Rezumat Ligue 1 etapa 28

Ligue 1 etapa 28: In cursa pentru titlu raman 3 echipe, dupa ce Monaco a fost invinsa

Mai sunt 10 etape pana la incheierea Ligue 1, iar numarul echipelor care se bat la titlu pare sa fi scazut la 3. Asta, dupa ce Monaco a fost invinsa in aceasta runda de catre o formatie aflata in subsolul clasamentului. Lille era si ea sa se incurce, insa a profitat de relaxarea din final de meci a adversarei. Care au fost rezultatele celorlalte formatii din top 5 veti afla dintr-un amplu rezumat Ligue 1 etapa 28. Tot aici veti descoperi si ce derby va avea loc etapa viitoare.

Rezumat Ligue 1 etapa 28 – Echipe favorite care au invins

Bordeaux – PSG: 0-1

Parizienii au mai trecut de un hop, partida cu Bordeaux anuntandu-se destul de dificila. Doar trei suturi pe poarta a avut PSG. Singurul gol al partidei venea dupa 20 minute, autorul lui fiind Pablo Sarabia.

A fost a cincea victorie pentru parizieni in ultimele 6 partide de Ligue 1. Infrangerea din acest interval se producea pe teren propriu cu Monaco. In schimb,  Bordeaux a acumulat un singur punct in precedentele 7 runde. Doar 3 goluri marca in aceasta perioada.

Rezumat Ligue 1 etapa 28 – Surprize

Strasbourg – Monaco: 1-0

Monegascii au avut posesie de peste 60%, insa doar un singur sut pe poarta. Nici adversara nu a excelat la acest capitol, expediind doua suturi. Unul dintre ele era transformat in gol de catre Guilbert, in primul minut de prelungire al partidei.

Strasbourg a scapat de grijile retrogradarii, din ultimele 4 etape strangand 8 puncte. Sa punctam ca etapa trecuta Strasbourg obtinea o remiza alba in deplasare cu Lille. De partea cealalta, Monaco se afla la prima infrangere din acest an. In precedentele 12 etape obtinuse 10 victorii si doua remize.

Rezumat Ligue 1 etapa 28 – Meciuri spectaculoase

Nice – Nimes: 2-1

A fost o partida in care oaspetii expediau 7 suturi pe poarta, dintre care 6 in cea de-a doua repriza. Asta nu a ajutat-o insa sa obtina ceva, Nice transformand in gol jumatate din cele 4 suturi pe poarta. Deschiderea de scor venea in minutul 4, cand Gouiri marca pentru gazde. Egalarea venea in minutul 5 al celei de-a doua reprize, autorul golului fiind Landre. Nice inscria golul victoriei cu un sfert de ora inainte de final, autorul sau fiind Claude Maurice.

A fost a doua victorie la rand pentru Nice, dupa ce runda trecuta o invingea in deplasare pe Rennes cu acelasi scor. Inainte de asta, Nice suferea 3 infrangeri, doua dintre aversare fiind Marseille si PSG. De partea cealalta, Nimes sufera prima infrangere din precedentele 5 etape de campionat, obtinand 10 puncte in acest interval.

Rezumat Ligue 1 etapa 28 – Alte rezultate

Brest – Dijon: 3-1

1-0: Honorat (17); 2-0: Mounie (27); 2-1: Assale (29); 3-1: Cardona (40)

Lyon – Rennes: 1-0

1-0: Aouar (74)

Metz – Angers: 0-1

0-1: Fulgini (penalty, 44); Cartonas rosu Oukidja (90+1, Metz)

St.Etienne – Lens: 2-3

0-1: Sotoca (20); 0-2: Kalimuendo (24); 1-2: Moukoudi (40); 1-3: David Costa (90+2); 2-3: Bouanga (penalty, 90+4)

Lille – Marseille: 2-0

1-0: Jonathan Davis (90); 2-0: Jonathan Davis (90+1)

Nantes – Reims: 1-2

1-0: Moses Simon (14); 1-1: Ghislain Konan (39); 1-2: Abdlhamid (89)

Montpellier – Lorient: 1-1

0-1: Grbic (penalty, 9); 1-1: Mavididi (28); Gol anulat VAR Lorient (77)

Clasament dupa etapa 28

Victoria in-extremis a celor de la Lille le-a asigurat ramanerea pe primul loc. La doua puncte in spate o gasim pe PSG, la 3 puncte in spate pe Lyon, iar la 7 puncte in spate pe Monaco. Lens ocupa pozitia a cincea, la 11 puncte in spatele monegascilor. Urmeaza Metz, Montpellier, Marseille si Angers. Sa punctam ca doar primele doua clasate vor merge sezonul viitor direct in grupele Champions League, a treia jucand calificari. Cel mai bun atac le apartine celor de la PSG, cu 62 goluri marcate. Cea mai solida defensiva o gasim atat la PSG, cat si la Lille, cu 17 goluri primite.

In subsolul clasamentului le gasim pe Nimes, Nantes si Dijon, niciuna dintre ele nereusind sa obtina vreun punct in aceasta runda. “Lanterna rosie” Dijon putem spune ca este deja retrogradata, aflandu-se la 10 puncte in spatele locului de baraj, ocupat de Nimes. In schimb, Nantes este la doar un punct in spatele lui Nimes. Pe locul 17 o gasim pe Lorient, aflata la doua puncte in fata lui Nimes. Pe 16 se afla St.Etienne, la 5 puncte in fata lui Nimes. Cel mai slab atac il are “lanterna rosie” Dijon, cu doar 19 goluri marcate. Cea mai proasta aparare o gasim la Nimes, care a primit 54 goluri.

Mbappe (PSG) se afla pe primul loc in clasamentul golgheterilor, intre el si pozitia secunda fiind 4 lungimi. Aceasta este ocupata de Depay (Lyon), ultimul loc de pe podium fiind impartit de echipierii lui Monaco Volland si Ben Yedder, cu 13 reusite. Urmeaza Ekambi (Lyon) si Boulaye Dia (Reims), fiecare cu 12 goluri. Volland este singurul dintre cei 5 care nu a marcat niciun gol din penalty. Mbappe si Dia au inscris 5 goluri de la “punctul cu var”, iar Depay si Ben Yedder cate 7.

Program etapa 29

In acest weekend se va desfasura Coupe de France, astfel ca runda cu numarul 29 va avea loc in perioada 12-14 martie. Meciul de deschidere se va disputa intre Reims si Lyon. PSG o va intalni pe teren propriu pe Nantes in ultimul meci al etapei, in vreme ce derbyul rundei va avea loc intre Monaco si Lille.