Biletul zilei - 11.02.2023

Ligue 1 etapa 26: PSG ia avans isi pastreaza avansul in lupta la titlu!

Ligue 1 etapa 26: Surprize

Troyes – Monaco (2-2): Nou promovat Troyes avea sa deschida scorul in a doua parte a primei reprize, mai precis in minutul 31 prin Kouame. A doua repriza avea sa mai aduca alte trei goluri in minutele de final. Monaco avea sa intoarca scorul in minutele 80 si 83 prin golurile golgheterului Ben Yedder. Scorul final a fost stabilit de catre Ugbo in minutul 90+1.

Lyon – Lorient (0-0): OL continua sezonul slab, nereusind sa se apriprie de locurile de cupele europene. Meciul s-a jucat preponderent spre poarta celor de la Lorient insa fara efect in sensul scorului final.

Nice – Auxerre (1-1): Auxerre, echipa la care evolueaza romanul Andrei Radu a reusit sa plece cu un punct din deplasarea de la Nice. Auxerre avea sa deschida scorul in minutul 36 prin golul lui Hein. Prima repriza avea insa sa aduca si scorul final al meciului, in minutul 42 Laborde avea sa rateze o lovitura de pedeapsa, insa avea sa isi ia revansa in minutul 45+1 cand a dus scorul la 1-1.

Ligue 1 etapa 26: Favorite care s-au impus

Reims – AC Ajaccio (1-0): Reims isi continua forma foarte buna din acest sezon, inregistrand o noua victorie pe teren propriu. Golul care a facut diferenta afost marcat de catre Cajuste in minutul 90+4.

PSG – Nantes (4-2): Parizienii avea sau inceapa meciul in forta, in minutul 12 Messi deschidea scorul. In minutul 17 PSG isi dubleaza avantajul dupa autogolul lui Hadjam. Prima repriza avea sa se termine la egalitate, dupa ce in minutele 31 si 38 Nantes revenea in joc dupa golurile lui Blas, respectiv Ganago. A doua repriza aduce alte doua goluri pentru PSG si implicit victoria, in minutul 60 Pereira face 3-2 si in minutul 90+1 Mbappe duce scorul la 4-2.

Ligue 1 etapa 26: Meciuri spectaculoase

Lens – Lille (1-1): Un meci spectaculos din pricina duelului, doua echipe angrenate in lupta pentru obtinerea unui loc de cupe europene. Prima repriza a adus un singur gol, mai precis un autogol, Lens avea ssa intre in avantaj la pauza dupa autogolul lui Fonte din minutul 41. Lille avea sa egaleze la jumatatea reprizesi secunde, minutul 69 prin golul golgheterului David.

Rennes – Marseille (0-1): Un alt duelu foarte tare al acestei etape, aducand fata in fata doua echipe din primele 5 ale campionatului. Golul decisiv al meciului a fost marcat de catre Kolsinac in minutul 57.

Montpellier – Angers (5-0): Gazdele au defilat in aceasta etapa, Angers neavand nicio sansa in aceasta etapa. Montpellier deschidea scorul in minutul 2 prin Khazri. In minutul 25  Savanier majora avantajul dupa transformarea unui penalty. In prelungirile primei reprize, minutul 45+2, Mouassa stabileste scorul primei reprize, scor 3-0. A doua repriza incepe cu un nou gol al lui Savanier, in minutul 51, de data aceasta marcand din actiune. Scorul final a fost stabilit de catre Wahi in minutul 73.

Ligue 1 etapa 26: Alte rezultate

Strasbourg – Brest (0-1): ’45+1 Honorat

Clasament dupa etapa 26: Primele cinci