Rezumat Liga 1 etapa 8 playoff si playout

Liga 1 etapa 8 playoff si playout: O victorie runda viitoare o face pe CFR Cluj campioana, dupa ce FCSB si-a scrantit piciorul de la atatia pasi gresiti

A fost o etapa care nu ne-a plictisit. Sigur, suturile pe poarta nu au fost atat de multe, insa cu asta deja ne-am obisnuit. In schimb, putem retine eurogolul lui Baiaram, de la Craiova, faptul ca Dinamo a ajuns la a cincea victorie la rand, intoarcerea spectaculoasa a Clinceniului sau pasul gresit comis de FCSB. Acest rezumat Liga 1 etapa 8 playoff si playout ne spune, asadar, ca CFR Cluj este campioana in proportie de peste 80%, iar Dinamo nu mai poate retrograda la finele acestui sezon. Nu numai atat, insa dinamovistii pot prinde barajul pentru Conference League. In ultima etapa de playout vom afla si a doua echipa care retrogradeaza direct, insa si cele care vor merge la baraj.

Rezumat Liga 1 etapa 8 playoff si playout – Meciuri spectaculoase

Clinceni – Botosani: 4-3

Singurul lucru spectaculos la aceasta partida a fost intoarcerea de scor. In mod incredibil, am avut 7 goluri si doar 6 suturi pe poarta. Asta deoarece prima reusita a fost un autogol. Achim inscria in proprie poarta dupa doar 5 minute. A fost o incercare de pasa la portar total gresita din afara careului. Cam ca Nicolita in meciul cu Real Madrid, doar ca din alt unghi. Ongenda majora diferenta pentru oaspeti in minutul 17. Chandarov reducea din handicap 5 minute mai tarziu. Scorul pauzei era stabilit in minutul 45 de Enriko Papa, care o readucea pe Botosani la o diferenta de doua goluri.

Markovic si Chunchukov intrau la gazde in minutul 63, cei doi schimband soarta partidei. Markovic reducea din handicap in minutul 72, Chunchukov egaland 3 minute mai tarziu. Markovic aducea golul victoriei Clinceniului cu 4 minute inainte de final.

A fost a doua victorie a Clinceniului in ultimele 4 etape, cealalta venind pe teren propriu contra Craiovei. In acest interval Clinceni mai obtinea o remiza in deplasare cu FCSB, fiind invinsa acasa doar cu 0-1 de CFR Cluj. De partea cealalta, Botosani are 3 victorii si 3 infrangeri in ultimele 6 etape.

Rezumat Liga 1 etapa 8 playoff si playout – Alte rezultate

Chindia – Viitorul: 0-2

0-1: Chitu (55); 0-2: Joalisson (84)

Poli Iasi – Hermannstadt: 0-1

0-1: Alhassan (78)

Astra – Voluntari: 0-3

0-1: Jefte (27); 0-2: M.Lopes (50); 0-3: Mailat (65)

Craiova – CFR Cluj: 1-3

0-1: Al. Paun (5); 1-1: Baiaram (11); 1-2: Deac (68); 1-3: Al. Paun (75)

UT Arad – Gaz Metan: 1-0

1-0: Antal (50)

Arges – Dinamo: 1-2

0-1: Mihaiu (12); 1-1: Mediop (59); 1-2: Sorescu (82)

Sepsi – FCSB: 2-2

1-0: Petrila (69); 2-0: Dumiter (71); 2-1: Buziuc (81); 2-2: F.Tanase (90+2)

Rezumat Liga 1 etapa 8 playoff si playout – Declaratii

Edi Iordanescu (antrenor CFR Cluj): S-a intors entuziasmul in vestiar, avem datoria sa ramanem echilibrati, ne mai asteapta doua finale.

Toni Petrea (antrenor FCSB): Explicatie? Nu pot sa gasesc; pot fi si obiective si subiective. Am avut foarte multe probleme, ceva nu e in regula. Problema cu jucatorii accidentati ne-a dat peste cap.

Marinos Ouzounidis (antrenor Craiova): Am jucat 20-25 minute foarte bine, apoi ne-am oprit. Am nevoie de explicatii din partea jucatorilor mei.

Leo Grozavu (antrenor Sepsi): Nu pot decat sa-mi felicit baietii. Doua naivitati ne-au costat, ne-am vazut prea repede castigatori.

Ilie Poenaru (antrenor Clinceni): La pauza le-am spus ca scorul nu reflecta ceea ce se intampla in teren, ca am primit trei goluri cu o mare usurinta. Le-am mai spus si alte cuvinte pe care nu pot sa le reproduc. Sa nu credeti ca ii jignesc, dar sunt cuvinte mai barbatesti si ma bucur ca au reactionat.

Marius Croitoru (antrenor Botosani): Nu am explicatii, nu pot sa cred ca am patit asa ceva. Nu e vorba de lejeritate, e un cuvant frumos; merg mai sus, e nesimtire. Nu iau decizii radicale, dar vor plati scump.

Dusan Uhrin (antrenor Dinamo): Atmosfera a inceput sa fie mai buna. Am gasit sistemul care este bun pentru noi: acest 5-3-2. Am contract pentru sezonul viitor si trebuie sa ma focusez pe ultimul meci.

Rezumat Liga 1 etapa 8 playoff si playout – Clasament playoff

CFR Cluj s-a distantat la 3 puncte fata de FCSB, avand si avantajul nerotunjirii punctelor dupa sezonul regulat. Pe pozitia a treia a urcat Sepsi, la egalitate de puncte cu Craiova. Asta doar datorita golaverajului, care nu este un prim criteriu in caz de egalitate de puncte. Craiovenii ar merge in Europa League la egalitate de puncte, acestia avand avantajul nerotunjirii punctelor. Locul 5 este ocupat de Botosani, aflata la 6 puncte in spatele Craiovei. Pe ultimul loc in playoff o gasim pe Clinceni, aflata la doua puncte in spatele Botosaniului. Cel mai bun atac il are FCSB, cu 69 goluri marcate. Cea mai solida aparare ii apartine campioanei CFR Cluj, care a primit 20 goluri.

Rezumat Liga 1 etapa 8 playoff si playout – Clasament playout

Desi a acumulat doar doua puncte in precedentele 3 etape, Chindia va incheia prima in playout, urmand a juca un baraj cu a doua clasata. Invingatoarea acestui baraj o va intalni pe Sepsi sau Craiova pentru un loc in Conference League. Pe pozitia a doua se afla Arges, la egalitate de puncte cu UTA. Argesenii au avantajul nerotunjirii punctelor (au terminat cu un numar par de puncte in sezonul regulat). Pe pozitia a zecea o gasim pe Dinamo, aflata la doar un punct in spatele argesenilor si al aradenilor. Dinamo a obtinut un numar impar de puncte la finalul sezonului regulat, fiind dezavantajata in caz de egalitate de puncte cu Arges, dar si cu UTA, in fata careia pierdea cu 0-1 in playout.

Pe locul 11 o gasim pe Viitorul, aflata la doua puncte in spatele lui Arges si a celor de la UTA. Viitorul a incheiat si ea sezonul regulat cu un numar impar de puncte. La egalitate de puncte cu Viitorul o gasim pe Gaz Metan, care a terminat si ea sezonul regulat cu un numar impar de puncte. Pe locurile de baraj se situeaza momentan Voluntari si Astra. Voluntari are doua puncte in spatele Viitorului si a celor de la Gaz Metan, iar Astra are 3 puncte in spatele Voluntariului. Pe penultima pozitie se situeaza Hermannstadt, la un punct in spatele Astrei. Ambele au avut numar par de puncte la finele sezonului regulat. In playout Astra invingea cu 3-1 in intalnirea directa. Poli Iasi a retrogradat dupa aceasta etapa, avand 4 puncte in spatele Astrei.

Golgheteri

Florin Tanase (FCSB) a ajuns la 24 reusite, acesta fiind urmat de Malele (Arges), cu 18 reusite. Podiumul este completat de Keyta (Botosani), care a marcat de 14 ori.

Program etapa 9 playoff si playout

Pe 19 mai vor avea loc toate cele 5 meciuri ale ultimei etape din playout. Aici Dinamo o va intalni pe Chindia, Hermannstadt pe Arges, Viitorul pe Astra, Voluntari pe UTA si Gaz Metan pe Poli Iasi. Primul meci din playoff se va desfasura pe 18 mai intre Botosani si CFR Cluj. Pe 19 mai FCSB o va intalni pe teren propriu pe Craiova, iar pe 20 mai Clinceni va primi vizita celor de la Sepsi.