Rezumat Ligue 1 etapa 17

Ligue 1 etapa 28: PSG face pasi gresiti in lupta la titlu!

Ligue 1 etapa 28: Suprize

PSG – Rennes (0-2): PSG ne-a obisnuit cu infrangerea in duelurile cu Rennes, pierzand atat turul cat si returl in acest campionat in favoarea acestora. Oaspetii deschideau scorul in finalul primei reprize, minutul 45 prin Toko Ekambi.  In stratul reprizei secunde, Rennes isi majora avanatjul, mai exact in minutul 48 prin golul lui Kalimuendo. PSG cu Messi si Mbappe pe teren nu a reusit sa revina in meci, peirzand astfel acest duel.

Lyon – Nantes (1-1): Oaspetii deschideau scorul foarte repede, in minutul 2 dupa autogolul lui Lukeba. Lyon avea ins se egaleze la jumatatea primei reprize, minutul 24 prin Lacazette stabilind astfel si scorul final.

Nice – Lorient (1-1): Lorient avea sa intre in avantaj la cabine dupa ce in minutul 30 Meite ducea scorul la 0-1. In minutul 77 Nice restabilea egalitatea prin golul lui Laborde anuntand un final de meci incins. Nu avea a se mai marca gol pana la final, insa avea a se acorda un cartonas rosu, in minutul 90+2, Igor Silva ii lasa se oaspeti in inferioritate numerica.

Ligue 1 etapa 28: Favorite care s-au impus

Lens – Angers (3-0): Lens isi continua forma excelenta din acest sezon. Lens deschidea scorul in minutul 26 prin golul marcat de Fofana. Dupa 4 minute, minutul 30, Lens avea sa isi majoreze avantajul prin golul lui Openda. In stratul rerpizei, Openda avea sa duca scorul la 3-0 consacrandu-si altfel o forma excelenta, marcand 5 goluri in ultimele 2 etape.

AC Ajaccio – Monaco (0-2): Monaco intra in avantaj la pauza dupa golul lui Ben Yedder din minutul 27. Meciul s-a usurat pentru oaspeti in minutul 53, Ajaccio ramand in inferioritate numerica dupa cartonasul rosu incasat de Bayala. Monaco avea sa inchida meciul in minutul 84 prin golul lui Diatta.

Toulouse – Lille (0-2): Un meci care parea a se indrepta spre o remiza alba, aducea un final foarte incins. In minutul 85 Lille descidea scorul prin Alexsandro, urmand ca scorul final sa fie stabilit de catre Bayo in minutul 90+10.

Montpellier – Clermont (2-1): Oaspetii intrau in avanta la cabine dupa reusit lui Khaoui din minutul 32. A doua repriza aduce remontada din partea oaspetilor, in minutul 61, Wahi restbailea egalitatea, urmand ca in mintulul 72 acelasi Wahi sa ii aduca pe Montepellier  in avantaj si stabilind scorul final 2-1.

Ligue 1 etapa 28: Meciuri spectaculoase

Troyes – Brest (2-2): Scorul avea sa fie deschis de catre Brest in minutul 30 prin  golul lui Lees-Melou. La cabine avea sa se intre cu avantaj pentru Troyes care intorcea scorul ptin golurile lui Ripart si Rony Lopes din minutele 34 si respectiv 38. Jumatatea reprizei secunde, minutul 74 avea sa restabilieasca egalitatea, Del Castillo duca scorul la 2-2 dupa transformarea unui penalty.

Reims – Marseille (1-2): Meciul avea sa se decida in prima repriza, toate golurile marcandu-se in primele 45 de minute. Reims deschidea scorul in minutul 13 prin golgheterul acestora, Balogun. Marseille avea sa egaleze in mintul 16 prin Sanchez. Chilianu; avea sa mai marcheze odata in minutul 29, duca astfel toate cele 3 puncte la Marsilia.

Ligue 1 etapa 28: Alte rezultate

Strasbourg – Auxerre (2-0): ‘5 Nyamsi, ’85 Diallo

Clasament dupa etapa 28: Primele cinci