Biletul zilei - 05.10.2022

Ligue 1 etapa 25: PSG defileaza in Le Classique!

Ligue 1 etapa 25: Favorite care s-au impus

Lille – Brest (2-1): Prima repriza aduce repede deschiderea scorului, in minutul 8 Djalo marca in proprie poarta duce scorul la 0-1, stabilind astfel scorul primei reprize. A doua repriza a luat o intorsatura majora, in minutul 60 Diakite restabileste egalitatea, urmand ca in minutul 80 Alexsandro stabileste scroul final 2-1. Meciul se incheie cu o situatie destul de neplacuta, atata antrenorul gazdelor, Fonseca cat si jucatorul oaspetilor Camara au incasat cartonas rosu.

Angers – Lyon (1-3): Punctul culminat a fost cea de a doua repriza. Dupa ce Lyon a reusit sa marcheze in prima repriza, intrand in avantaj la cabine. Finalul meicului a fost unul intes, mai intai Sarr ducea scorul la 0-2 in minutul 80, in minutul 87 duce scorul la 1-2, iar Barcola stabileste scorul final in minutul 90+1.

Ligue 1 etapa 25: Meciuri spectaculoase

Reims – Toulouse (3-0): Gadele au inceput meciul furtunos, in minutele 4 si 7, Ito respectiv Munetsi stabilesc scorul pauzei, 2-0. A doua repriza a mai adus un singur gol, in minutul 68 Abdelhamid stabileste scorul final, 3-0.

AC Ajaccio – Troyes (2-1): La jumatatea primei reprize, oaspetii deschid scorul prin golul lui Balde din minutul 23. A doua repriza incepe foarte bine pentru gazde, reusind sa intoarca scorul in doar 6 minute, in minutul 62 Belaili egaleaza, iar in minutul 68 El Idrissy aduce echipa in avantaj. Meciul a fost ingreunat mai tare pentru oaspeti de catre Balde, marcatorul primului gol a incasat doua cartonase galbene intr-un interval de 5 minute, minutele 71 si 76.

Monaco – Nice (0-3): Un al duel tare al etapei a inceput extraordinar pentru Nice. Monaco a fost spulberata in prima repriza de catre oaspeti care au marcat de 3 ori pana la pauza. In minutul 8 Moffi duce scorul la 0-1, urmand ca acelasi jucator sa faca dubla in minutul 26. Soarta punctelor a fost stabilita de catre Thuram in minutul 43.

Marseille – PSG (0-3): Marseille a fost surclasata drastic de catre campioana. Messi si Mbappe s-au distrat cu aparea gazdelor in prima repriza, in minutul 25 Mbappe marcheaza din pasa lui Messi, urmand ca in minutul 29 sa se inverze rolurile, Mbappe paseaza pentru golul lui Messi. A doua repriza incepe cu un nou gol al superstarului francez, in minutul 55 acesta transforma o pasa primita de la acelasi Leo Messi in gol, Mbappe stabilindu-si astfel dubla.

Ligue 1 etapa 25: Alte rezultate

Lorient – Auxerre (0-1): ’58 Reveloson

Nantes – Rennes (0-1): ’20 Doku

Montepllier – Lens (1-1): ‘4 Fulgini (0-1), ’59 Maouassa (1-1)

Clasament dupa etapa 25: Primele cinci