Biletul zilei - 01.01.2023

Ligue 1 etapa 23: PSG face pasi gresiti in etapa meciurilor spectaculoase!

Ligue 1 etapa 23: Favorite care au invins

Reims – Troyes (4-0): In prima repriza, Reims a marcat in doua randuri, in minutul 10 Munetsi deschide scorul fiind urmat de Maolida care in minutul 44 duce scorul la 2-0. In minutul 50 Balogun duce scorul la 3-0. Ultimul gol al meciului a fost marcat de catre Cajuste in minutul 82 stabilind scorul final 4-0.

Clermont – Marseille (0-2): Omul meciului a fost Sanchez, cilianul a marcat in doua randuri, in minutele 44 din penalty si 81. Astfel cele trei puncte au ajuns in tabara oaspete.

Lille – Strasbourg (2-0): Cele doua goluri ale meciului au fost marcate in prima repriza de catre golgheterul celor de la Lille. Jhonathan David a marcat in minutul 23 din penalty si in minutul 28 din actiune.

Ligue 1 etapa 23: Meciuri spectaculoase

Monaco – PSG (3-1):  PSG s-a deplasat la Monaco cu o echipa improvizata, din lotul parizienilor lipsind jucatori precum Messi, Mbappe, Veratti. Monaco a inceput in forta disputa, in minutul 4 Golovin avea sa deschida scorul. In mintulu 18 Ben Yedder ducea scorul la 2-0. Zaire-Emery marcheaza pentru 2-1 in minutul 39. Scorul pauzei si al meciului a fost stabilit in minutul 45+1 de Ben Yedder astfel consacrandu-si o dubla.

Nice – AC Ajaccio (3-0): Scorul s-a deschis foarte repede, in minnutul 3 Dante marcheaza si stabileste totodata scorul primei reprize, 1-0. A doua repriza aduce alte doua goluri pentru Nice, in minutul 69 Brahimi majoreaza avantajul, scor 2-0. Ultima modificare a tabelei a avut loc in minutul 90 cand Brahimi contureaza dubla si stabileste scorul final, scor 3-0.

Montpellier – Brest (3-0): In minutul 4 Herelle marcheaza in propria poarta si duce scorul la 1-0. In minutul 17 Savanier avea sa duca scorul la 2-0 transformand o lovitura de pedeapsa, astfel stabilind scorul primei reprize, 2-0. Scorul final a fost stabilit de catre ahi in minutul 54, scor final 3-0.

Toulouse – Rennes (3-1): Toulouse isi contureaza forma excelenta de la inceputul anului 2023. Acestia marcand de 3 ori in prima repriza. In minutul 27 Ratao avea sa deschida scorul, fiind secundat de Aboukhlal care in minutul 28 duce scorul la 2-0. Scorul pauzei a fost stabilit de catre Dallinga in minutul 37. Adoua repriza a inceput cu un nou gol pentru Toulouse doar ca de acaeasta data in propria poarta, Rouault  stabileste scorul final scor 3-1.

Lyon – Lens (2-1): Lacazette avea sa deschida scorul in minutul 23, insa in minutul 39 Machado egaleaza si stabileste scorul pauzei scor 1-1. Golul decisiv a fost marcat de catre Cherki in minutul 64.

Ligue 1 etapa 23: Alte rezultate

Angers – Auxerre (1-1): ‘2 Raveloson (1-0, autogol), ’22 Abline (1-1, penalty)

Nantes – Lorient (1-0): ’66 Blas

Clasament dupa etapa 23: Primele cinci