Rezumat Ligue 1 etapa 22

Ligue 1 etapa 29: Brest rateaza sansa de a se apropria temporar de lider!

In aceasta etapa, echipele angrenate in competitiile europene cat si adverasarele lor din acest duel am primit o amanare din partea federatiei franceze pentru a putea pregati mai bine meciul retur al tururilor eliminatorii.

Ligue 1 etapa 29: Surprize

Rennes – Toulouse (1-2):  Toate cele 3 reusite ale acestui meci au venit in prima repriza. Cei ce aveau sa deschida gazdele erau gazdele, prin Doue in minutul 20. Toulouse egala rapid, revenea in meci inca din minutul 22 dupa ce Casseres puncta. Oaspetii reuseau sa dea lovitura in meciul 32 cand Diarra aducea victoria.

Metz – Lens (2-1): Lens, una dintre cele mai bune echipe ale Frantei in ultimele doua sezoane, avea sa deschida scorul in minutul 13 din penalty ptin Sotoca. Metz, echipa antrenata de Boloni egala in minutul 34 prin Mikautadze. Metz dadea lovitura in prelungirile primei reprize, prin acelasi Mikautadze in minutul 45+2.

Ligue 1 etapa 29: Meciuri spectaculoase

Strasbourg – Reims (3-1): Prima repriza avea sa se incheie la egalitate, cu scorul de 1-1, scorul fiind deschis de catre Reims prin Nakamura in minutul 7, iar gazdele egalau in minutul 44 din penalty prin veteranul Gameiro. In cea de a doua repriza, gazdele aveau sa se dezlantuie, mai intai Strasbourg trecea in avantaj in minutul 50 dupa reusita lui Sylla. Scorul final al meciului era stabilit de catre Dion in minutul 90+2.

Nu uitati daca doriti sa pariati pe Ligue 1, puteti arunca un ochi pe lista cu bonus fara depunere prezenta pe site-ul nostru.

Lyon – Brest (4-3): Prima repriza aducea doar un gol pe tabela, cel din minutul 13 prin mijlocajul Tolisso. A doua repriza avea sa aduca spectacolul, mai inati oaspetii egalau in minutul 60 prin Mounie. Mai apoi Brest trecea in avantaj in minutul 64 dupa reusita lui Del Castillor  si ajungea la 1-3 dupa ce acelasi jucator puncta din nou. Lyon reducea din diferenta in minutul 70, golgheterul Lacazette marcand. Gazdele egalau in cele din urma in minutul 79, fundasul argentinian Tagliafico punctand in minutul 79 din pasa lui Cherki. Meciu se aprindea in minutul 86, cand Tagliafico si Lees-Melou erau eliminati pentru cumul de cartonase in urma unui conflict. Fosta campioana dadea lovitura in minutul 90+15 dupa ce Maitland-Niles marca din penalty.

Ligue 1 etapa 29: Alte rezultate

Le Havre – Nantes (0-1): ’90+2 Bamba

Clermont – Montpellier  (1-1): ’45+4 Muhammed Cham (1-0, penalty), ’56 Coulibaly (1-1)

Clasament dupa etapa 29: Primele sase