra in avantaj la cabine cu aceasta reusita a lui Frankowski din minutul 11. Lens avea sa isi majoreze avantajul prin Medina in minutul 65. Gameiro readuce sperantele oapsteilor in minutul 84, insa fara concretizare, mai ales dupa eliminarea lui Diallo dupa incasarea a doua cartonase galbene intr-un interval de un minut.

Nice – PSG (0-2): Leo Messi a readus zambetul pe buzele campioanei, marcand in minutul 26 pentru 0-1 si pasand pentru golul lui Sergio Ramos din minutul 76. Astfel PSG isi mentine avansul fata de contracandidatele la titlu.

Ligue 1 etapa 30: Meciuri spectaculoase

Lyon – Rennes (3-1): Oaspetii intra in avantaj la cabine dupa reusita fostului jucator al lui Lyon, Gouiri din minutul 11. Repriza a doua aduce descatusarea pentru gazde, reusnd egalarea prin Tolisso in minutul 60. Lyon trecea in avantaj dupa golul lui Lacazette din minutul 68. Gazdele aveau sa mai puncteze odata pana la final, prin Barcola in minutul 79.

Nantes – Monaco (2-2): Cele doua au fost impartite, prima repriza apartinand gazdelor care au intrat in avantaj la cabine cu scorul de 0-2 dupa reusitele lui Diassi si Matazo din minutele 21 si respectiv 30. Cea de a doua a apartinut gazdelor, care au jucat un fotbal foarte bun, marcand prin Mostafa Mohamed si Blas in minutele 65 si 78. Nantes a avut sansa victoriei, marcand pentru 3-2, insa golul lui Mostafa Mohamed, al doilea al sau, a fost anulat pentru ofsaid.

Ajaccio – Auxerre (0-3): Auxerre a reusit sa plece cu cele 3 puncte dupa o prima repriza de vis, in care au marcat de 3 ori. Acestia au deschis scorul prin Toure in minutul 3, urmand ca in minutul 6 scorul sa devina 0-2 dupa reusita lui Da Costa. Scorul final era stabilit de autogolul lui Alphonse din minutul 45+1.

Ligue 1 etapa 30: Alte rezultate

Troyes – Clermont (0-2): ’27 Muhammed Cham (0-1), ’30 Gastien (0-2)

Clasament dupa etapa 30: Primele cinci