Rezumat Ligue 1 etapa 27

Ligue 1 etapa 27: Lille da semne de oboseala, insa ramane lider solitar

Dintre primele 4 clasate, doar PSG si Monaco au obtinut victoria in aceasta runda. Atat Lyon, cat si liderul Lille inregistrau remize. Insa daca Lyon remiza in deplasare cu Marseille, Lille o facea pe teren propriu, in fata unei echipe din subsolul clasamentului. Intr-un cuprinzator rezumat Ligue 1 etapa 27 veti vedea ce alte suprize au mai avut loc in weekendul ce tocmai a trecut. De asemenea, veti descoperi si echipa care a scapat de “zona rosie”, cel putin deocamdata.

Rezumat Ligue 1 etapa 27 – Echipe favorite care au invins

Dijon – PSG: 0-4

PSG nu a avut nicio emotie in a trece de “lantena rosie”. Moise Kean deschidea scorul dupa doar 6 minute, diferenta fiind majorata in minutul 32, dupa un penalty tranformat de Mbappe. Acelasi Mbappe reusea “dubla” la 6 minute dupa pauza, tabela fiind inchisa de Danilo, cu 8 minute inainte de final.

Parizienii se afla la a patra victorie din precedentele 5 partide din campionat. Singura infrangere din acest interval venea runda trecuta, pe teren propriu cu Monaco. In schimb, pentru Dijon este a saptea infrangere la rand in Ligue 1.

Monaco – Brest: 2-0

Monegascii puteau deschide scorul la finalul primei jumatati de ora, cand Ben Yedder rata insa un penalty. Deschiderea de scor venea abia in minutul 76, Jovetic fiind autorul golului. Scorul final era stabilit in ultimul minut de catre Volland.

Monaco se afla intr-o forma foarte buna, obtinand 9 victorii si o remiza in ultimele 10 etape de Ligue 1. De cealalta parte, Brest este la a doua infrangere la rand, dupa ce runda trecuta Lyon castiga 3 puncte pe terenul acesteia, dupa un succes cu 3-2. Inaintea acestor doua runde Brest obtinea 5 puncte in 3 etape, printre punctele luate numarandu-se si unul cu Lille.

Rezumat Ligue 1 etapa 27 – Surprize

Rennes – Nice: 1-2

Prin aceasta victorie, oaspetii au depasit perioada neagra din ultimele 3 etape, cand nu obtineau niciun punct. De specificat ca doua din cele trei adversare se numeau PSG si Marseille, pe ambele intalnindu-le in deplasare. De partea cealalta, Nice se afla la a treia infrangere consecutiva in campionat.

Marseille – Lyon: 1-1

In ultima partida a rundei Lyon deschidea scorul in deplasarea cu Marseille, Ekambi punctand dupa 21 minute. Gazdele egalau cu doua minute inainte de pauza, cand Milik transfoma un penalty. Mai mult, lyonezii se temeau sa nu piarda toate punctele in minutul 71, cand Paqueta era eliminat. Nu a fost insa cazul de asa ceva.

Astfel, marseillezii sunt neinvinsi de 4 etape, perioada in care au obtinut 3 remize. De cealalta parte, Lyon pierdea doar 5 puncte in precedentele 7 etape de campionat. Infrangerea din acest interval o suferea pe teren propriu cu Montpellier.

Rezumat Ligue 1 etapa 27 – Meciuri spectaculoase

Desi Rennes a avut o posesie de peste 60% in aceasta partida, Nice a expediat mai multe suturi pe poarta. Vorbim de 7 asemenea suturi, fata de 5 ale adversarei. Oaspetii deschideau scorul in minutul 19, Gouiri transformand un penalty. Terrier egala pentru gazde cu 6 minute inainte de pauza. Austriacul Flavius Daniliuc marca golul victoriei pentru Nice in minutul 58.

Rezumat Ligue 1 etapa 27 – Alte rezultate

Bordeaux – Metz: 1-2

1-0: Kalu (14); 1-1: Delaine (72); 1-2: Vagner (90+1)

Reims – Montpellier: 0-0

Nimes – Nantes: 1-1

0-1: Blas (27); 1-1: Moussa Kone (76); Cartonas rosu Florian Miguel (Nimes, 90+1)

Lorient – St.Etienne: 2-1

0-1: Moukoudi (14); 1-1: Lauriente (66); 2-1: Lauriente (86)

Angers – Lens: 2-2

1-0: Diony (5); 2-0: Mangani (penalty, 10); 2-1: Clauss (22); 2-2: Kalimuendo (90+1)

Lille – Strasbourg: 1-1

0-1: Ajorque (36); 1-1: Fonte (86)

Clasament dupa etapa 27

Lille continua sa conduca in Ligue 1, insa da impresia ca nu se va mai intampla asta mult timp. Pozitia a doua este ocupata de PSG, la doua puncte in spatele liderului si la un punct fata de Lyon, ocupanta locului al treilea. Diferenta dintre Lyon si Monaco, echipa pozitionata pe 4, este de 1 punct. Sa spunem ca doar primele doua clasate se vor califica in grupele Champions League, a treia urmand sa joace in play-offul acestei competitii. PSG are cel mai bun atac, cu 61 goluri marcate, cea mai buna defensiva apartinandu-le liderului Lille si celor de la PSG, cu 17 goluri primite fiecare.

“Lanterna rosie” este Dijon, cu doar 15 puncte. La 9 puncte in fata o gasim pe Nantes, penultima clasata, in vreme pe loc de baraj se situeaza Nimes, la un punct deasupra “canarilor”. Locul 17 este ocupat de Lorient, care dupa victoria din weekend are 1 punct in fata celor de la Nimes. In fata sunt Strasbourg si St. Etienne, diferenta dintre ele si Lorient fiind de 4 puncte. Cea mai slaba ofensiva o gasim la Dijon, care a marcat 18 goluri. Cea mai proasta defensiva le apartine celor de la Nimes, cu 52 goluri primite.

Datorita celor doua reusite din weekend, Mbappe (PSG) ajunge la 18 goluri, indreptandu-se cu pasi tot mai mari catre titlul de golgheter. Pe pozitia secunda se afla olandezul Depay (Lyon), cu 14 reusite. Pe locul trei ii gasim pe echipierii lui Monaco, Volland si Ben Yedder, cu 13 goluri fiecare. Ii umeaza Ekambi (Lyon) si Boulaye Dia (Reims), cu 12 reusite fiecare.

Program etapa 28

Runda cu numarul 28 este una intermediara, toate cele 10 meciuri incepand pe 3 martie, la ora 22:00. PSG o va intalni in deplasare pe Bordeaux, iar Monaco tot in deplasare pe Strasbourg. Meciurile tari vor avea loc intre Lyon si Rennes, respectiv Lille si Marseille.