Rezumat Liga 1 etapa 29

Liga 1 – SUPERLIGA etapa 2: Favoritele merg cot la cot!

Liga 1 – SUPERLIGA etapa 2: Surprize

Univ. Craiova – Otelul Galati (0-0): Oltenii au controlat majoritatea meciului, avand mult mai multe ocazii de poarta fata de nou promovata de pe malul Dunarii. In prima repriza meciul a avut ocazii de ambele parti, in schimb in repriza secunda, singura care o contat pe plan ofensiv a fost Craiova insa fara realizari.

Liga 1 – SUPERLIGA etapa 2: Favorite care s-au impus

Sepsi – U Craiova 1948: Prima repriza se incheia nefericit pentru oaspeti, ramanand in inferioritate nuemrica in urma a doua cartonase de catre Mascarenhas ( 26 si 45+2). In minutul 74, se retsabilea egalitatea numerica in umra cartonasului rosu vazut de Matei. Sepsi avea sa se impuna in cele din urma prin golul lui Rondon din minutul 89.

FCSB – Dinamo (2-1): FCSB se impune in reeditarea derbi-ului de Romania dupa 1 an de pauza. La pauza gazdele intrau cu avantaj de 2 goluri, dupa reusitele din minutele 30 si 35, ale lui Coman si Olaru. FCSB a slabit ritmul in repriza secunda, conservand energie pentru duelul de la mijlocul saptamanii din UECL. Dinamo avea sa reaprinda speranta in minutul 83 prin golul lui Gregorio, insa fara alte realizari.

Liga 1 – SUPERLIGA etapa 2: Meciuri spectaculoase

U Cluj – Rapid: Scorul era deschis de catre golgheterul sezonului precedent, Dugandzic in minutul 45. Avantajul Rapidului se marea in minutul 62 in urma autogolului lui Vatajelu. Scorul final al meciului era stabilit de catre Papeau cu reusita sa din minutul 72.

Poli Iasi – Hermanstadt (1-3): Sibienii deschideau scorul in minutul 11 prin Balaure, gol ce avea sa stabileasca si scorul primei reprize. Acelasi Balaure avea sa majoreze avantajul oaspetilor in minutul 58. Carlos Jatoba reducea din diferenta in minutul 73. Ion ii lasa pe gazde in inferioritate numerita in minutul 81. Emotiile oaspetilor erau risipe de Iancu care marca pentru 1-3 in minutul 87.

UTA – CFR (1-3): Aradenii punctau primii prin Cooper in minutul 27. CFR reusea sa revina repede in meci, Birligea marcand pntru 1-1 in minutul 29. In minutul 39, CFR a beneficiat de un penalty ratat insa de Bentancor. In cele din urma CFR trecea in avantaj, in urma autogolului lui Carp din minutul 41. Scorul final al meciului avea sa fie stabilit de catre Yeboah in minutul 85.

Farul – FC Voluntari (4-1): Merloi deschidea scorul in minutul 9 pentru oaspeti ajungand astfel la 3 reusite in primele 2 etape. Farul egala la sfarsitul primei jumatati de ora, minutul 30 prin Larie din penalty. In minutul 55, Farul beneficia de o noua lovitura de pedeapsa transformata de acelasi Ionut Larie. Minutul 65 aduce desprinderea la 2 goluri pentru constanteni dupa reusita lui Vina. In minutul 90+6, Farul primea a 3-a lovitura de pedeapsa, tarnsformata de acelasi Ionut Larie, astfel consacrandu-si o tripla si pozitionand-o pe Farul in fruntea clasamentului.

Liga 1 – SUPERLIGA etapa 2: Alte rezultate

FC Botosani – Petrolul (1-1): ’14 Grozav (0-1), ’38 Roman (1-1)

Clasament dupa etapa a 2-a: Primele trei