Biletul zilei - 11.02.2023

Ligue 1 etapa 27: PSG se distanteaza in lupta la titlu!

Ligue 1 etapa 27: Favorite care s-au impus

Lorient – Troyes (2-0): Lorient avea sa marcheze in ambele reprize, mai intai deschidea scorul in minutul 8 prin Dieng. Diarra avea sa stabileasca scorul final in minutul 90+1.

Angers – Toulouse (0-2): Toulouse deschidea scorul in minutul 37 prin Desler. Startul reprizei secunde adcue un nou gol pentru oaspeti, in minutul 46 Dallinga ducand scorul la 0-2.

Brest – PSG (1-2): PSG deschidea scorul in minutul 37 prin spaniolul Soler. La pauza avea sa fie remiza dupa ce in minutul 43 Honorat egala. PSG avea sa se impuna in minutele de final, in minutul 90 Mbappe marcand pentru 1-2.

Ligue 1 etapa 27: Surprize

Auxerre – Rennes (0-0): O remiza alba contureaza forma progresiva a gazdelor care nu au mai pierdut de 5 etape. Un meci controlat in mare parte de catre Rennes, avand o posesie majoritara si un numar superior de suturi trase pe poarta.

Monaco – Reims (0-1): O prima repriza alba pastra o repriza secunda mai incinsa. In startul reprizei secunde, Reims duce scorul la 0-1 prin golul lui Balogun, conturand astfel sezonul foarte bun.

Ligue 1 etapa 27: Meciuri spectaculoase

Nantes – Nice (2-2): In minutul 5, Moffi deschidea scorul, 0-1. La jumatatea primei reprize Nantes avea sa egaleze, mai exact in minutul 31 prin golul lui Sissoko. Nantes putea sa intre in avantaj la pauza, insa in minutul 35, Blas rateaza o lovitura de pedeapsa. In a doua repriza, mai exact in minutul 71, Ndayishimiye o duce din nou pe Nice in avantaj, scor 1-2. Nantes avea sa revina din nou in minutele de final, minutul 88 aduce egalarea pentru gazde, marcator fiind Mostafa Mohamed.

Marseille – Strasbourg (2-2): Un meci care se putea incadra si la categoria surprizelor. O prima repriza fara goluri, dar cu un cartoans rosu incasat de Balerdi in minutul 29, lasand-o pe Marseille in inferioritate numerica. A doua repriza a fost una ectrem de placuta privitorilor. In minutul 49 Mbemba deschidea scorul pentru Marseille. In minutul 76, Sanchez, mareste avantajul gazdelor transformand un penalty. Finalul meciului avea sa fie unul incendiar, Aholou reuseste sa egaleze cu doua goluri marcate in minutele 88 si 89.

Clermont – Lens (0-4): Prima repriza a fost una foarte buna pentru Lens, inregistrandu-se un record in Ligue 1, Openda avea sa marcheze o tripla in 4 minute, mai exact minutele 31,34,35. A doua repriza a mai aduca inca un gol pentru Lens, in minutul 76, Claude-Maurice duce scorul la 0-4.

Lille – Lyon (3-3): Cel mai spectaculos meci al etapei a avut loc in nordul Frantei. Dupa o prima repriza alba, nimic nu anunta ce se va intampla in a doua parte a jocului. In minutul 46, David deschidea scorul pentru Lille, urmand ca acelasi David ducandu-i pe Lille in avantaj in minutul 61 dupa transformarea unui penalty. Lyon avea sa reduca din diferenta in minutul 64 prin Barcola. In minutul 79, Lille avea sa isi mareasca avantajul prin acelasi David, care isi consacreaza tripla cu un nou gol din penalty. Finalul meciului a apartinut oaspetilor, reusind sa marcheze de 2 ori prin Lacazette in minutele 83 si 89.

Ligue 1 etapa 27: Alte rezultate

Ajaccio – Montpellier (0-1): ’63 Wahi

Clasament dupa etapa 27: Primele cinci