Rezumat Liga 1 etapa 9 playoff si playout

Liga 1 etapa 9 playoff si playout: CFR Cluj devine campioana pentru al patrulea sezon consecutiv

Dupa gafa celor de la FCSB de runda trecuta, CFR Cluj trebuia doar sa obtina cele 3 puncte cu Botosani pentru a lua titlul. Victoria a venit, iar ardelenii au cucerit al saptelea titlu din scurta sa istorie si al patrulea consecutiv. In consecinta, FCSB a introdus mai multi juniori in fata Craiovei, pierzand si in returul playoffului. Ce alte rezultate s-au mai inregistrat in acest mijloc de saptamana veti putea consulta in acest rezumat Liga 1 etapa 9 playoff si playout. Tot de aici aflam echipele care au retrogradat direct, dar si cele care vor merge la barajul pentru mentinerea in Liga I. De asemenea, vom descoperi si formatiile ce vor disputa un play-off pentru un loc in Conference League.

Rezumat Liga 1 etapa 9 playoff si playout  – Echipe favorite care au castigat

Botosani – CFR Cluj: 0-1

Partida nu a fost una deloc usoara pentru CFR Cluj, ambele formatii expediind cate 3 suturi pe poarta. Golul care a adus titlul la Cluj era marcat in minutul 53, de catre Andrei Burca. A fost a treia victorie pentru CFR Cluj din ultimele 4 etape, singura infrangere suferind-o pe teren propriu, cu Sepsi. In  schimb, Botosani a suferit a treia infrangere din precedentele 4 runde.

Gaz Metan – Poli Iasi: 4-2

O singura infrangere suferea Gaz Metan in precedentele 7 etape. Este vorba despre cea de runda trecuta, disputata in deplasare cu UTA. In rest obtinea patru victorii si doua rezultate de egalitate. De partea cealalta, Poli Iasi are doua victorii si sase infrangeri in ultimele 8 etape.

Rezumat Liga 1 etapa 9 playoff si playout – Surprize

Clinceni – Sepsi: 2-1

Se parea ca Sepsi va duce o lupta pentru un loc in Conference League pana in ultima etapa. Asta mai ales dupa ce Aganovic deschidea scorul in minutul 13. Doar doua minute mai tarziu insa, Cristian Tanase egala, stabilind scorul pauzei. In minutul 54 Chunchukov aducea victoria gazdelor.

A fost a doua victorie la rand pentru Clinceni, dupa ce etapa trecuta a castigat tot acasa cu Botosani. Scorul final a fost 4-3, dupa ce in minutul 70 botosanenii conduceau cu 3-1. De cealalta parte, Sepsi a suferit prima infrangere din precedentele 4 etape.

Rezumat Liga 1 etapa 9 playoff si playout – Meciuri spectaculoase

In mod curios, mediesenii expediau doar 5 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 6 ale iesenilor. La jumatatea primei reprize putem spune ca deja se cunostea invingatoarea partidei, Gaz Metan conducand cu 3-0. Ricardo Valente deschidea scorul in minutul 9, acelasi portughez majorand diferenta doua minute mai tarziu. Scorul pauzei il stabilea Butean, care marca in minutul 16. Intrat in minutul 18, Ze Manuel inscria si el in minutul 48, ducand Gaz Metanul la o diferenta incredibila de 4 goluri. Francisc Cristea inscria in minutul 71 primul din cele doua goluri ale iesenilor. Al doilea era marcat in minutul 82 de Alexandru Zaharia.

Declaratii

Edi Iordanescu (antrenor CFR Cluj): Sunt mandru ca am antrenat aceasta echipa, sunt fericit. Nu as vrea sa umbresc acest moment cu comentarii despre ce urmeaza, vreau sa savurez momentul.

Toni Petrea (antrenor FCSB): Am folosit o echipa foarte tanara, cu cativa debutanti, care s-au descurcat foarte bine, peste asteptarile mele, semn ca se lucreaza foarte bine la Academie. Vom aborda la fel si meciul cu CFR.

Termin contractul la finalul acestui sezon. Mi s-a propus prelungirea, dar e mai bine sa ma opresc, pentru ca nu mi-am indeplinit obiectivul.

Dusan Uhrin (antrenor Dinamo): Astazi puteam marca 3 goluri, dar am jucat la siguranta, nu am vrut sa riscam nimic. Nu am vrut sa mergem la barajul de mentinere; era foarte dificil acolo, cu stresul.

Nu stiu ce se intampla cu Dinamo fara suporteri, ar fi fost o catastrofa, au facut ceva incredibil.

Eugen Beza (antrenor Hermannstadt): Este un pas imens, este o gura de oxigen. Astazi s-a facut diferenta la puterea de sacrificiu.

Ionut Badea (antrenor Astra): Sunt putine lucruri pe care as putea sa le reprosez. Putem sa vorbim doar de neputinta fizica, a fost un cumul de factori.

Rezumat Liga 1 etapa 9 playoff si playout – Clasament

CFR Cluj a devenit campioana, avand 6 puncte peste FCSB. Craiova a incheiat pe pozitia a treia, iar Sepsi pe 4. Diferenta dintre ele este de 3 puncte, oltenii nebeneficiind de rotunjirea punctelor la inceputul play-offului. Dupa finala Cupei Romaniei dintre Craiova si Astra vom sti daca oltenii se califica direct in Conference League sau vor trebui sa joace baraj. Clinceniul se afla pe pozitia a cincea, la 5 puncte in spatele lui Sepsi si la un punct peste Botosani. Cel mai bun atac il are FCSB, care a marcat 70 goluri. Cea mai solida defensiva le revine celor de la CFR Cluj, cu doar 20 goluri primite.

Chindia a incheiat prima in playout, la 4 puncte de UTA, Viitorul si Gaz Metan. Aradenii au incheiat pe 8, iar mediesenii pe 9, insa niciuna dintre cele doua echipe nu a obtinut licenta UEFA. Prin urmare, in playofful pentru un loc in Conference League s-a calificat Viitorul. Astfel, pe 26 mai Chindia si Viitorul vor juca pe terenul Chindiei, urmand ca invingatoarea sa intalneasca Craiova sau Sepsi. Finala Cupei Romaniei va avea loc pe 22 mai.

Pe locul 11 a incheiat Dinamo, la un punct in spatele aradenilor, mediesenilor si constantenilor. Pe 12 o avem pe Arges, aflata la egalitate de puncte cu Dinamo. Au retrogradat direct Astra Giurgiu si Poli Iasi, urmand ca la barajul pentru mentinerea in Liga I sa participe Voluntari si Hermannstadt. Acestea vor juca impotriva locurilor 3 si 4 care vor incheia in Liga a II-a. Cel mai slab atac il are Hermannstadt, care a marcat 33 goluri. Cea mai proasta aparare le revine celor de la Poli Iasi, cu 79 goluri primite.

Florin Tanase (FCSB) este golgheterul campionatului, avand 24 goluri. Il urmeaza Malele (Arges), cu 18 reusite, podiumul fiind completat de Keyta (Botosani), care are 14 goluri.

Program etapa 10 playoff

Pe 25 mai va avea loc meciul care se dorea a fi finala campionatului, CFR Cluj intalnind-o pe teren propriu pe FCSB. Pe 27 mai se vor desfasura meciurile dintre Sepsi si Botosani, respectiv Craiova si Clinceni.