Biletul zilei - 05.10.2022

Ligue 1 Etapa 24: PSG ia avans in eteapa spectacolului!

Ligue 1 Etapa 24: Surprize

Auxerre – Lyon (2-1): Auxerre, echipa la caree evolueaza romanul Ionut Radu a reusit sa o rapuna pe OL, facand astfel un pas spre salvarea de la retrogradare. Scorul a fost deschis de catre Lyon in minutul 36 prin golul lui Dembele. A doua repriza avea fi una fantastica pentru Auxerre, reusind sa intoarca soarta partidei in 2 minute, in minutul 51 Perrin egaleaza dupa transformare unui penalty, iar in minutul 53 Jubal satbileste scroul final 2-1.

Ligue 1 Etapa 24: Meciuri spectaculoase

PSG – Lille (4-3): Cel mai spectaculos meci al etapei a inceput furtunos. In minutul 11 Mbappe ducea scorul la 1-0 urmand ca Neymar sa faca 2-0 in minutul 17, ia rin minutul 24 Diakite avea sa reduca din diferenta si stabileasca scorul pauzei, 2-1. A doua repriza a fost un adevarat thriller. Lille trecea in avantaj prin golurile lui David din minutul 58 dintr-un penalty si golul lui Bamba din minutul 69, scorul devenind 2-3. Finalul a fost unul uimitor, in minutul 87 Mbappe duce scorul la 3-3 consa crandu-si dubla, iar scorul final a fost stabilit de Messi in minutul 90+4 dupa transformarea unei lovituri libere de la marginea careului.

Brest – Monaco (1-2): Primul gol al meciului a fost marcat de catre Golovin in minutul 39, 0-1. Urmatoarele doua goluri s-au marcat in ultimele 20 de minute ale meciului, in minutul 73 Boadu face 0-2, iar in minutul 86 Le Douaron reduce din diferenta si stabileste scorul final 1-2.

Strasbourg – Angers (2-1): Prima repriza a fost una de vis atat pentru Strasbourg cat si pentru Diallo, jucatorul reusind sa marcheze de doua ori in prima repriza, in minutele 14 si 42. Ultima modificare a tabelei a avut loc in minutul 73 cand Bnetaleb avea sa transforme un penalty, socr final 2-1.

Lorient – AC Ajaccio (3-0): Lorient a inceput in forta aceasta partida, Dieng deschide scorul in minutul 6 dintr-un penalty. Urmand ca in  minutu 43 Faivre sa duca scorul la 2-0. Ulimul gol al meciului a fost marcat in minutul 58 de catre Ponceau.

Lens – Nantes (3-1): Prima repriza a reprezentat punctul culminant al acestui duel. In minutul 34 Lens deschidea scorul prin golul lui Machado, in minutul 36 Thomasson ducea scorul la 2-0. Pentru Nantes avea sa marcheze Moillet in minutul 40, stabilind scorul primei reprize, scor 2-1. Golul final a fost cel al lui Traore din minutul 74 atunci cand acest a marcat in proprie poarta ducand scorul la 3-1.

Toulouse – Marseille (2-3): Acest duel a adus in fata doua dintre cele mai in forma echipe din anul 2023. Toulouse a reusit sa deschida scorul foarte repede, in minutul 3 Dallinga duce scorul la 1-0, acesta fiind sa fie scorul pauzei. Repriza a doua a fost o adevarata defilare pentru Marseille. Marseille avea sa marcheze pentru prima data in minutul 52 prin Mbemba, fiind urmat de catre Under care in minutul 59 duce scorul la 1-2 si Tavares care in minutul 78 duce scorul la 1-3. Scorul final a fost stabilit de catre Onaiwu in minutul 87, scor final 2-3.

Ligue 1 Etapa 24: Alte rezultate

Nice – Reims (0-0)

Troyes – Montpellier (0-1): ’90 Khazri

Rennes – Clermont (2-0): ‘37,64 Kalimuendo

Clasament dupa etapa 24: Primele cinci